Mətbuat şərhi 27 noyabr 2020
Bu ilin 27-28 noyabr tarixlərində Niger Respublikasının paytaxtı Niamey şəhərində İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 47-ci iclası keçirilib.
İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclası çərçivəsində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə bağlı siyasi, iqtisadi və mədəni məsələləri əhatə edən qətnamələr qəbul edilib. Qeyd etmək istərdik ki, İƏT tərəfindən ənənəvi olaraq hər il qəbul olunan bu qətnamələrə bölgədəki son vəziyyət nəzərə alınmaqla yeni müddəalar daxil edilib.
“Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü” adlı qətnamədə bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzü, təcavüz çərçivəsində mülki şəxslərə və mülki infrastruktura böyük zərərin vurulması, o cümlədən Azərbaycanın cəbhə zonasından kənarda yerləşən Gəncə, Bərdə, Tərtər şəhərlərinin sıx yaşayış məskənlərinin ağır artilleriya, ballistik və kaset raketlərinin hücumuna məruz qalmasını qətiyyətlə pislənilib. Ermənistan qüvvələri tərəfindən Azərbaycan mülki əhalisinə qarşı törədilən aktlar müharibə cinayəti və insanlıq əleyhinə cinayət kimi qiymətləndirilib. Sənəddə Azərbaycanın cavab əməliyyatları nəticəsində işğal olunmuş ərazilərinin əhəmiyyətli hissəsini azad etməsi və hərbi əməliyyatların dayandırılması üzrə 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatı üzv ölkələr tərəfindən alqışlanıb.
“Azərbaycan Respublikasına iqtisadi yardım” adlı qətnamədə Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunmasının Azərbaycan Respublikasının ərazisindəki bir milyondan çox məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və şərəfli qayıdışına və beləliklə də ciddi humanitar problemlərin aradan qaldırılmasına imkan verəcəyi qeyd olunur. Bu xüsusda üzv ölkələrə, İslam İnkişaf Bankı və digər İslam institutlarına işğaldan azad olunmuş torpaqlara məcburi köçkünlərin geri dönüşünü təmin etmək üçün bu ərazilərin yenidən qurulması və bərpasında Azərbaycan Hökumətinə və Xalqına yardım etməyə çağırış öz əksini tapır. Burada, habelə bütün beynəlxalq institutlar Azərbaycanın iqtisadi və sosial inkişaf fəaliyyətini dəstəkləməyə çağırılır.
“Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində İslam tarixi və mədəni ziyarətgahlarının dağıdılması və təhqir edilməsi” adlı qətnamədə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki İslam tarixi və mədəni abidələrinin, ziyarətgahlarının dağıdılması, talan edilməsi, oğurlanması, qanunsuz yerdəyişməsi və ya mənimsənilməsi, eləcə də bu obyektlərə qarşı vandallıq aktlarının törədilməsi qətiyyətlə pislənilir, yenicə azad olunmuş ərazilərdə yerləşən Məscidlərin Ermənistan tərəfindən təhqir olunması şiddətlə qınanılır. Qətnamədə Azərbaycanın ona dəymiş zərərə görə təzminat tələb etmək haqqı, Ermənistanın isə bu təzminatı ödəmək məsuliyyəti təsdiq olunur.

Press release 27 November 2020
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The 47th session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) was held in Niamey, the capital of the Republic of the Niger, on November 27-28.
Resolutions covering political, economic and cultural issues related to the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan were adopted at the session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation. We would like to note that these resolutions, which are traditionally adopted annually by the Organization of Islamic Cooperation, include new provisions, taking into account the latest situation in the region.
The resolution entitled "the Aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan" strongly condemned the new phase of armed aggression of Armenia against Azerbaijan that started on September 27 of this year, significant civilian casualties and damage on civilian infrastructure within the framework of the aggression, in particular the reckless and brutal bombardment of the densely populated civilian settlements of Azerbaijan, including Ganja, Barda and Terter cities located outside the conflict zone of Azerbaijan with the use of heavy artillery and missiles, including ballistic and cluster. The actions perpetrated by the Armenian forces against the civilian Azerbaijani population were considered war crimes and crimes against humanity. In the document, the member states welcomed the trilateral statement of November 10, 2020 on the liberation of a significant part of the occupied territories and the cessation of hostilities as a result of Azerbaijan's retaliatory operations.
The resolution entitled "Economic Assistance to the Republic of Azerbaijan" states that de-occupation of the territories of Azerbaijan will enable more than one million IDPs in the territory of the Republic of Azerbaijan to return to their homes in safety, honor and dignity, and thus allow to eliminate severe humanitarian problems. In this regard, the member states, Islamic Development Bank and other Islamic Institutions were called upon to extend their assistance to the Government and People of Azerbaijan in the reconstruction and rehabilitation of the de-occupied territories with a view to enabling the return of the displaced persons. Here, also all international organizations are called upon to support the economic and social development activities of Azerbaijan.
The resolution entitled "The destruction and desecration of Islamic historical and cultural shrines in the occupied Azerbaijan territories resulting from the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan" strongly condemns the destruction, removal theft, pillage, illicit movement or misappropriation of Islamic historical and cultural relics and shrines in the occupied territories of Azerbaijan, as well as acts of vandalism against these objects, and strongly condemns humiliation and desecration by Armenia of Mosques located in the recently de-occupied territories of Azerbaijan.