Mətbuat şərhi 27 aprel 2025
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Katmanduya səfəri zamanı Nepalın Prezidenti Ramçandra Paudel ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Nepalın Prezidentinə çatdıran Leyla Əliyeva iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin önəmini bir daha vurğulayıb.
COP29 zamanı Bakıya səfər etdiyini xatırladan Prezident Ramçandra Paudel Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşünün tarixi əhəmiyyətini qeyd edib və aparılan müzakirələrin ölkələrarası əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Nepalda bir sıra layihələrin icrasının nəzərdə tutulduğunu, səfər çərçivəsində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün reabilitasiya mərkəzi, eləcə də Katmanduda şəhər xəstəxanasına ziyarət edildiyini bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun Nepalda dəstək layihələrinin, eyni zamanda, sosial və səhiyyə sahələrini əhatə edəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə mövcud əlaqələrin müxtəlif sahələri, o cümlədən humanitar və iqlim dəyişmələri, davamlı inkişaf məsələlərini əhatə etməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Prezident Ramçandra Paudel Azərbaycan və Nepal arasında əlaqələri, o cümlədən Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

Press release 27 April 2025
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, met with the President of Nepal, Ramchandra Paudel, during her visit to Kathmandu.
During the meeting, Leyla Aliyeva conveyed the greetings of President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the President of Nepal and reiterated the importance of the friendly relations between the two countries.
Recalling his visit to Baku during COP29, President Ramchandra Paudel emphasized the historical significance of his meeting with President Ilham Aliyev and noted that the discussions held would provide an impetus for the further development of ties between the two countries.
Leyla Aliyeva stated that the Heydar Aliyev Foundation plans to implement a number of projects in Nepal. She also mentioned that during the trip, a rehabilitation center for children with special needs and the Kathmandu City Hospital were visited.
She noted that the Heydar Aliyev Foundation's support projects in Nepal would also focus on the social and health sectors.
The importance of addressing various areas of existing relations, including humanitarian issues, climate change, and sustainable development, was highlighted during the meeting.
President Ramchandra Paudel hailed the relations between Azerbaijan and Nepal, as well as the activities of the Heydar Aliyev Foundation, and expressed his gratitude for the support provided.