COP29 Sədrliyi Nepala səfər edib
COP29 Sədrliyinin Nepala səfəri bu ölkənin Baş naziri Khadqa Prasad Şarma Oli ilə ikitərəfli görüş keçirilməsi ilə yekunlaşıb .
Nepalın Baş naziri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) rəhbəri Muxtar Babayev ilə görüşdə dağlıq bölgələrdə iqlim dəyişikliyi problemlərini müzakirə edib. Qeyd olunub ki, COP29-da verilən vədlər inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün nəzərəçarpacaq irəliləyişlə müşayiət olunacaq.
COP29 Sədrliyi bu mühüm məsələlərin həlli üçün “Sagarmatha Sambaad”a ev sahibliyi etdiyinə görə Nepal hökumətinə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, Nepal hökuməti mayın 16-18-də Katmanduda “İqlim dəyişikliyi, dağlar və bəşəriyyətin gələcəyi” mövzusunda “Sagarmatha Sambaad” adlı ilk beynəlxalq iqlim sammitini təşkil edib.

COP29 Presidency visited Nepal
The COP29 Presidency’s visit to Nepal concluded with a bilateral meeting with the country’s Prime Minister, Khadga Prasad Sharma Oli.
During the meeting with Mukhtar Babayev, Representative of the President of Azerbaijan on Climate Issues and President of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, the Prime Minister of Nepal discussed the climate change challenges facing mountainous regions. Both sides emphasized that the commitments made at COP29 would be accompanied by tangible progress for developing countries.
The COP29 Presidency expressed gratitude to the government of Nepal for hosting the "Sagarmatha Sambaad" to address these critical issues.
Nepal hosted the first international climate summit, Sagarmatha Sambaad, under the theme “Climate Change, Mountains, and the Future of Humanity,” in Kathmandu from May 16–18.