Mətbuat şərhi 23 yanvar 2017
Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icra edilməməsi və bunun Minsk prosesinə təsiri haqqında Bəyanatı
Daimi Şuranın 1128-ci İclası, 19 yanvar 2017-ci il
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrinin Ermənistan tərəfindən icra edilməməsi Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesinə, həmçinin beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaradır.
Qətnamələrdə BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyib, Dağlıq Qarabağ region onun bir hissəsi olmaqla, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini bir daha təsdiq edib və xüsusilə beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipini və güc tətbiq edərək ərazi əldə edilməsinin qəbuledilməzliyini bir daha vurğulayaraq işğalçı Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan işğal altında olan torpaqlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib.
ATƏT-in Minsk Konfransının sədri Mario Rafaelli 1993-cü il iyulunda verdiyi bəyanatında bildirmişdi ki, bu yaxınlarda zor gücünə ələ keçirilmiş ərazilərin dərhal azad edilməsi “sülh daşıqlarının irəliləməsini təmin edəcək əsas amildir.” (BMT sənədi S/26184).
Beləliklə, Azərbaycanın sülh danışıqlarında iştirak etməsində başlıca məqsəd işğalçı Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan Dağlıq Qarabağ və digər işğal altında olan torpaqlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının təmin edilməsidir. Sülh Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü bərpa etməlidir. ATƏT-in Minsk Qrupu və həmsədrlərin BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən müəyyən edilmiş çərçivədən yayınmaları onlara həvalə edilmiş mandatı pozur və bu, münaqişənin həlli prosesinə ciddi təsir göstərə bilər. Minsk Qrupunun həmsədrləri BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən onlara həvalə edilmiş vəzifələrin icrasına qayıtmalı və bu əsasda hər iki tərəfi substantiv nəticə yönümlü danışıqlara cəlb etməlidir.
Son zamanlar Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin hərbi yolla həllinin olmaması barədə bir çox bəyanatlar yayılıb. Biz də buna inanmaq istərdik. Sülh prosesinin bu istiqamətə yönəlməsi sual doğurur. BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən müəyyən edilmiş əsas elementlərə əsaslanırmı? Danışıqlar prosesində irəliləyişə nail olmağa maneə törədən nədir və ATƏT iştirakçı dövlətləri ümumiyyətlə sülh məsələsində maraqlıdırlarmı? Əgər cavab müsbətdirsə, o halda nə üçün münaqişənin hərbi yolla həllini görməyənlər sülhün əldə edilməsinə olan maneələrin aradan qaldırlması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin müraciətlərinə məhəl qoymamaqda davam edirlər? Bunlar, münaqişənin hərbi yolu yoxdur kimi mühakimələr irəli sürmədən öncə dürüst cavabı tapılmalı olan suallardır.
BMT Təhlükəsizlik Şurası tamamilə aydın şəkildə bəyan edib ki, Azərbaycan ərazilərinə qarşı güc tətbiq edilməsi heç bir halda hüquqi təsir yaratmır; Ermənistanın fəaliyyəti qeyri-qanunidir və beynəlxalq münasibətlərdə hərbi gücdən istifadənin qadağan edilməsi ilə bir araya sığmır, BMT nizamnaməsi və onun məqsədləri ilə ziddiyyət təşkil edir; bunlar Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün, konkret olaraq BMT nizamnaməsinin 2(4)-ci maddəsinin açıq pozuntusunu təşkil edir.
Gücdən istifadə etməmə prinsipinin işğala əsaslanan status-kvosunun dondurulması məqsədilə təhrif edilməsi qəbuledilməz, əks nəticə verən və çox təhlükəli yanaşmadır. Bir dövlət beynəlxalq münaqişənin sülh yolu ilə həll edilməsi kimi öhdəliklərinə etinasız yanaşdığı halda və ondan sonra hüquqa zidd bir şəkildə digər dövlətin ərazilərini işğal etmək üçün gücdən istifadə etdikdə, sülh prosesində irəliləyiş olmadığı və təcavüzkara təzyiq edilmədiyi şəraitdə təcavüzkar dövlətə münasibətdə təcavüzün qurbanı olan dövlətin gücdən istifadə etməməyə dair öhdəliyə riayət etməsini iddia etmək ən azından yersizdir.
Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının işğalını möhkəmləndirməklə gücdən istifadə etməmək prinsipini kobud şəkildə pozur, yüz minlərlə Azərbaycanlı məcburi köçkünün Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal olunmuş 7 rayonundakı öz doğma yurd-yuvasına geri dönməsinə imkan vermir, işğal olunmuş ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterini dəyişməyə yönəlik davamlı səylər göstərir, onların Azərbaycana aid mədəni və tarixi köklərinin əlamətlərini yox edir və öz mənfəəti üçün bu ərazilərdə istisamar işi ilə məşğul olur və oranın sərvətlərini talayır. ATƏT-də çox az sayda nümayəndə heyyətləri Ermənistanın belə davranışlarından narahatçılıq ifadə edib və ondan öz silahlı qüvvələrini işğal etdiyi ərazilərdən çıxartmağı tələb edib.
Buna görə də münaqişənin həlli kontekstində gücdən istifadə etməmək haqqında danışanlar ilk növbədə Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalı amilini aradan qaldırmalıdır. Əgər onlar Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına və sülh prosesinə təhdid yaradan digər çoxsaylı çağırışların həllinə qadir deyillərsə, Azərbaycanın öz torpaqlarını müdafiə etmək və istənilən vasitə ilə öz vətəndaşlarını qorumaq hüququ var. Əgər sülh prosesi status kvonu dəyişməkdə uğursuzluğa düçar olarsa, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində tələb edildiyi kimi bizim status-kvonu dəyişmək hüququmuz vardır.
Gücdən istifadənin nəticəsində meydana çıxan və işğala əsaslanan status-kvo BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qanunsuz təsbit edildiyi səbəbindən münaqişənin həlli üçün əsas hesab edilə bilməz. Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun bu günlərdə qeyd etdiyi kimi Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması beynəlxalq ictimaiyyətin tələbidir və heç bir halda güzəşt kimi təqdim edilə bilməz və ya qoşunların çıxarılmasını siyasi məsələlərin həllinə bağlayaraq sövdələşmə predmeti kimi istifadə edilə bilməz.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmçinin vurğuladı ki, həmsədr ölkələrin məsələyə tam ciddiyətlə yanaşacaqları təqdirdə, işğalçı Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərindən çıxarılması təmin olunacaqdır.

Press release 23 January 2017
Statement by the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the OSCE on non-implementation of the UN Security Council resolutions and its implications for the Minsk Process
Statement by the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the OSCE on non-implementation of the UN Security Council resolutions and its implications for the Minsk Process
1128th Meeting of the Permanent Council, 19 January 2017
Non-implementation of the resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) of the UN Security Council by Armenia remains an open challenge to the Armenia-Azerbaijan conflict settlement process and a serious threat to international and regional peace and security.
In its resolutions, the UN Security Council condemned the occupation of the territories of Azerbaijan, reaffirmed the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, with the Nagorno-Karabakh region as part of it, specifically reaffirmed the principle of inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory and demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying Armenian forces from all occupied territories of Azerbaijan.
In its statement of July 1993, the Chairman of the CSCE Minsk Conference Mr. Mario Raffaelli said that the immediate withdrawal from territories recently seized by force is “the key factor in ensuring that peaceful negotiations can move forward.” (UN Doc. S/26184).
Thus, the primary objective of Azerbaijan’s participation in the peace process is to ensure the immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan. The peace must restore Azerbaijani sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders. Deviation by the OSCE Minsk Group and its Co-chairmen from this framework defined by the UN Security Council undermines the mandate entrusted to it and could have a serious impact on conflict resolution process. The Minsk Group Co-chairmen must return to implementation of the tasks given to them by the UN Security Council and, on this basis, engage both sides in substantive result-oriented talks.
There have been many statements recently that the conflict between Armenia and Azerbaijan has no military solution. We also want to believe in that. The question is if the peace process is moving in that direction. Is it based on key elements defined by the UN SC? What are the impediments for achieving a breakthrough in the negotiations and are the OSCE participating States interested at all in improving the chances of peace? If yes, then why those who see no military solution to the conflict remain so ignorant to the appeals of the Azerbaijani side to remove the obstacles to peace? These are the questions to which answers have to be honestly found before making judgments such as there is no military solution to the conflict.
The UN Security Council made it absolutely clear that the use of force against the territories of Azerbaijan had produced no legal effect whatsoever; that the Armenian actions are unlawful and incompatible with the prohibition of the use of armed force in international relations, in contradiction with the UN Charter and its purposes; that they constitute an obvious violation of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and, specifically, of Article 2(4) of the UN Charter.
Continuing misinterpretation of the non-use of force principle with a view to freezing the status-quo of occupation is unacceptable, counterproductive and very dangerous exercise. In circumstances in which one State has neglected its obligation to settle the international dispute by peaceful means and thereafter has unlawfully used force to occupy the territory of another State, in absence of peace progress and in lack of pressure on the aggressor, claiming that the victim State is under an obligation to respect the principle of the non-use of force vis-à-vis the aggressor State are irrelevant, to say the least.
Armenia has been flagrantly violating the principle of the non-use of force by consolidating the occupation of the territories of Azerbaijan, denying the rights of hundreds of thousands of Azerbaijani internally displaced persons to return to their homes in Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan, undertaking consistent efforts to alter the demographic, cultural and physical character of the occupied territories, removing any signs of their Azerbaijani cultural and historical roots and engaging in exploitation and pillaging of the resources and other wealth in those territories for its own gain. Very few Delegations in the OSCE condemned such behavior of Armenia and demanded to withdraw its forces form the occupied territories.
Therefore, those who talk about non-use of force in the context of conflict resolution, first of all must eliminate the factor of military occupation of the territories of Azerbaijan. If they are unable to withdraw the Armenian troops from the occupied territories and address many other challenges to the peace process, Azerbaijan has every right to defend its territory and protect its people by all means. We have the right to change the status-quo, if the peace process fails to do it, as it was demanded by the UNSC resolutions.
Due to the fact that the status-quo of occupation, emerged as a result of the use of force, determined by the UN Security Council as unlawful, it cannot be considered a basis for the resolution of the conflict. As Foreign Minister of Azerbaijan, Mr. Elmar Mammadyarov recently remarked, unconditional and complete withdrawal of the Armenian armed forces from the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan is a demand of international community and in no way can be introduced as a compromise or used as a bargaining chip to link withdrawal of troops to addressing the political issues.
The Minister underlined that if the Co-Chairing countries address the issue seriously, then withdrawal of the Armenian occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan will be ensured.