Mətbuat şərhi 16 oktyabr 2020
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Rusiya Dövlət Dumasının üzvünün Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə səfəri ilə bağlı açıqlaması
Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasının hakim “Vahid Rusiya” partiyasından olan üzvü Vitaliy Milonovun Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsinə qeyri-qanuni səfərini qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı əl atdığı yeni təcavüz kontekstində baş tutan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimə açıq şəkildə dəstək nümayiş etdirən bu qanunsuz səfər Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud olan yüksək səviyyəli münasibətlərə tamamilə ziddir.
Dövlət Dumasının üzvünün belə bir məsuliyyətsiz addımı Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən rəsmi mövqeyinə uyğun gəlmir.
Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericiliyini pozaraq ölkənin işğal olunmuş ərazisinə qeyri-qanuni səfər etdiyi üçün Vitaliy Milonovun adı Azərbaycana girişi qadağan olunan xarici vətəndaşlar siyahısına əlavə edilib.

Press release 16 October 2020
Press-release of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the visit of the member of the Russian State Duma to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan
We strongly condemn the illegal visit of the member of the State Duma of the Russian Federation from the ruling “United Russia” party, Vitaliy Milonov to the occupied Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
The illegal visit, which took place against the backdrop of the new aggression by Armenia against Azerbaijan and demonstratively showing support to the illegal puppet regime established in the occupied territories of Azerbaijan, is absolutely contrary to the high-level relations between Azerbaijan and Russia.
Such an irresponsible step by the member of the State Duma goes in contradiction with the official position of the Russian Federation, which supports the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
For violating the legislation of the Republic of Azerbaijan and illegally visiting its occupied territories, the name of Vitaliy Milonov will be added to the list of those foreigners whose entry to Azerbaijan is prohibited.