Mətbuat şərhi 05 dekabr 2020
AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan XİN-in Sumqayıt hadisələri ilə bağlı bəyanatına dair KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Ermənistan XİN-i Azərbaycan SSR Sumqayıt şəhərində baş verən hadisələrlə bağlı bəyanatla çıxış edib və Azərbaycana qarşı ittihamlar irəli sürüb. Bununla bağlı şərhinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Təəssüf ki, yenidən Ermənistan tərəfinin yalan və iftira dolu bəyanatından söz gedir. Ermənistan tərəfinin Sumqayıt hadisələri ilə bağlı əsassız iddialarını dəfələrlə cavablandırmışıq və bu gün bir daha qeyd etmək istərdim ki, 1988-ci il fevralın ayının sonlarında Azərbaycan SSR-in Sumqayıt şəhərində törədilən qanlı hadisələr Azərbaycana qarşı öncədən düşünülmüş və dəqiq planlaşdırılmış təxribat idi. Məlum olduğu kimi, SSRİ Baş Prokurorluğu tərəfindən baş vermiş hadisə ilə bağlı cinayət işi açılmış, istintaq aparılmış və nəticədə iğtişaşların icraçıları və əlbir olan şəxslər, ümumi sayı 32 nəfərdən ibarət qurbanlar müəyyən edilmişdi; bu xüsusda vurğulamaq istərdim ki, onlardan 6-sı azərbaycanlı idi. Hadisələrin səbəbkarı, yürüşə başçılıq edən və şəxsən 6 nəfəri öldürən və erməni millətindən olan 3 qadına təcavüz edən, milliyyətcə erməni olan Eduard Qriqoryan barəsində Sumqayıtda yaşayan ermənilərin çoxsaylı şahid ifadələri toplandı. Məhkəmənin qərarı ilə 12 il azadlıqdan məhrum edilən E.Qriqoryan cəzasını çəkmək üçün Ermənistana köçürülüb, daha sonra isə azadlığa buraxılıb.
27-29 fevral 1988-ci il tarixli Sumqayıt hadisələri ilə əlaqədar məhkəmə prosesinin nəticələri ilə bağlı təqsirkar bilinən 92 nəfər azadlıqdan məhrum edildi, həmçinin bir nəfər ölüm cəzası aldı. Müqayisə üçün onu da qeyd etmək istərdim ki, 1980-ci illərin sonlarında Ermənistan SSRİ-də azərbaycanlıların tarix boyu sıx yaşadıqları rayonlardan zorla qovulması zamanı 217 azərbaycanlının ölümündə təqsirli olanlar barəsində heç bir tədbir görülmədi.
Sumqayıt hadisələri öncəsi (Azərbaycanlıların Ermənistan SSR-dən kütləvi deportasiyası, Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində radikal erməni millətçilərinin aqressiv separatçılıq meyllərinin baş qaldırması, Azərbaycan SSRİ ərazisində Dağlıq Qarabağda erməni təcavüzünün ilk qurbanları olan iki azərbaycanlının öldürülməsi) və onun sonrasında baş verənlər aydın şəkildə göstərir ki, bu hadisələr bir zəncirin halqaları idi və əsas məqsəd Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycandan zorla qoparılaraq Ermənistana birləşdirilməsi planından ibarət idi.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrini otuz ilə yaxın müddətdə hərbi işğal altında saxlayan Ermənistan öz təcavüzkar siyasəti çərçivəsində çoxsaylı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən Xocalı soyqırımını törədib. Lakin bu cinayətləri törədənlərdən heç kim bu günədək hüquqi məsuliyyətə cəlb olunmayıb.
Hazırda bölgədə hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair razılığın əldə olunması ilə real əməkdaşlıq imkanlarının yarandığı bir vaxtda rəsmi Yerevanın konstruktivlik və beynəlxalq hüquqa hörmət əvəzinə yenidən, düşmənçiliyi təşviq edən, iftira dolu açıqlamalarla çıxış etməsi bu ölkənin hakim dairələrində hələ də sağlam düşüncənin çatışmadığını göstərir.
Ermənistan tərəfinə xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisinin bir hissəsində Ermənistanın onilliklər boyu davam edən hərbi işğalına son qoyub, BMT TŞ-nin 1993-cü il tarixli məlum qətnamələrin icrasını təmin edib və 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatla bölgədə yeni təhlükəsizlik formatı formalaşıb. Belə olan halda, elə Ermənistanın gələcək inkişafı naminə bu bəyanatın icrası ilə bağlı əməli addımlar atmaq, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə ciddi riayət edilməsi əsasında xoş qonşuluq siyasəti yürütmək və ya öz öhdəliklərinə qarşı çıxış edərək öz xalqını uçuruma doğru aparmaq artıq Ermənistan tərəfinin edəcəyi seçimdir.

Press release 05 December 2020
Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva, answers the media's question on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on the events in Sumgait
Question: The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the events in Sumgait, Azerbaijan SSR, and made accusations against Azerbaijan. We would like to know your comment on this.
Answer: Unfortunately, we are again talking about the statement of the Armenian side, which is full of lies and fabrications. We have repeatedly responded to the groundless claims of the Armenian side regarding the events in Sumgait, and today I would like to emphasize once again that the bloody events in Sumgait in late February 1988 in the Azerbaijani SSR were a premeditated and well-planned provocation against Azerbaijan. As it is known, a criminal case was opened by the USSR Prosecutor General's Office in connection with the incident, an investigation was carried out, and as a result, the perpetrators and accomplices of the riots, a total of 32 victims were identified; I would like to emphasize that 6 of them were Azerbaijanis. Numerous testimonies of Armenians living in Sumgait were collected regarding the culprit of the events, Eduard Grigoryan, an Armenian by nationality, who led the procession and personally killed 6 people and raped 3 women of Armenian nationality. Eduard Grigoryan, sentenced by a court decision to 12 years in prison, was transferred to Armenia to serve his sentence, and later released.
As a result of the trial in Sumgait in connection with the events of February 27-29, 1988, 92 people, found guilty, were sentenced to imprisonment and one was sentenced to death. For comparison, I would like to note that in the late 1980s, no action was taken against those responsible for the deaths of 217 Azerbaijanis in the Armenian SSR during the forcible expulsion of Azerbaijanis from their historically densely populated areas.
What happened before and after the Sumgait events (mass deportation of Azerbaijanis from the Armenian SSR, the rise of aggressive separatist tendencies of radical Armenian nationalists in the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, the murder on the territory of the Azerbaijan SSR of two Azerbaijanis who became the first victims of the Armenian aggression in Nagorno-Karabakh) clearly shows that these events were links in one chain, and the main goal was a plan to forcibly sever the Nagorno-Karabakh region from Azerbaijan and annex it to Armenia.
Armenia, which held Nagorno-Karabakh and adjacent regions of Azerbaijan under military occupation for almost thirty years, committed numerous war crimes and crimes against humanity, including the Khojaly genocide, as part of its aggressive policy. However, none of those who committed these crimes have yet been brought to legal responsibility.
At the present time, when real opportunities for cooperation appeared in the region with the achievement of an agreement on the cessation of hostilities, official Yerevan, instead of constructiveness and respect for international law, again made slanderous statements that incite hostility, which indicates that the country's ruling circles still lack common sense.
We remind the Armenian side that the Republic of Azerbaijan has put an end to decades of Armenian military occupation of part of the internationally recognized sovereign territory, ensured the implementation of the related UN Security Council resolutions of 1993, and a trilateral statement of 10 November 2020 established a new security format in the region. In this case, it is the choice of Armenia either to take practical steps to implement this statement for its future development and pursue a policy of good-neighborliness based on strict observance of the principles of international law, or throw its people into the abyss in spite of its obligations.