Mətbuat şərhi 19 iyul 2017
Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan xarici işlər nazirlərinin Dördüncü Üçtərəfli Görüşünün yekunlarına dair birgə bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun dəvəti ilə, Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri cənab Mövlud Çavuşoğlu və Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri cənab Rəşid Meredovun (bundan sonra “Tərəflər”) iştirakı ilə 19 iyul 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində dördüncü üçtərəfli görüş keçirilmişdir.
Tərəflər,
26 may 2014-cü il tarixində Bakı şəhərində, 29 yanvar 2015-ci il tarixində Aşqabad şəhərində və 28 avqust 2015-ci il tarixində Antalya şəhərində keçirilmiş xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşlərində qəbul olunmuş birgə bəyanatlara sadiqliklərini təsdiqləyərək, “2015-2017-ci illər üçün Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə əməkdaşlığının Çərçivə Proqram”ının həyata keçirilməsi üzrə birgə səylərin vacibliyini qeyd etdilər;
Qarşılıqlı şəkildə dövlətlərinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmətlərini və qətiyyətli dəstəklərini bir daha təsdiqlədilər;
Bu kontekstdə münaqişələrin qısa zamanda suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə riayət əsasında həllinin zəruriliyini qeyd etdilər;
Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) və digər müvafiq regional və beynəlxalq təşkilatlarda, həmçinin Asiyanın Ürəyi-İstanbul Prosesi kimi arenalarda və qarşılıqlı fəaliyyətin vacibliyini qeyd etdilər;
Terrorçuluq, separatizm, ekstremizm və ayrı-seçkiliyin bütün forma və təzahürləri, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, narkotik maddələr və onların prekursorlarının və silahların qanunsuz dövriyyəsi, insan alveri, mədəni və tarixi irs əleyhinə cinayətlər, kibercinayətlər və qanunsuz miqrasiyaya qarşı mübarizədə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar;
5 iyun 2014-cü il tarixində Bodrum şəhərində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Dördüncü Zirvə Görüşü zamanı baş tutmuş Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan Prezidentlərinin üçtərəfli görüşünün yüksək əhəmiyyətini xüsusi olaraq qeyd etdilər və dövlət başçılarının Türkmənistanda keçirilməsi nəzərdə tutulan Birinci Üçtərəfli Zirvə Görüşünün əhəmiyyətini vurğuladılar;
Üçtərəfli iqtisadi əməkdaşlığın, habelə üç ölkə arasında iqtisadi tərəfdaşlığın müqavilə-hüquq bazasının gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər;
İqtisadi-ticari əməkdaşlığı gücləndirmək, sərmayə və ticarətin təşviq edilməsi üçün mövcud potensialdan istifadə etmək, həmçinin gömrük, enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya, sənaye, kənd təsərrüfatı, elm, təhsil, mədəniyyət, turizm və ətraf mühit sahələrində birgə layihə və proqramların həyata keçirilməsi yolu ilə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə dəstək verəcəklərinə dair razılığa gəldilər;
Dövlət Başçılarının Türkmənistanda keçiriləcək Üçtərəfli Zirvə Görüşü zamanı Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan Biznes Forumunun keçirilməsi imkanlarının nəzərdən keçiriləcəyinə dair razılığa gəldilər;
Hər üç ölkənin kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələri arasında mövcud əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar;
Nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı və tranzit potensialının artırılması istiqamətində yeni layihələrin həyata keçirilməsi üçün əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar;
Bu kontekstdə, bu ölkələri birləşdirən nəqliyyat-tranzit dəhlizlərinə dair geniş spektrli məsələlərin müzakirə olunduğu üç ölkənin nəqliyyat nazirlərinin 1 sentyabr 2016-cı il tarixlərində Aşqabad şəhərində keçirilmiş birinci görüşünün əhəmiyyətini qeyd etdilər;
Xəzər dənizindən keçməklə Türkmənistanı Azərbaycan Respublikası ilə birləşdirən və Türkiyə vasitəsilə (Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu) Avropaya çıxışı olan Şərq-Qərb Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin inkişaf perspektivlərini müzakirə etdilər və üç ölkənin Böyük İpək Yolunun bərpasına yönəlmiş səylərinə mühüm töhfə verəcəyini vurğuladılar;
Xəzər dənizi hövzəsində yerləşən Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Türkmənbaşı Beynəlxalq Limanının Şərq-Qərb beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi üzərində mühüm nəqliyyat logistika qovşağına, eyni zamanda Avropa və Asiyanı birləşdirən geniş beynəlxalq logistika şəbəkəsinin bir hissəsinə çevriləcəyini və bununla da tarixi İpək Yolunun yenidən canlanmasına xüsusi töhfə verəcəyini qeyd etdilər;
Əfqanıstan-Türkmənistan-Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə nəqliyyat dəhlizi layihəsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, sözügedən dəhlizə zəruri dəstəyin davam etdiriləcəyini bəyan etdilər;
Regionda rəqəmsal informasiya cəmiyyətinin qurulması üçün ölkələr arasında informasiya (internet) infrastrukturunun yaradılması vasitəsilə davamlı əməkdaşlığın gücləndirilməsini nəzərdə tutan, habelə Avropa və Asiya arasında telekommunikasiya tranziti yollarının diversifikasiyası və təkmillədşirilməsinə dəstək olan Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsinin Trans Xəzər hissəsinin önəmliliyini yüksək qiymətləndirərək, tərəflər dövlət və özəl sektorunun iştirakını həvəsləndirməklə layihəyə dəstək olacaqları barədə razılığa gəldilər;
Enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafının vacibliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan və Türkmənistan təbii qazının Azərbaycan və Türkiyə vasitəsi ilə Avropa və digər beynəlxalq bazarlara ötürülməsinin xüsusi əhəmiyyətini qeyd etdilər;
Təhsil, elm, mədəniyyət və digər humanitar sahələrdə Azərbaycan, türk və türkmən xalqlarının ümumi mədəniyyət, dil və tarixi irsinə əsaslanan əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar;
Türkdilli dövlətlər arasında hərtərəfli əməkdaşlığın səmərəliliyinin daha da artırılması məqsədilə adıçəkilən dövlətlərin rəhbərlərinin Zirvə Görüşlərinin və ikitərəfli, həmçinin çoxtərəfli təmaslarının vacibliyini qeyd etdilər;
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın önəmliliyini qeyd etdilər və hər üç dövlət üçün ümumi maraq kəsb edən məsələlər üzrə qarşılıqlı dəstəyin verilməsinin vacibliyini vurğuladılar;
Azərbaycan Respublikasında 2017-ci ilin İslam Həmrəyliyi ili elan edilməsini və bu kontekstdə İslam mədəniyyəti və mənəvi dəyərlərinin bütün dünyada təşviqinə mühüm töhfə kimi Bakıda yüksək səviyyədə təşkil olunmuş IV İslam Həmrəylik Oyunlarının əhəmiyyətini qeyd etdilər;
2017-ci ilin sentyabr ayında Aşqabadda keçiriləcək 5-ci Asiya Qapalı və Döyüş Növləri Oyunlarının uğurlu təşkilinə dəstəklərini ifadə etdilər;
Türkmənistanda keçiriləcək Zirvə Görüşü zamanı imzalanması nəzərdə tutulan enerji, nəqliyyat, iqtisadiyyat, ticarət, gömrük, etlm, təhsil və mədəniyyət sahələrində saziş layihələri ilə bağlı əldə edilmiş irəliləyişi vurğuladılar.
Siyasi dialoq, qlobal və regional məsələlər üzrə əməkdaşlıq və əlaqələndirmənin gələcəkdə də davam etdirilməsi məqsədi ilə hazırkı üçtərəfli formatda mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Növbəti üçtərəfli görüşün Türkmənistanda keçirilməsinə dair razılığa gəldilər. Görüşün tarixi diplomatik kanallar vasitəsilə razılaşdırılacaqdır.

Press release 19 July 2017
Joint Statement on the outcomes of Fourth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Republic of Turkey and Turkmenistan
At the invitation of H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and with participation of H.E. Mr. MevlütÇavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey,and H.E. Mr. Rashid Meredov, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers,and the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan (hereinafter referred to as the “Parties”) the Fourth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs was held on 19 July 2017 in Baku, the Republic of Azerbaijan.
The Parties,
Affirmed their adherence to the joint statements adopted in the Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs on 26 May 2014in Baku, on 29 January 2015 in Ashgabat and on 28 August 2015 in Antalya, and underlined the importance of joint efforts for implementation of the “Framework Program of Azerbaijan-Turkmenistan-Turkey cooperation for 2015-2017”.
Reaffirmed their mutual respect and firm support for sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of States.
In this context, stressed the necessity for earliest resolution of the conflicts, on the basis of adherence to the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders;
Noted the importance of cooperative partnership between the Republic of Azerbaijan, Republic of Turkey and Turkmenistan within the United Nations, Organization of Security and Cooperation in Europe, Organization of Islamic Cooperation, International Organization of Turkic Culture (TÜRKSOY) and other relevant regional and international organizations as well as fora, such as Heart of Asia-Istanbul Process.
Underlined the importance of further strengthening of cooperation in the fight against terrorism, separatism, extremism and discrimination in all their forms and manifestations, transnational organized crime and illicit trafficking in narcotic drugs and their precursors, and arms, human trafficking, crimes against cultural and historical heritage, cybercrimes and illegal migration.
Especially noted utmost importance of the trilateral meeting of the Presidents of the Republic of Azerbaijan, Republic of Turkey and Turkmenistan during the Fourth Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States in Bodrum on 5 June 2014, and underlined the importance of the forthcoming Trilateral Summit of the Heads of States in Turkmenistan.
Noted the importance of strengthening trilateral economic cooperation, as well as the legal basis for economic partnership among the States.
Agreed to support the further development of cooperation through strengthening of the trade-economic cooperation, using existing potential for promotion of investment and trade as well as carrying out joint projects and programmes in the field of customs, energy, transport, telecommunications, industry, agriculture, science, education, culture, tourism, and environment.
Agreed to consider the opportunities for organizing Azerbaijan-Turkey-Turkmenistan Business Forum during the forthcoming Trilateral Summit of the Heads of States in Turkmenistan.
Noted the importance of continuation of the existing cooperation between small and medium sized enterprises of all three countries.
Underscored the necessity of further strengthening the cooperation for realization of new projects on development of transport infrastructure and increasing the transit potential.
In this context, noted the significance of the first trilateral meeting of the Ministers of Transport held on 1 September 2016 in the city of Ashgabat, where wide range of issues on transport - transit corridors connecting three countries were discussed.
Exchanged views on the prospects of development of the East-West International transport corridor, linking Turkmenistan with the Republic of Azerbaijan across the Caspian Sea and accessing Europe through Turkey (Baku-Tbilisi-Kars railway) and underlined that this corridor will contribute to the efforts of the States aimed at restoration of the Great Silk Road.
Noted that Baku International Sea Trade Port and Turkmеnbashi International Sea Port in the Caspian Sea located on the East–West international transport corridor, will become an important transport logistic hub, as well as becoming a part of wide international logistic net connecting Europe and Asia, and therefore will tremendously contribute to the revival of the Great Silk Road.
Noting importance of Afghanistan-Turkmenistan-Azerbaijan-Georgia-Turkeytransport corridor project, declared that this route will continue to receive necessary support.
Highly appreciating importance of Trans Caspian part of the Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM) project aimed at strengthening of sustainable cooperation by creation of information (internet) infrastructure for establishment of regional digital information society, as well as serving to diversification and modernization of telecommunication transits between the Europe and Asia, the Parties agreed to support the project by encouraging the participation of public and private sectors.
Taking into account the significance of cooperation in the field of energy, noted the utmost importance of delivery of Turkmen and Azerbaijani natural gas to European and other internationalmarkets through Azerbaijan and Turkey.
Emphasized the necessity to develop further cooperation in education,science, culture and other humanitarian fieldsbased on common cultural, linguistic and historical heritage of Azerbaijani, Turkish and Turkmen peoples.
Underscored the importance of summits of heads of Turkic speaking states and bilateral as well as multilateral contacts in order to increase effectiveness of cooperation among them.
Noted the importance of cooperation within the Economic Cooperation Organization and emphasized the mutual support on the matters of common interest.
Noted that the year of 2017 is announced the Year of Islamic Solidarity in Republic of Azerbaijan and in this context, underlined importance of the 4th Islamic Solidarity Games, held in Baku, organised on high level that significantly contributed to promotion of Islamic culture and moral values over the World.
Expressed their further support for successfully holding of the 5th Asian Indoor and Martial Arts Games to be organized in Ashgabat in September 2017.
Noted the progress onthe drafts of trilateral documents in the field of energy, transport, economy, trade, customs, science, education and culture which are considered to be signedduring the upcoming Summit to be held in Turkmenistan.
Underscored the importance of holding regular trilateral meetings with a view to continue cooperation and coordination on political dialogue, regional and global issues.
Agreed to hold the next meeting in Turkmenistan. The date of the meeting will be agreed through diplomatic channels