Mətbuat şərhi 29 may 2026
Ölkənizin Müstəqillik Günü münasibətilə Maldiv Hökuməti və xalqı adından Zati-alinizə, Azərbaycan Hökumətinə və xalqına səmimi təbriklərimi və xoş arzularımı çatdırmaqdan böyük məmnunluq duyuram.
Ölkələrimizin qarşılıqlı hörmətə, etimada və əməkdaşlığa əsaslanan davamlı ikitərəfli əlaqələrinin inkişafını minnətdarlıqla qeyd edirəm. Əminəm ki, Maldiv Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı dostluq münasibətləri gələcək illərdə də inkişaf edəcək.
Zati-aliləri, Sizə möhkəm cansağlığı və rifah, Azərbaycan xalqına davamlı tərəqqi, sülh və firavanlıq arzulayıram.

Press release 29 May 2026
On the occasion of the Independence Day of Azerbaijan, it gives me great pleasure to extend on behalf of the Government and the people of the Maldives, warm felicitations and sincere good wishes to Your Excellency, the Government and the people of Azerbaijan.
I note with appreciation the enduring bilateral ties between our countries founded on mutual respect, trust and cooperation. I am confident that the friendly relations between the Republic of Maldives and Azerbaijan will continue to prosper in the years ahead.
Please accept, Excellency, my personal best wishes for your good health and wellbeing, and for the continued progress, peace and prosperity of the people of Azerbaijan, along with the assurances of my highest consideration.