Mətbuat şərhi 14 iyun 2024
Azərbaycan Respublikası və Banqladeş Xalq Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib
14 iyun 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan və Banqladeş Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin 1-ci iclası keçirilib.Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan tərəfini Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Banqladeş tərəfini isə xarici işlər üzrə katib (nazir müavini) Məsud Bin Momen təmsil edib.
İclas zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini E. Məmmədov postmünaqişə mərhələsində bölgədə yaranmış mövcud vəziyyət, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda minaların təmizlənməsi prosesi, həmçinin bərpa və quruculuq işləri haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində (COP29) yeni əməkdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkanın yarandığı vurğulanıb.
​Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycan və Banqladeş arasında turizmin təşviqi və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 14 June 2024
Political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the People's Republic of Bangladesh
On June 14, 2024, the First Political Consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Bangladesh were held in Baku. The Azerbaijani side was represented by Elnur Mammadov, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the Secretary of Foreign Affairs (Deputy Minister) Masud Bin Momen represented Bangladesh.
During the meeting, discussions were held on the current state of relations between the two countries, expansion of cooperation in political, economic, humanitarian and other fields and future development prospects.
Deputy Minister E. Mammadov gave detailed information about the current situation in the region in the post-conflict phase, the mine clearance process in the liberated territories, as well as the restoration and construction works.
Within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country this year, it was emphasized that a favorable opportunity for new areas of cooperation has arisen.
The meeting also discussed cooperation between the two countries within the framework of international organizations, strengthening of inter-parliamentary relations, promotion of tourism between Azerbaijan and Bangladesh, and other bilateral issues.