Azərbaycanın Hökumət missiyası Nepalda səfərdə olub
Xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın hökumət missiyası aprelin 30-dan mayın 2-dək Nepalda səfərdə olub.
Səfər zamanı xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Nepal Prezidenti Ramçandra Paudel, həmçinin Baş nazir Şarma Oli tərəfindən qəbul edilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədovun Nepalın xarici işlər naziri Arzu Rana Deuba ilə də ikitərəfli görüşü keçirilib.
Görüşlərdə Nepal tərəfi Azərbaycan hökumət missiyasını yüksək qiymətləndirib və hər iki tərəf üçün maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi ilə Nepal Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Nepal xarici işlər katibi Amrit Bahadur Rai rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli və çoxtərəfli siyasi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, iqtisadi-ticarət, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Hökumət missiyasının üzvləri olan Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO ilə Nepalın müvafiq dövlət qurumları arasında dəyirmi masa ətrafında görüş keçirilib və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Nepal İnvestisiya İdarəsində baş tutan dəyirmi masada Azərbaycan dövlət qurumlarının nümayəndələri geniş təqdimatla çıxış ediblər.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Elnur Məmmədov Nepalda fəaliyyət göstərən Asiya Diplomatiya və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu (AIDIA) tərəfindən təşkil edilən, ölkənin nüfuzlu ictimai-siyasi xadimlərinin, beyin mərkəzlərinin rəhbərlərinin, müxtəlif dövlət və qeyri-hökumət qurumlarının nümayəndələrinin, ekspertlərin qatıldığı tədbirdə “Azərbaycanın xarici siyasəti: çağırışlar və imkanlar” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib və auditoriyanın suallarını cavablandırıb.

Azerbaijani government mission visits Nepal
An Azerbaijani government mission, led by Elnur Mammadov, Deputy Minister of Foreign Affairs, visited Nepal from April 30 to May 2.
The Azerbaijani Deputy FM was received by Nepalese President Ramchandra Paudel, as well as the country’s Prime Minister Sharma Oli.
Elnur Mammadov also met with Arzu, Rana Deuba, Nepal’s Minister of Foreign Affairs.
During the meetings, the Nepalese officials hailed the Azerbaijani government mission, with the sides exchanging views on other issues of mutual interest.
The first round of political consultations between the foreign ministries of Azerbaijan and Nepal also took place, led by Azerbaijani Deputy FM Elnur Mammadov and Nepalese Foreign Secretary Amrit Bahadur Rai.
The discussions revolved around developing bilateral and multilateral political relations, current state and prospects of cooperation across economic, trade, energy, tourism, agricultural, humanitarian and other domains.
The parties praised bilateral cooperation within international organizations, underscoring the importance of stepping up mutual support in multilateral formats.
The visit included the roundtable discussion, gathering representatives of Azerbaijan’s Economy, Agriculture Ministries, Azerbaijani State Tourism Agency, Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), and the relevant Nepalese institutions. The roundtable focused on opportunities for cooperation, featuring presentations from the Azerbaijani officials.
Deputy Foreign Minister Mammadov also delivered a lecture on “Foreign policy of Azerbaijan: Challenges and opportunities” at the Asian Institute of Diplomacy and International Affairs (AIDIA).