Azərbaycan səfiri Şri-Lankada görüşlər keçirib
Şri-Lanka Demokratik Sosialist Respublikası hökumətinin dəvəti əsasında Azərbaycanın bu ölkədəki qeyri-rezident səfiri Elçin Hüseynli Şri-Lankanın milli bayramı – Müstəqillik Günü münasibətilə fevralın 4-də təşkil edilən bayram tədbirlərində iştirak məqsədilə paytaxt Kolombo şəhərinə səfər edib.
Qeyd olunub ki, səfər çərçivəsində səfir Kolomboda təşkil edilmiş hərbi parad və rəsmi ziyafətdə iştirak edib, Şri-Lankanın xarici işlər, xarici məşğulluq və turizm naziri Vicita Herat (Vijitha Herath), habelə Xarici İşlər Nazirliyində nazir müavini Arun Hemaçandra (Arun Hemachandra), xarici işlər katibi Aruni Ranaraca (Aruni Ranaraja) və digər rəsmilərlə görüşüb.
Görüşlər zamanı Azərbaycan və Şri-Lanka arasında siyasi, iqtisadi-ticarət, enerji, turizm, hava əlaqəsi və təhsil sahələrində ikitərəfli əlaqələrin inkişafına böyük maraq ifadə olunub. Çoxtərəfli formatlarda, xüsusilə Azərbaycanın Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə sədrliyi dövründə və 2026-cı il mayın 17–22-də Bakıda keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar daha fəal əməkdaşlığın və mübadilələrin həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Həmsöhbətlər Şri-Lanka vətəndaşlarının Azərbaycanın dövlət təhsil qrant proqramlarında iştirak imkanına, habelə ölkədə baş verən son təbii fəlakət zamanı göstərilən humanitar yardıma görə Azərbaycan rəhbərliyinə və xalqına dərin minnətdarlıq ifadə ediblər.

At the invitation of the Government of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka, Elchin Huseynli, Azerbaijan`s non-resident ambassador to the country, visited the capital Colombo to participate in the festive events marking Sri Lanka's national holiday - Independence Day.
The ambassador attended a military parade and an official reception organized in Colombo, and met with Vijitha Herath, Sri Lanka's Minister of Foreign Affairs, Foreign Employment and Tourism; Arun Hemachandra, Deputy Minister of Foreign Affairs; Aruni Ranaraja Foreign Secretary and other officials.
During the meeting, the sides expressed their interest in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Sri Lanka in the fields of politics, economy and trade, energy, tourism, air transport and education. They emphasized the importance of more active cooperation and exchanges in multilateral formats, especially during Azerbaijan's chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) and the upcoming 13th Session of the UN World Urban Forum (WUF13) to be held in Baku on 17–22 May 2026.
The officials of Sri Lanka expressed their gratitude to the leadership and people of Azerbaijan for the opportunity provided for the citizens to participate in Azerbaijan's public education grant programs, as well as for the humanitarian assistance provided during the recent natural disaster in the country.