Mətbuat şərhi 28 iyul 2021
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu sahəsində növbəti təxribatına dair məlumatı
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, 28 iyul 2021-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər rayonu ərazisindəki mövqelərini intensiv atəşə tutub. Nəticədə iki hərbi qulluqçumuz yaralanıb.
Vurğulayırıq ki, Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində növbəti təxribatı törədərək, vəziyyəti gərginləşdirmək məsuliyyəti tam olaraq Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərindədir.
Ermənistanı bölgədə yaranmış yeni reallıqları qəbul etməyə, hərbi təxribatlara son verməyə və iki dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə danışıqlara başlamağa çağırırıq.
Azərbaycan beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü qorumaq hüququnu özündə saxlayır və ərazi bütövlüyümüzə qarşı atılacaq hər hansı addımlar qətiyyətlə cavablandırılacaq.

Press release 28 July 2021
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the next provocation of the Armenian armed forces in the Kalbajar section of the Armenian-Azerbaijani state border.
According to the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, on July 28, 2021, the Armenian armed forces subjected to fire the positions of the Azerbaijani Army in the Kalbajar region. As a result, our two servicemen were wounded.
We emphasize that the military-political leadership of Armenia bears full responsibility for aggravating the situation by committing another provocation on the Armenia-Azerbaijan border.
We call on Armenia to accept the new realities in the region, to end military provocations and to start negotiations on the delimitation of the state borders of the two states.
Azerbaijan reserves the right to protect its territorial integrity within its international borders, and a decisive response will be given to any steps taken against our territorial integrity.