Mətbuat şərhi 19 fevral 2018
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycanın Xocalı şəhərində erməni silahlı birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun Xankəndindəki 366-cı motoatıcı alayı ilə birgə törətdiyi cinayət beynəlxalq hüquq baxımından məhz soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir. Bu alayın çoxsaylı ağır texnikası qəfildən şəhərə yeridilmiş, cinayətkarlar şəhəri tərk etmək məcburiyyətində qalan dinc azərbaycanlıları amansızcasına qətlə yetirmiş, yaşayış evləri və sosial infrastruktur tamamilə dağıdılmış və yandırılmışdır.
Xocalı soyqırımı zamanı 613 nəfər soydaşımızın, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qocanın həyatına son qoyulmuş, yüzlərlə dinc sakin ağır yaralanmış, 1275 nəfər girov götürülmüşdür. Həmin kütləvi qırğın həyata keçirilərkən 8 ailə bütünlüklə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərinin birini itirmiş, əsir və girov götürülənlərə amansız işgəncələr verilmişdir. Bu zaman insanların əsas hüquqları, ən başlıcası, yaşamaq hüququ kütləvi şəkildə pozulmuşdur.
Bu faciə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı uzun müddət məqsədyönlü şəkildə davam etdirilən etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətini bir daha təsdiq etmiş, məqsədi soydaşlarımızı öz tarixi torpaqlarından qovmaq və əzəli Azərbaycan ərazilərində “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur. Bu hadisələr sırasında 100 illiyini qeyd etdiyimiz, 31 mart 1918-ci il tarixdə azərbaycanlılara qarşı törədilən, dünya tarixində özünün ağır nəticələri ilə seçilən soyqırımı da xüsusi yer tutur.
Xocalı soyqırımını törətməklə hərbi təcavüzün miqyasını daha da genişləndirən və ölkəmizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağı və ətraf yeddi rayonu işğal edən Ermənistanın apardığı etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğala məruz qalmış, 20 min soydaşımızın həyatına son qoyulmuş, bir milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur. Bu işğal zamanı erməni millətçiləri və terrorçuları Xocalı şəhərindən başqa, Azərbaycanın Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban kəndlərində və digər yaşayış məntəqələrində də kütləvi qırğınlar törətmişlər.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Xocalı soyqırımı ilə bağlı xüsusi müraciəti olmuş, həmin ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymət vermişdir.
İşğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonun Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu beynəlxalq hüquq, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum 822, 853, 874 və 884 saylı Qətnamələri, BMT Baş Məclisinin “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsi, AŞPA-nın 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsi və 1690 saylı tövsiyəsi, Avropa Parlamentinin Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü il tarixli qətnaməsi bir daha sübut edir. Lakin erməni tərəfi hər zaman olduğu kimi, qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək, atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozur, regionda sülhün bərqərar olmasına maneçilik törədir.
Azərbaycan tərəfi 30 ilə yaxın davam edən bu təcavüzə son qoyulmasına,  sülhün bərqərar olunmasına mütəmadi olaraq səylər göstərir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməsinin, zəbt edilmiş Azərbaycan torpaqlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının zəruriliyi ilə bağlı ədalətli mövqeyini dəfələrlə nüfuzlu beynəlxalq qurumların, o cümlədən BMT Baş Məclisinin tribunalarından bəyan etmişdir.
Hər il olduğu kimi, bu il də həmin soyqırımını dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması məqsədilə müvafiq Sərəncamla “Xocalı soyqırımının iyirmi altıncı ildönümünün keçirilməsinə dair tədbirlər planı” təsdiq edilmiş və icra olunur.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bir çox ölkələrdə və şəhərlərdə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat kampaniyası Xocalı faciəsini dünyaya soyqırımı aktı kimi tanınmasında mühüm rol oynayır.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı təcavüzkar, Xocalı faciəsini isə soyqırımı kimi tanıyan ilk beynəlxalq təşkilatdır.
Artıq Meksika, Kolumbiya, Peru, Pakistan, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya, Çexiya, Sudan, İordaniya, Honduras, Qvatemala, Panama, Sloveniya, Cibuti və Paraqvay parlamentləri Xocalı soyqırımını beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanaraq tanımışlar.
ABŞ-ın 22 ştatı - Massaçusets, Texas, Nyu-Cersi, Meyn, Nyu-Meksika, Arkanzas, Corciya, Oklahoma, Tennesi, Pensilvaniya, Konnektikut, Florida, Missisipi, Vest Virciniya, İndiana, Yuta, Nebraska, Havay, Montana, Arizona, Aydaho və Nevada ştatlarının qanunverici orqanlarında da müvafiq qətnamələr qəbul olunmuşdur.
Xocalıda erməni qəsbkarları tərəfindən törədilən bu kütləvi insan qırğını genosid faktıdır və insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdəndir. Belə ki, BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsində göstərilir ki, genosid insan qruplarının yaşamaq hüququnu pozmaqla yanaşı, BMT-nin məqsəd və vəzifələrinə, ümumbəşəri dəyərlərə tamamilə ziddir və dünya birliyi tərəfindən pislənir.
Genosid cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul olunmuş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyada müəyyən edilmişdir. Xocalı soyqırımı zamanı baş vermiş cinayət əməllərinin qabaqcadan düşünülmüş qaydada, milli əlamətinə görə insanların kütləvi şəkildə məhv edilməsi niyyəti ilə törədilməsi onun genosid aktı olduğunu sübut edir. Azərbaycana qarşı təcavüz zamanı bu Konvensiyada təsbit olunmuş genosid cinayətini təşkil edən bütün əməllər tətbiq olunmuşdur. Lakin təəssüf ki, tarix boyu azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı aktları, o cümlədən Xocalı soyqırımı beynəlxalq aləmdə hələ də öz hüquqi-siyasi qiymətini almamış, bu beynəlxaq cinayəti təşkil edənlər və törədənlər məsuliyyətə cəlb edilməmiş, onlara layiq olduqları cəzalar verilməmiş və bu məqsədlə hər hansı bir tədbir görülməmişdir.
Həmin faciə zamanı qətlə yetirilənlərin, şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edərək, yuxarıda qeyd olunanları, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini rəhbər tutaraq, bildirirəm ki, bu hadisə xüsusi beynəlxalq komissiya tərəfindən araşdırılmalı, səlahiyyətli beynəlxalq qurumlar tərəfindən genosid aktı kimi tanınmalı, cinayət törədənlərə qarşı cəza tədbirləri tətbiq edilməlidir. Hər bir dövləti, beynəlxalq təşkilatları bir daha bu soyqırımını ədalət naminə tanımağa, onu törədənlərin cəzalandırılması üçün həmrəyliyə və səyləri artırmağa çağırıram.
26 il əvvəl törədilmiş Xocalı soyqırımına beynəlxalq miqyasda hüquqi-siyasi qiymət verilməli, Ermənistan münaqişə ilə bağlı qəbul olunmuş məlum beynəlxalq sənədlərin qərarlarına riayət etməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın pozulmuş hüquqları bərpa olunmalı, azərbaycanlı əsir və girovlar azad edilməli, onlar öz doğma yurdlarına qayıtmalı, habelə günahsız, dinc insanları qətlə yetirən cinayətkarlar tezliklə ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verməli və cəzalandırılmalıdır.
12 fevral 2018-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, YUNİSEF-ə, Avropa İttifaqına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

Press release 19 February 2018
THE STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the 26th anniversary of the Khojaly Genocide
The crime committed in Khojaly city by Armenian armed forces together with the 366th moto-artillery regiment of the former Soviet army dislocated in Khankendi at the night from the 25th to 26th February of 1992, must be recognized as genocide from the international law perspective. A lot of heavy military equipment suddenly entered the city, the criminals annihilated with a special cruelty the people who were forced to leave the city, totally destroyed and burned down the houses and social infrastructure.
During the Khojaly genocide, 613 people, including 106 women, 63 children and 70 elderly were killed; hundreds of people were severely injured; 1275 persons were taken hostages.  8 families were totally exterminated, 25 children lost both, whereas 130 children lost one parent; captives and hostages were subjected to merciless torture. Fundamental human rights of those people, first of all, the right to life, were grossly violated.
This tragedy once more confirmed ethnic cleansing, genocide and deportation policy of Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijani people, lasting for a long time, the purpose of which was to banish our compatriots from their historical native lands and establish “Great Armenia” state on those territories. Among these tragedies it is necessary to emphasize the genocide committed against the Azerbaijanis on March 31, 1918, distinguished for its serious consequences in the world history and the 100th anniversary of which we commemorate this year.
As a result of ethnic cleansing policy of Armenia that expanded the scope of military aggression against Azerbaijan by committing the Khojaly genocide and occupied Nagorno-Karabakh which is an integral part of Azerbaijan and adjacent seven rayons, 20,000 our citizens were killed, 20 percent of country territories were occupied, more than one million our compatriots became refugees and IDPs, their rights were severely violated. It should be noted that during the occupation, besides Khojaly, the massacres in Karkijahan, Malibayli, Gushchular, Garadagli, Agdaban villages and other settlements in Azerbaijan were committed.
Our National Leader Heydar Aliyev had a special urge on the Khojaly genocide in 1994, and in February of the same year the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan gave legal and political recognition to the Khojaly genocide.
Nagorno-Karabakh and adjacent seven regions are an integral part of Azerbaijan.  This is re-affirmed once again by the international law, as well as by the UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884 from 1993, UNGA Resolution on “Situation on the occupied territories of Azerbaijan” dated on 14 March, 2008, Resolution 1416 from 2005 and Recommendation 1690 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, as well as European Parliament's Resolution on Nagorno-Karabakh from October 23, 2013.
However, the Armenian side regularly violates the ceasefire regime and creates obstacles to the peace in the region demonstrating unconstructive position as always.
The genocide policy of Armenia against the civilian population is still continuing up to now that results in the killing of civilians, including children.
The Azerbaijani side strives for a peaceful settlement of this aggression continuing for about 30 years and for restoration of peace.  President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has repeatedly stated the necessity of resolution of the conflict within the territorial integrity of our country in accordance with the norms and principles of international law, withdrawal of occupying forces from the Azerbaijani lands and his just position from the tribunes of influential international organizations, including the UN General Assembly.
As previous years, for bringing of this genocide to the attention of the world community the Plan of Actions on commemorating the 26th anniversary of the Khojaly Genocide was affirmed by the relevant Decree and is being implemented.
“Justice for Khojaly” international campaign carried out in many countries and cities at the initiative of Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, plays an important role in the recognition of the Khojaly tragedy as a genocide act, and the genocide committed by the Armenians against the Azerbaijanis is condemned in many countries.
The Organization of Islamic Conference (OIC) was the first international organization that recognized Armenia as an aggressor and the Khojaly tragedy as a genocide.
The Parliaments of Mexico, Columbia, Peru, Pakistan, Bosnia and Herzegovina, Romania, the Czech Republic, Sudan, Jordan and Honduras, Guatemala and Panama, Slovenia, Djibouti and Paraguay already recognized the crime in Khojaly basing on the international legal norms.
In addition, twenty two States of the USA namely, the State of Massachusetts, Texas, New-Jersey, Maine, New Mexico, Arkansas, Georgia, Oklahoma, Tennessee, Pennsylvania, Connecticut, Florida, Mississippi, West Virginia, Indiana, Utah, Nebraska, Hawaii, Montana, Arizona, Idaho and Nevada have also passed the related Resolutions.
This massive killing of human beings, committed by the Armenian invaders in Khojaly is an act of genocide and one of the most severe crimes. Hence, the UN General Assembly Resolution 96 (I) dated 11 December 1946, states that genocide, violating the right of people to life, damages human dignity, and deprives the mankind of the material and spiritual values created by human beings, is contrary to the spirit and aims of the United Nations, as well as to universal values and the world community condemns it.
The international legal definition of the crime of genocide was determined in the United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the Resolution 260 (III) of the UN General Assembly of 9 December 1948. The commitment of criminal acts, planned in advance and aimed at mass annihilation of people on the ground of their nationality in Khojaly constitutes this crime as genocide. During the aggression against Azerbaijan, all elements of the crime of genocide stated in the mentioned Convention were applied. However, unfortunately, the genocide acts against the Azerbaijani civilians throughout the history, including Khojaly genocide has not yet get its international legal-political assessment, organizers and the committers of this crimes have not been prosecuted and punished,  no action has been taken in this regard.
Paying tribute to the memory of martyrs and those who died during that tragedy and guiding with the above mentioned, as well as norms and principles of international law, I declare that this crime shall be investigated, by the special international commission, recognized as an act of genocide by competent international organizations and sanctions shall be imposed on the perpetrators of this crime in compliance with the norms and principles of international law and without double standards. I urge to all states and international organizations to recognize this act of genocide in the name of justice and to consolidate and increase efforts for just punishment of its perpetrators.
The Khojaly genocide committed 26 years ago should be legally and politically assessed at the international level, the Armenian side should fulfill the decisions following from the international legal documents on this conflict, the territorial integrity of Azerbaijan and the violated rights of refugees and IDPs should be restored, the Azerbaijani captives and hostages should be liberated, and they should return to their homes. Also the criminals who killed innocent civilians and committed genocide should be prosecuted before the tribunal and punished.
(Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan
14.02.2018
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights,  UNICEF, European Union, Council of Europe, OSCE, International and European Ombudsman Institutes,  Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation  and Ombudsman Association of members States of this Organization, European Network of Ombudsmen for Children, International Peace Bureau, ombudsmen of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan abroad, as well as the foreign embassies in Azerbaijan and organizations of the Azerbaijani Diaspora.