Mətbuat şərhi 27 avqust 2025
Avqustun 25-də Prezident İlham Əliyev 2025-ci ildə Bakıda keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycana gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, yarışla əlaqədar Azərbaycana gələn və bu Sərəncamın 2-ci hissəsində qeyd edilən sənədlərdən hər hansı birini təqdim edən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər 2025-ci il avqustun 25-dən sentyabrın 30-dək ölkəmizin beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər.
Formula 1 yarışlarının beynəlxalq təşkilatçıları olan “Formula One Management Limited” Şirkətinin və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı və ya akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən digər sənəd, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətində akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı, Bakıda keçiriləcək Formula 1 yarışına bilet, o cümlədən elektron bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənədlərdən biri viza verilməsi üçün əsas hesab olunur.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə Formula 1 yarışı ilə əlaqədar ölkəmizə gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə “Formula One Management Limited” Şirkətinə, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına və xarici ölkələrin müvafiq orqanlarına məlumat vermək, yarışla əlaqədar ölkəmizə gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi, habelə əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı barədə məlumatın nazirliyin, eləcə də Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirliklərinin və konsulluqlarının internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsini təmin etmək barədə tapşırıq verilib.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinə Azərbaycana uçuşlar həyata keçirən aviasiya şirkətlərinə Formula 1 yarışı ilə əlaqədar respublikamıza gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə məlumat vermək tapşırılıb.

Press release 27 August 2025
President Ilham Aliyev has signed an order simplifying visa procedures for foreigners and stateless persons traveling to the Republic of Azerbaijan for the 2025 Formula 1 Azerbaijan Grand Prix.
Under the presidential order, from August 25 to September 30, foreign citizens and stateless persons visiting Azerbaijan for the event can obtain a visa upon arrival at international airports in the country.
To receive a visa on arrival, travelers must present one of the following documents: proof of permanent accreditation by Formula One Management Limited or the International Automobile Federation, proof of accreditation with Baku City Circuit Operations Company, or a ticket for the Formula 1 Grand Prix of Baku (or a document confirming the purchase of a ticket).
The order emphasizes that the Ministry of Foreign Affairs, Formula One Management Limited, the International Automobile Federation, and the relevant authorities in foreign countries should be informed about the simplified visa procedures.
It also mandates that information about the simplified visa process and the availability of electronic visas through “ASAN Visa” be made available on the websites of the Ministry of Foreign Affairs, as well as Azerbaijan’s embassies and consulates abroad.
The State Migration Service is tasked with informing airlines operating flights to Azerbaijan about the visa procedures for travelers attending the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix.