Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2020
Cari ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin artilleriya atəşi nəticəsində Azərbaycanın Naftalan rayonunun Qaşaltı kəndinin sakini 1951-ci il təvəllüdlü Qurbanov Elbrus və onun dörd ailə üzvü, 1956-cı il təvəllüdlü Qurbanova Şəfayət, 2006-cı il təvəllüdlü Qurbanova Fidan, 2007-ci il təvəllüdlü Qurbanov Şəhriyar və 1981-ci il təvəllüdlü Əmirova Afaq həlak olmuşlar.
Ermənistan tərəfi Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə hədəfə almaqla beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını kobudcasına pozur.
Ermənistan tərəfinin bu vəhşilik aktını qətiyyətlə qınayır, mülki şəxslərin atəşə tutulması və bu yolla dinc əhalinin qorxu içində saxlanılması cəhdinə son verməyi tələb edirik.
Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən işğalçı ölkənin Azərbaycanın mülki əhalisini hədəfə alan müharibə cinayətləri əməllərinə son verməsini Ermənistandan tələb edilməsi zəruridir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin təcavüz aktı nəticəsində həyatını itirmiş mülki şəxslərimizin yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı bildiririk.

Press release 27 September 2020
Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
On September 27 of this year, as a result of the artillery fire of the Armenian Armed Forces, Elbrus Gurbanov, born in 1951, a resident of the village of Gashalti in the Naftalan region of Azerbaijan and his four family members, Shafayat Gurbanova, born in 1956, Fidan Gurbanova, born in 2006, Shahriyar Gurbanov, born in 2007 and Afag Amirova, born in 1981 were killed.
Armenia, purposefully violating the norms and principles of international law, in particular international humanitarian law and the Geneva Conventions of 1949, is deliberately targeting the civilian population and infrastructure of Azerbaijan.
We strongly condemn this barbaric act by the Armenian side, demand to stop firing at civilians and the attempt to keep civilians in fear in this way.
The international community should demand Armenia to stop war crimes against the Azerbaijani civilian population.
We express our deep condolences to the relatives of our civilians who died as a result of an act of aggression of the Armenian Armed Forces.