Mətbuat şərhi 26 fevral 2023
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
26 fevral 2023-cü il tarixində, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş dəhşətli soyqırımdan 31 il ötür.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində davam edən təcavüzü zamanı dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən və Azərbaycan tarixinin ən faciəli səhifələrindən biri münaqişədən əvvəl 7000-dən çox əhalinin yaşadığı Xocalı şəhərinin sakinlərinin soyqırıma məruz qalması olmuşdur.
Ermənistan işğal siyasəti çərçivəsində Xocalı soyqırımından əvvəl Bağanis Ayrım, Qaradağlı, Meşəli, Kərkicahan, Malıbəyli və Qaradağlı kimi yaşayış məntəqələrində azərbaycanlı əhali qabaqcadan hazırlanmış plan əsasında xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilmiş və onlara qarşı qırğınlar törədilmişdir.
Xocalı şəhəri 1991-ci ilin oktyabr ayından etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən tamamilə mühasirəyə alındı. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Ermənistan silahlı qüvvələri, keçmiş SSRİ-nin əksəriyyətini ermənilər təşkil edən 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalını işğal etdilər.
İşğal nəticəsində, şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovuldu. 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca vəhşicəsinə öldürüldü. 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qaldı, 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldı. Əsir götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hərəkətləri ailələri parçaladı. 8 ailə tamamilə məhv edildi. 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirdi.
Xocalı soyqırımı, dinc əhalinin heç bir fərq qoyulmadan qətlə yetirilməsi Ermənistanın dövlət səviyyəsində uzun illərdən bəri Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi etnik nifrət, irqi ayrı-seçkilik və sistematik zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsi idi.
Xocalı soyqırımı və Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına təcavüzü zamanı törətdiyi digər cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər və insanlığa qarşı cinayətlər insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır. Buraya Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya və digər beynəlxalq konvensiyaların pozulması daxildir.
Hazırda 18 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatı, eyni zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu soyqırımı və insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən çoxsaylı qətnamə və qərarlar qəbul ediblər.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş cinayətə münasibətdə vəhşilikləri törədənlərin davranışını “müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan xüsusi ağırlıqlı hərəkətlər” kimi qiymətləndirərək mühüm nəticəyə gəlib.
Beynəlxalq hüquqa əsasən dövlətlər, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilən vəhşilik kimi, cinayətləri araşdırmaq və cinayətkarları mühakimə etmək öhdəliyi daşıyırlar. Lakin bu günədək, Xocalıda törədilən cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların heç biri Ermənistan tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyib.
Öz təqsirini etiraf etmiş Ermənistanın o dövrdəki müdafiə naziri və sabiq prezidenti Serj Sarkisyan Britaniya jurnalisti Tomas de Vaala müsahibəsində deyib: “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdır. Biz bu stereotipi sındırdıq” (Tomas de Vaal, Qarabağ: Ermənistan və Azərbaycan sülh və savaş yollarında (Nyu York və London, Nyu-York Universiteti Nəşriyyatı, 2003, səhifə 172).
Azərbaycanlı dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması Ermənistan tərəfindən 27 sentyabr – 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində aparılan hərbi əməliyyatlar zamanı da davam etdirildi. Döyüş əməliyyatların getdiyi cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhərlərinin mülki əhalisini və mülki infrastrukturunu məqsədli şəkildə hədəfə alan Ermənistan, 1992-ci ildə olduğu kimi eyni qəbildən olan terror taktikasına əl atdı. Ermənistan bu dəfə müasir növ reaktiv raket qurğuları və kasetli sursatlardan istifadə edərək növbəti dəfə qanunsuz olaraq dinc azərbaycanlı əhalini hədəfə alaraq qətlə yetirdi.
Azərbaycan Respublikası inanır ki, milli səviyyədə, eləcə də mövcud beynəlxalq hüquq çərçivəsində görülən davamlı tədbirlər cəzasızlığa son qoyulmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı törədilmiş ağır cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin ədalət məhkəməsi qarşısına çıxarılmasına xidmət edəcək.
Xocalı soyqırımına hüquqi qiymət verilməli və bu dəhşətli faciəni törədənlər öz layiqli cəzalarını almalıdırlar. Xocalı faciəsinin qurbanlarını milli yaddaşımıza həkk edir və onların xatirəsini ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin!

Press release 26 February 2023
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 31st anniversary of the Khojaly genocide
February 26, 2023 marks the 31st anniversary of the horrible genocide committed by the armed forces of Armenia in Khojaly.
During the decades-long aggression of Armenia against Azerbaijan, one of the gravest crimes committed against the civilian population and one of the most tragic pages of Azerbaijan’s history was the genocide against the population of Khojaly town, where more than 7,000 people lived before the conflict.
Within the framework of Armenia’s occupation policy, as a part of premediated plan, before the Khojaly genocide, Azerbaijanis were killed with special cruelty and massacres were committed against them in settlements such as Baganis Ayrim, Garadagli, Meshali, Karkijahan, Malibeyli and Garadaghli.
From October 1991, town of Khojaly was completely surrounded by Armenia’s armed forces. Over the night of 25-26 February 1992, following massive artillery bombardment, Armenia’s armed forces with the help of the former USSR’s 366th Motorized Rifle Regiment, mostly comprised of Armenians, occupied Khojaly.
As a result of the occupation, 5,379 inhabitants of the town were forcefully expelled. 613 people, including 63 children, 106 women and 70 elderly citizens, were brutally murdered. 1,275 were captured and taken hostage and were tortured, and 487 were injured. The fate of 150 of those captured, including 68 women and 26 children still remains unknown. The actions of the Armenian armed forces tore families apart. 8 families were completely wiped out. 130 children lost 1 parent and 25 children lost both parents.
The Khojaly genocide, the indiscriminate killing of the civilian population, was part of the policy of ethnic hatred, racial discrimination and systematic violence carried out by Armenia against Azerbaijan for many years at the state level.
The Khojaly genocide and other crimes committed by Armenia during its aggression against the Republic of Azerbaijan, including war crimes and crimes against humanity, constitute serious violations of international humanitarian and human rights law. These include violations of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide; the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment; the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and others.
So far, the national legislative bodies of 18 countries, as well as 24 States of the USA, the Organization of Islamic Cooperation and the Organization of Turkic States have adopted a number of resolutions and decisions condemning the massacre of civilians in Khojaly and characterizing it as a crime against humanity and an act of genocide.
In its judgment of 22 April 2010, the European Court of Human Rights arrived at an important conclusion with respect to the crimes committed in Khojaly, denouncing the behavior of those carrying out the atrocities as “acts of particular gravity which may amount to war crimes or crimes against humanity”.
Under international law, states have a responsibility to investigate atrocities such as those committed by Armenian forces at Khojaly and prosecute the perpetrators. However, to date none of those responsible for the crimes committed at Khojaly have been prosecuted by Armenia.
In a telling admission of culpability, Armenia’s then Defence Minister and ex-President, Serzh Sargsyan, was quoted by the British journalist Thomas de Waal, as saying, “before Khojali, the Azerbaijanis thought that ... the Armenians were people who could not raise their hand against the civilian population. We were able to break that [stereotype]” (Thomas de Waal, Black Garden: Armenia and Azerbaijan through Peace and War (New York and London, New York University Press, 2003), p. 172).
Deliberate targeting of the Azerbaijani civilian population continued during military operations conducted by Armenia from September 27 to November 10, 2020. Purposefully targeting the civilian population and civilian infrastructure of Azerbaijani cities such as Ganja, Barda, Terter, which are located at a considerable distance from the war zone, Armenia resorted to the same terror tactics as they had in 1992.This time with the use of multiple launch rocket systems and cluster munitions, Armenia once again unlawfully targeted and killed peaceful Azerbaijani civilians.
The Republic of Azerbaijan believes that continuous measures taken at the national level as well as under international law, will serve to end impunity and bring to justice those responsible for serious crimes committed during Armenia's aggression against Azerbaijan.
There have to be a legal assessment on the Khojaly genocide and those who committed this terrible tragedy should receive its proper punishment. We engrave the victims of the Khojaly tragedy in our national memory and honor their reminiscence. Rest in Peace!