İyunun 18-də “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Maldiv Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, xidməti və rəsmi pasport sahiblərinin qarşılıqlı viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş” qüvvəyə minir.
Saziş 2024-cü il noyabrın 15-də Bakıda COP29 çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil arasında keçirilmiş görüşdə imzalanıb.
Müvafiq Qanun layihəsi Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin 2024-cü il dekabrın 27-də keçirilən iclasında müzakirə edilərək qəbul olunub, daha sonra isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiq edilib.
Saziş Azərbaycan və Maldivin diplomatik, xidməti və rəsmi pasportlara malik olan vətəndaşlarının hərəkətini asanlaşdırmaq vasitəsilə iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi və inkişafı məqsədini daşıyır.
Razılaşmaya əsasən, tərəflərin etibarlı diplomatik və xidməti (rəsmi) pasportlara malik olan vətəndaşları bir-birinin ərazilərinə vizasız daxil ola, oradan tranzit ilə keçə, oranı tərk edə və giriş tarixindən 90 günə qədər müddətdə orada vizasız qala bilərlər.

The Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Maldives on mutual exemption of visa requirements for holders of diplomatic, service, and official passports enters into force on 18 June 2025.
The Agreement was signed at the meeting held between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Abdulla Khaleel, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives, on 15 November 2024 in Baku on the sidelines of COP29.
The relevant draft Law was discussed and adopted by the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan at its session held on 27 December 2024, and later approved by the President of the Republic of Azerbaijan.
The Agreement aims at further strengthening and developing friendly relations between Azerbaijan and the Maldives through facilitating the movement of their nationals holding diplomatic, service and official passports.
The Agreement stipulates that nationals of the Parties holding valid diplomatic, service and official passports may enter, transit through, depart and stay in each other’s territory without visa for a period of 90 days from the day of their entry.