Azərbaycan Hökumət missiyası Banqladeşə səfər edib
Aprelin 28-29-da xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Hökumət missiyası Banqladeş Xalq Respublikasında səfərdə olub.
Səfər zamanı Elnur Məmmədov Banqladeş Müvəqqəti hökumətinin Baş müşaviri (Baş nazir) Məhəmməd Yunus tərəfindən qəbul edilib. Nazir müavini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci il iyulun 3-4-də Azərbaycanda keçiriləcək İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin başçılarının 17-ci Zirvə toplantısında xüsusi qonaq qismində dəvət məktubunu Baş müşavirə təqdim edib.
Həmçinin E.Məmmədovun xarici işlər naziri Touhid Hossain ilə ikitərəfli görüşü keçirilib.
Görüşlərdə Banqladeş tərəfi Azərbaycan hökumət missiyasını yüksək qiymətləndirib və hər iki tərəf üçün maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi ilə Banqladeşin Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ikinci raundu keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Banqladeş xarici işlər katibi Caşim Uddin rəhbərlik ediblər.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli və çoxtərəfli siyasi əlaqələrin genişləndirilməsi, iqtisadi-ticarət, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Hökumət missiyasının üzvləri olan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi (“ASAN xidmət”) və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) ilə Banqladeş Respublikasının müvafiq dövlət qurumları arasında dəyirmi masa ətrafında görüş keçirilib və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Banqladeşin İnvestisiya İnkişafı İdarəsində baş tutan dəyirmi masada Azərbaycan dövlət qurumlarının nümayəndələri geniş təqdimatla çıxış ediblər.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Elnur Məmmədov Banqladeşin Xarici Siyasət Akademiyasının rəhbəri ilə də görüşüb və Akademiyanın tələbələri qarşısında “Azərbaycanın xarici siyasəti” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib.

Azerbaijan government mission visits Bangladesh
An Azerbaijani government mission, led by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, visited Bangladesh from April 28-29.
The Ministry of Foreign Affairs reported that Elnur Mammadov was received by Muhammad Yunus, Chief Advisor (Prime Minister) to the Bangladesh's Interim Government. Mammadov presented an invitation from President Ilham Aliyev for Yunus to attend the 17th Summit of Heads of State of the Economic Cooperation Organization in Azerbaijan in July 2025 as a special guest.
Mammadov also held bilateral talks with Foreign Minister Touhid Hossain. Both sides expressed satisfaction with the visit and discussed areas of mutual interest.
The second round of political consultations between the foreign ministries of Azerbaijan and Bangladesh also took place, led by Mammadov and Bangladeshi Foreign Secretary Jashim Uddin. Discussions covered expanding bilateral and multilateral political ties, and prospects for cooperation in trade, economics, energy, tourism, agriculture, humanitarian affairs, and other sectors.
Both sides praised cooperation within international organizations and emphasized strengthening mutual support in multilateral formats.
Representatives from Azerbaijan's Ministry of Economy, Ministry of Science and Education, ASAN Khidmet, and AZPROMO participated in a roundtable with relevant Bangladeshi government agencies, exploring potential partnerships. Azerbaijani officials presented detailed overviews at the event, hosted by the Bangladesh Investment Development Authority.
During the visit, Deputy Minister Mammadov also lectured on "Azerbaijan's Foreign Policy" at the Foreign Service Academy of Bangladesh.