Mətbuat şərhi 07 oktyabr 2016
Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında İlham Əliyevin giriş nitqi
Bu gün biz ənənəvi olaraq doqquz ayın yekunlarını müzakirə edəcəyik və ilin sonuna qədər görüləcək işlər haqqında, gələn il görüləcək işlər haqqında danışacağıq.
2016-cı il dünya iqtisadiyyatı üçün çox ağır il olmuşdur. Tarixdə bəlkə də ən ağır illərdən biridir. Dünya iqtisadiyyatında böhranlı vəziyyət davam edir. Bu böhrandan həm təbii resurslarla zəngin olan ölkələr, eyni zamanda, istehlakçı ölkələr əziyyət çəkir. Təbii ki, neftin qiymətinin kəskin şəkildə düşməsi neftlə zəngin olan ölkələrin iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərmişdir. Eyni zamanda, neft ölkələrində öz kontraktlarını icra edən digər ölkələr də əziyyət çəkir. Çünki o ölkələrin şirkətləri kontraktları daha az həcmdə icra edir və beləliklə, bu böhran o ölkələrə də mənfi təsir göstərir.
2016-cı ildə dünyada siyasi və hərbi böhran yaşanır. Dünyanın müxtəlif bölgələrində qanlı toqquşmalar, müharibələr alovlanır, risklər, təhdidlər artır. Yaxın Şərqdə vəziyyət deyə bilərəm ki, kritik həddə çatmışdır. Yaxın Şərqdə müşahidə olunan qarşıdurma çox böyük fəlakətə gətirib çıxara bilər. Çünki hamımız yaxşı görürük ki, vəziyyət getdikcə kəskinləşir.
Avropanın miqrant böhranı. Demək olar ki, o da bütün dünyada müşahidə olunur. Mən miqrant böhranı haqqında dəfələrlə öz fikirlərimi bildirmişdim. Bir daha demək istəyirəm ki, öz canlarını qurtarmaq istəyən o insanların heç bir günahı yoxdur. Onların ölkələri xarici müdaxilə nəticəsində dağıdılıb. Onların şəhərləri yerlə-yeksan edilib, yaxınları, qohumları, yüz minlərlə insan həlak olub. Onlar öz canlarını qurtarmaq üçün Avropaya pənah aparırlar. Ancaq Avropada bəzi hallarda onları tikanlı məftil, qəfəs gözləyir. Bu da, əlbəttə ki, əgər belə demək mümkündürsə bu ilin əlamətidir və bu, sivilizasiyalararası münasibətlərə çox böyük zərbə vurur. Biz artıq neçə ildir çalışırıq ki, mədəniyyətlərarası dialoqu gücləndirək. Bizim fəaliyyətimiz dünyada böyük rəğbət qazanıb. Ancaq əfsuslar olsun ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində tendensiya əks istiqamətdə gedir.
Miqrant böhranı öz növbəsində Qərb ölkələrində radikal partiyaların xeyrinə işləyir, onlar daha çox səs toplayırlar. Bu, ilk növbədə, onu göstərir ki, cəmiyyət artıq onlara daha böyük dəstək verir, eyni zamanda, əgər gələcəkdə bu meyil davam etsə bu partiyalar hakimiyyətə gələcəklər, - ondan sonra onların siyasətinin nədən ibarət olacağı heç kəs üçün sirr deyil, - beləliklə, sivilizasiyalararası qarşıdurma dərinləşəcək. Bizim cəmiyyətimiz bütün bu reallıqları bilməlidir. Artıq həm yaşadığımız bölgə, həm dünya dəyişib. Biz də öz siyasətimizi buna uyğun şəkildə aparmalıyıq.
Bizim üstünlüyümüz ondan ibarətdir ki, həmişə öz yolumuzla gedirik, öz siyasətimizi aparırıq, heç kimin sözü ilə oturub-durmuruq. Ona görə bu gün Azərbaycanda inkişaf və sabitlik var. Bəzi insanlar bu gün də belə deməkdə davam edirlər ki, biz harasa inteqrasiya etməliyik. Bəlkə özləri də dərk etmirlər ki, bu, nə deməkdir. Biz hara lazımdırsa, artıq ora inteqrasiya etmişik. Bu gün Azərbaycan müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarda çox böyük rol oynayır və böyük rəğbət qazanıbdır. Ancaq biz hara inteqrasiya etməliyik? Bəziləri deyirlər ki, kiminsə xoşuna gəlmək üçün, yaxud da ki, donor pullarını əsaslandırmaq üçün biz Avropaya inteqrasiya etməliyik. Sual olunur, biz hansı Avropaya inteqrasiya etməliyik? Bax, bugünkü Avropa göz qabağındadır. Özləri etiraf edirlər, Avropa İttifaqının ən böyük rəhbərləri etiraf edirlər ki, indi Avropa məkanında dərin böhran yaşanır. Biz oramı inteqrasiya etməliyik, böhranamı inteqrasiya etməliyik?! “Müsəlmanlara stop” deyənlərəmi inteqrasiya etməliyik?! Biz müsəlman qaçqınlara ikili standartlar tətbiq edənlərəmi inteqrasiya etməliyik?! Biz müsəlmanları qəfəsdə saxlayanlaramı inteqrasiya etməliyik?! Bax, sual bundan ibarətdir və biz bunların hamısını deyirik. Ona görə də bəzi hallarda bizə qarşı təzyiqlər də olur, kampaniyalar da aparılır, müxtəlif iftiralar da uydurulur. Bax, biz bu reallığı bilməliyik.
Biz öz yolumuzla gedirik və Avropa ilə çox sıx əlaqələr qura bilmişik. Həm Avropa İttifaqı ilə bizim müxtəlif sənədlərimiz imzalanıb, eyni zamanda, növbəti sənəd üzərində iş aparılır. Bizim təşəbbüsümüzlə Avropa Komissiyasına göndərdiyimiz təklif indi müzakirə olunur, biz tərəfdaşlıq formatı haqqında danışırıq. Avropa İttifaqına üzv olan 9 ölkə ilə bizim strateji tərəfdaşlıq haqqında sənədlərimiz var. Biz 15 ildir ki, Avropa Şurasında çalışırıq və orada da bizim mövqelərimiz gündən-günə möhkəmlənir. Biz hətta o təşkilatda da dönüş yarada bilmişik. Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı deputatların əksəriyyəti artıq görür ki, bizə qarşı ədalətsizliklər, ikili standartlar olub və bu gün vəziyyət tam normaldır. Ona görə əməkdaşlıqla bağlı bizim heç bir problemimiz yoxdur. Biz bu əməkdaşlığa meyilliyik. Amma biri var əməkdaşlıq, biri də var inteqrasiya. Bax, bu iki sözün arasında fərqi bilməyənlər bu gün bir daha eşitsinlər və yersiz, özlərini təbliğ etmək, kiminsə xoşuna gəlmək üçün söz-söhbətlərə son qoysunlar.
Belə bir beynəlxalq mənzərə fonunda Azərbaycan uğurla inkişaf edir. Biz mötəbər beynəlxalq tədbirlər keçiririk. Bu yaxınlarda V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işini yekunlaşdırdı. Forumda 80-ə yaxın ölkədən 400-dən çox tanınmış xadim iştirak etmişdir. Forumda bir daha bizim gördüyümüz işlər, xüsusilə multikulturalizmlə bağlı gördüyümüz işlər yüksək qiymətləndirildi. Bu il ölkəmizdə digər beynəlxalq tədbirlər də keçirilmişdir. Onların arasında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumunu xüsusilə qeyd etmək istəyirəm. Bu Forumun Azərbaycanda keçirilməsi bu sahədə gördüyümüz işlərə dünya tərəfindən verilən böyük qiymət idi.
Biz Azərbaycanda böyük idman yarışları keçirmişik. 500 milyon auditoriyası olan “Formula-1” yarışını keçirmişik. Özü də “Formula-1” qrupunun rəhbərləri də qeyd etmişlər ki, ən gözəl yarış Azərbaycanda keçirildi. İlk dəfə olaraq Azərbaycanda ən yaxşı təşkil edilən Ümumdünya Şahmat Olimpiadası keçirildi. Bu olimpiadaya bütün dünyadan - 200-ə yaxın ölkədən nümayəndələr gəlmişdi.
Böyük mötəbər tədbirlər arasında Roma Papası Fransiskin Azərbaycana rəsmi səfərini xüsusilə qeyd etmək istəyirəm. Bu, tarixi bir səfər idi və Roma Papası Bakıdan bütün dünyaya çox açıq mesajlar göndərdi. O cümlədən Azərbaycanda multikulturalizmin vəziyyəti ilə bağlı onun dəyərli fikirləri həm həqiqəti əks etdirir, həm də dünya katoliklərinin rəhbərinin bu işlərə qiymətinin gözəl təzahürü idi.
Bax, biz bu işləri görürük. Amma ətraf yanır, yan-yörə alovlanır, risklər artır. Biz isə öz xoşbəxt həyatımızı və xoşbəxt gələcəyimizi qorumalıyıq və qoruyuruq. Azərbaycanda sülh, əmin-amanlıq, təhlükəsizlik hökm sürür, insanlar rahat yaşayır, quruculuq işləri aparılır. Şəhərlərimiz gözəlləşir, abadlaşır, bütün işlər çox yaxşı gedir.
Biz bu il ölkəmiz üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyan referendum keçirmişik. İlk növbədə onu deməliyəm ki, referendum demokratik, ədalətli, tam şəffaf şəkildə keçirilmişdir. Yüzdən çox xarici müşahidəçi referendumu izləmişdir. Bir neçə beynəlxalq rəy sorğusu agentliyi exit-poll keçirmişlər. Exit-pollun nəticələri və rəsmi nəticələr üst-üstə düşür. Bu da təbiidir. Çünki referendum tam şəffaf, ədalətli keçirildi. Mənə verilən son məlumata görə, Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqribən cəmi 20, ya ondan bir qədər çox şikayət daxil olmuşdur. Bizim beş mindən çox seçki məntəqəmiz var. Cəmi 20, bəlkə də bir qədər çox şikayət olub. Bu, nəyi göstərir? Onu göstərir ki, insanlar, Azərbaycan xalqı referendumun nəticələrini dəstəkləyir. Onların iradəsi referendumun nəticələrində öz əksini tapmışdır.
Müşahidə aparan beynəlxalq qurumlar, xüsusilə Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndələri referenduma çox yüksək qiymət vermişlər. Bunun da çox böyük əhəmiyyəti var. Çünki adətən Avropa strukturlarında bizi tənqid edirlər. Bir çox hallarda əsassız tənqid edirlər. Ancaq hətta bizi tənqid etməyə öyrəşən qurum da artıq heç bir irad tapa bilmir. Bu, referendumun bir nəticəsidir. Bu, onu göstərir ki, kim nə deyirsə-desin, hansı uydurma ortaya atırsa-atsın Azərbaycan demokratiya yolu ilə gedir. Bizdə azad seçki, şəffaf referendum keçirilir. Biz bir çox ölkələr, xüsusilə özlərini demokratiyanın beşiyi sayan ölkələr üçün nümunə ola bilərik. Gəlsinlər, bizim təcrübəmizi öyrənsinlər.
Referendumun ikinci əsas nəticəsi ondan ibarətdir ki, Azərbaycan xalqının mütləq əksəriyyəti təklif olunan dəyişikliklərə öz dəstəyini verdi. Bu da əslində bizim siyasətimizə növbəti dəfə xalq tərəfindən verilən böyük dəstəkdir. Mən şəxsən bunu belə qəbul edirəm. Çünki təklif olunan dəyişikliklər biz tərəfdən irəli sürüldü və Azərbaycan xalqı, onun böyük əksəriyyəti bu referenduma “hə” dedi. Bu, əlbəttə ki, bizə əlavə güc verir. Bu, bizim üçün böhranlı ildə növbəti bir test, sınaq idi.
Əlbəttə, onsuz da mən bilirəm ki, ölkəmizdə hansı ab-hava var, insanları hansı məsələlər düşündürür və onların ümumi işimizə münasibəti necədir. Bunu mən yaxşı bilirəm. Referendumun nəticələri bütün ölkəyə, bütün xalqımıza, dünyaya bunu bir daha əyani şəkildə təqdim etdi. Azərbaycan xalqı apardığımız siyasəti dəstəkləyir, bu dəstəyə sadiqdir və görür ki, bizim siyasətimizə alternativ siyasət yoxdur. Alternativ siyasət fəlakət ola bilər, yenə Azərbaycanı uçuruma apara bilər, yenə Azərbaycanı qırğın meydanına çevirə bilər. Azərbaycan xalqı bizim siyasətimizi dəstəkləyərək referendumda “hə” dedi. Azərbaycan xalqına göstərdiyi böyük etimada və dəstəyə görə bir daha minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Əziz xalqımı bir daha əmin etmək istəyirəm ki, bundan sonra da bu yolla gedəcəyəm, Azərbaycanın inkişafını təmin edəcəyəm və heç bir kənar qüvvə bizi bu yoldan çəkindirə bilməz.
Bu il bizim beynəlxalq mövqelərimiz möhkəmlənib. Bir çox beynəlxalq təşkilatlarda Azərbaycana bir daha dəstək nümayiş etdirilib. Bu təşkilatlar arasında iki təşkilatı xüsusilə qeyd etmək istərdim. Biri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatıdır ki, builki Zirvə görüşündə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı kontakt qrupu yaratmışdır. Kontakt qrupu artıq öz işinə başlayır. Zirvə görüşündə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə bir daha dəstək ifadə olundu. Bu yaxınlarda Qoşulmama Hərəkatının - BMT-dən sonra ən çox üzvü olan bu təşkilatın Zirvə görüşündə də növbəti dəfə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməsi haqqında qərar qəbul edildi. Bu, bizim böyük diplomatik və siyasi uğurumuzdur.
Biz digər təşkilatlarda da bu gözəl meyilləri görürük. Avropa Parlamenti. Bu yaxınlarda Avropa Parlamenti tərəfindən səslənən rəsmi bəyanat Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı çox ədalətli mövqe nümayiş etdirdi. Azərbaycan ictimaiyyəti yaxşı bilir ki, bir il ərzində Azərbaycan Avropa Parlamenti ilə bütün əlaqələri kəsmişdir, Avronest qurumundan çıxmışdır. Bunun da səbəbi var, ictimaiyyət bunu bilir. Sadəcə olaraq, demək istəyirəm ki, bu, bizim günahımızdan olmayıb. Biz günahkar deyilik. Bizə qarşı ədalətsizlik nümayiş etdirildi. Biz təhqir olunduq. Bizə qarşı diplomatiyada qəbuledilməz sözlər işlədildi. Təbii olaraq, biz də öz sözümüzü dedik. Azərbaycan Milli Məclisi də çox əsaslı, arqumentli, kəskin, yəni, Avropa Parlamentinin o qətnaməsinə uyğun, elə o səviyyədə cavabını verdi. Bir il münasibətlərimiz dondurulmuşdu. Yəni, bunu Azərbaycan xalqı heç hiss etməyib. Mən də o vaxt demişdim, münasibətlər olsa yaxşıdır, olmasa da hər halda bunun bizim işimizə heç bir təsiri yoxdur. Nəticədə nə oldu? Münasibətləri bərpa etmək üçün özləri gəldilər. Gördülər ki, təhqir, təzyiq yolu ilə keçmir. Halbuki bunu çoxdan bilməli idilər ki, keçmir və keçməyəcək. Gəldilər ki, münasibətləri bərpa etsinlər. Bizim də bəzi təkliflərimiz olubdur. O təkliflər müsbət qəbul edildi və bu təkliflərin nəticəsində birgə bəyanat da səsləndi. O bəyanatda ifadə olundu ki, Avropa Parlamenti belə hərəkətlərə yol verdiyinə görə təəssüf edir. Orada göstərilir ki, gələcəkdə bu cür hərəkətlərin təkrar olunmaması üçün işlər aparılacaq. Biz də konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək qərar qəbul etdik ki, artıq bu, bizi qane edir və münasibətlər indi bərpa olunur.
Mən nəyi demək istəyirəm? Mən özümüzü tərifləmək istəmirəm, heç vaxt da tərifləməmişəm, halbuki tərif üçün bir çox məqam var. Biz 25 ildir ki, müstəqil yaşayan ləyaqətli ölkəyik. Heç kimə imkan vermərik ki, bizi təhqir etsin. Qəbuledilməz hər bir hərəkətə cavabımızı veririk, sözümüzü deyirik, heç kimdən çəkinmirik, nəinki bizə aid olan məsələlərdə, bütün məsələlərdə prinsipial mövqe nümayiş etdiririk. Dünyada gedən işlərlə bağlı bizim mövqeyimiz var və biz bu mövqeyi çəkinmədən ifadə edirik.
Bu il iyirmidən çox dövlət, hökumət başçısı Azərbaycanda rəsmi və işgüzar səfərlərdə olub. Mən 14 xarici səfər etmişəm. Hələ ilin sonuna qədər həm Azərbaycana dövlət, hökumət başçıları gələcək, həm də mənim səfərlərim nəzərdə tutulur. Yəni, çox fəal xarici siyasət aparmışıq və bu siyasət Azərbaycanı bu gün dünyada nümunəvi ölkə kimi göstərir.
Bu il aprel ayında Azərbaycan böyük hərbi qələbə əldə etmişdir. Aprel döyüşləri tariximizin şanlı səhifəsidir. Azərbaycan Ordusu Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının bir hissəsini işğalçılardan azad edib, o torpaqlarda Azərbaycan bayrağını ucaldıb. İki min hektardan çox torpaq işğalçılardan təmizləndi, ondan bir neçə dəfə böyük olan ərazi tam bizim nəzarətimizə keçdi. Biz təmas xəttində tam üstünlük əldə etmişik və bu gün düşmənin istənilən hədəfini məhv edə bilərik.
Aprel döyüşlərindən sonra vasitəçilər bir qədər fəallaşdılar. Bilirsiniz ki, may-iyun aylarında görüşlər keçirildi. Amma artıq biz oktyabr ayında yaşayırıq. Ermənistan öz çirkin taktikasını işə salaraq və erməni lobbisinin dəstəyinə arxalanaraq yenə də istəyir ki, bu məsələ dünya gündəliyindən çıxsın. Biz buna imkan verməməliyik və məsələ tezliklə həllini tapmalıdır. Amma siz də, Azərbaycan ictimaiyyəti də yaxşı bilir ki, bu məsələnin həll olunmaması təkcə Ermənistana görə deyil. Ermənistanın böyük himayədarları var, biri ona pul, biri silah verir, biri lobbi yaradır, biri təbliğ edir. Bax, budur məsələnin həll olunmamasının səbəbi. Ona görə bu məsələyə aydınlıq gətirilməlidir. Biz yaxşı bilirik ki, ikili standartlarla üzləşmişik və bu məsələnin həll olunmaması BMT Təhlükəsizlik Şurasına da şərəf gətirmir. Çünki onlar dörd qətnamə qəbul ediblər. Bu qətnamələr 20 ildən çoxdur ki, icra edilmir. Heç olmasa öz qərarlarına hörmət etsinlər. Artıq biz yaxşı görürük ki, Ermənistan beynəlxalq hüququ necə pozur.
Biz həm iqtisadi, siyasi, həm də hərbi cəhətdən daha da güclü olmalıyıq və bu güc bizdə var. Sadəcə olaraq istəyirik ki, məsələ sülh yolu ilə həll edilsin və bu istiqamətdə ardıcıl siyasətimizi aparırıq.
Siz yəqin ki, Amerikadan səslənən son bəyanatı da eşitmisiniz, oxumusunuz, Azərbaycan ictimaiyyəti də bunu bilir. Bu, yumşaq desək, təəccüb doğuran bir bəyanatdır. Azərbaycanı münaqişənin həll olunmamasında günahlandırmaq ən azı insafsızlıqdır. Digər tərəfdən, bax, bu bəyanat o biri bəyanatlarla necə uzlaşır?! Axı, Amerika, Rusiya, Fransa prezidentlərinin dəfələrlə bəyan etdikləri bir tezis var: “Status-kvo qəbuledilməzdir”. Biz bunu alqışlayırıq. Düzdür, bu sözdən sonra heç bir praktik iş aparılmır. Amma hər halda bu sözün artıq ortaya çıxması bizim böyük uğurumuzdur. Belə bir ciddi bəyanat ola-ola, “hər iki tərəf günahkardır, tərəflər buna hazır deyil, bu məsələ Fələstin-İsrail münaqişəsindən də mürəkkəbdir” demək sadəcə olaraq Ermənistanın işğalçı siyasətinə dəstək verməkdir. Bunun başqa izahı ola bilməz. Düzdür, indi müxtəlif bəyanatlar verilir ki, bu ifadələr kontekstdən çıxarılıb, düzgün başa düşülməyib. Biz hər şeyi yaxşı başa düşürük və bu gün internet dövründə yaşayırıq. Haradasa bir kəlmə deyilirsə, dərhal onun əks-sədası olur. Biz belə bəyanatları qəbul etmirik. Hesab edirik ki, tezliklə bu ifadələrə ən yüksək səviyyədə düzəliş edilməlidir. Əks təqdirdə, burada vasitəçilik missiyası şübhə altına düşə bilər. Bu, ancaq rəsmi qaydada səslənən bir tezis idi. Amma bağlı qapılar arxasında nə qədər söhbətlər gedir, bizə nə qədər təzyiqlər göstərilir ki, Azərbaycan Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinə razılıq versin. Biz indi bunları açıqlamırıq. Çünki diplomatiyanın öz qaydaları var. Ancaq həm Qərb mediasında, həm qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən bizə qarşı aparılan qarayaxma, şər-böhtan, təhqir kampaniyasının, həm də burada “beşinci kolon”a göstəriş verərək bunlardan istifadə etməyin əsas səbəbi bizi məcbur etməkdir ki, Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinə razılığımızı verək. Bu, heç vaxt, olmayacaq. Nə qədər ki, biz iqtidardayıq, - referendum göstərdi ki, inşallah, biz iqtidarda çox olacağıq, - heç vaxt Azərbaycan buna razılıq verməyəcək, Dağlıq Qarabağ bizim ayrılmaz tarixi torpağımızdır və biz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməliyik.
Bu il idmançılarımız da bizi çox sevindirib. Bizim komandamız Rio Yay Olimpiya Oyunlarında 18 medal qazanıb. Medalların sayına görə dünya miqyasında 14-cü, Avropada 7-ci, postsovet məkanında Rusiyadan sonra ikinci, müsəlman aləmində isə birinci yerdəyik. Bax, bu rəqəmləri şərh etməyə heç bir ehtiyac yoxdur.
İqtisadi sahədə. Qeyd etdiyim kimi, neftin qiyməti düşdü və bunun nəticəsində dövlət investisiyaları azaldı, tikinti sektoruna az sərmayə qoyuldu və bu, müəyyən qədər iqtisadi tənəzzülə gətirib çıxardı. Ancaq sevindirici hal ondan ibarətdir ki, bizim sənayemiz artır. Sənaye potensialımız baxmayaraq ki, az artır - 0,2 faiz, amma artır. İqtisadiyyatımızın, sənayemizin qeyri-neft sektoru artır, orada artım 3,6 faizdir, bu, yaxşıdır. Kənd təsərrüfatı 2,4 faiz artıbdır və əminəm ki, daha da artacaq. Çünki kənd təsərrüfatı sahəsində apardığımız işlər yaxın gələcəkdə daha da böyük həcmdə nəticə verəcəkdir.
Sosial layihələr icra edilib. İyirmi doqquz məktəb tikilib, 485 məktəbdə təmir işləri aparılıb, 33 səhiyyə obyekti inşa olunub, təmir edilib. Böyük yol layihələri, kənd yolları layihələri icra edilib. Bir neçə şəhərimizdə içməli su layihələri başa çatıb. İnfrastruktur layihələri icra edilir, 154 min iş yeri yaradılıbdır, onlardan 121 mini daimi iş yeridir. Doqquz ayda 36 min iş yeri bağlanıbdır. Əlbəttə, biz bağlanan iş yerləri ilə əlaqədar daim təhlil aparırıq – 121 min daimi iş yeri yaradılıb, 36 min iş yeri bağlanıb. Bu, çox gözəl göstəricidir. Hesab edirəm ki, böhranlı il üçün bu, xüsusi bir göstəricidir.
Digər istiqamətlərdə də bütün işlər plan üzrə gedir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi uğurla icra edilir, Azərbaycan çox önəmli nəqliyyat mərkəzinə çevrilir. Artıq uzaq məsafədən göndərilən yük konteynerləri Azərbaycan ərazisindən keçir. Yəni, biz çox güclü nəqliyyat infrastrukturu yaratmaqla ölkəmizin uzunmüddətli siyasi, iqtisadi maraqlarını təmin edəcəyik.
İndi biz ilin sonuna qədər görüləcək işlər haqqında da danışacağıq. Mən hesab edirəm ki, 2016-cı ildə nəticələr bütövlükdə yaxşıdır, biz yaxşı işləmişik. Son illər ərzində 2016-cı il ölkə iqtisadiyyatı üçün ən çətin, ağır ildir. Ancaq qeyd etdiyim kimi, biz yenə də inkişaf yolu ilə gedirik və gedəcəyik.

Press release 07 October 2016
Opening speech by Ilham Aliyev at the meeting of Cabinet of Ministers dedicated to results of socio-economic development in nine months of 2016 and future objectives
Today, we will traditionally discuss the results of nine months and talk about the work to be done before the end of this year and next year.
2016 has been a very difficult year for the global economy. Perhaps it has been one of the most difficult years in history. Crisis in the global economy continues. The crisis is affecting both countries rich in natural resources and consumer states. Of course, the sharp drop in oil prices has had a negative impact on oil-rich economies. At the same time, other countries performing their oil contracts in oil countries are also affected because the companies of these countries fulfill their contracts to a lesser extent. Therefore, this crisis is having a negative impact on these countries.
In 2016, the world is experiencing a political and military crisis. Bloody clashes and wars flare up in various regions of the world. There are growing risks and threats. I can say that the situation in the Middle East has reached a critical point. The confrontation observed in the Middle East can lead to a major catastrophe. We can all see the situation gradually escalating.
Look at the migration crisis in Europe. We can say that it is observed all over the world. I have repeatedly expressed my opinion about the migration crisis. I want to say again that these people are trying to save their lives and are not to be blamed. Their countries have been destroyed by outside interference. Their cities have been razed to the ground. Their close relatives, hundreds of thousands of people have been killed. They head for Europe to save their lives, but in Europe they are sometimes met with barbed wire and bars. This, of course, if I may say so, is a sign of the current year, and it deals a huge blow to the relations between civilizations. We have been trying for many years to strengthen the intercultural dialogue. Our work has won great praise in the world. Unfortunately, this trend is moving in the opposite direction in different countries of the world.
The migration crisis, in turn, plays into the hands of radical parties in Western countries. They get more votes. First of all, this indicates that society is already providing them with more support. At the same time, if this trend continues into the future, these parties will come to power. It is no secret what their policies will be like after this. This will further deepen the confrontation between civilizations. Our society should be aware of all these realities. The regions we live in and the world have changed. And we must pursue our policy in accordance with that.
Our advantage is that we always go your own way, pursue our own policy and do not act on someone else's orders. This is why Azerbaijan is on the path of development and stability today. Some people keep saying today that we have to integrate somewhere. They probably do not understand themselves what this means. We have already integrated where necessary. Today Azerbaijan plays an important role and has won a lot of sympathy in various international organizations. Where are we supposed to integrate? Some people say that in order to please someone or justify the donor money, we have to integrate into Europe. The question is which Europe are we supposed to integrate into? Today's Europe is in front of our eyes. The top leaders of the European Union acknowledge that Europe is experiencing a deep crisis today. Are we supposed to integrate into a crisis?! Are we supposed to integrate into where they say “stop Muslims”?! Are we supposed to integrate into the society of those who apply double standards to Muslim refugees?! Are we supposed to integrate into the society of those who keep Muslims in cages?! This is the question, and we are talking about this. Therefore, in some cases we come under pressure, are subjected to campaigns and various calumnies. We should be aware of these realities.
We are going our own way and have established very close ties with Europe. We have signed various documents with the European Union. At the same time, we are working on another document now. On our initiative, a proposal we sent to the European Commission is being discussed. We are talking about a partnership format. We have documents on strategic partnership with nine EU member-states. For 15 years we have been part of the Council of Europe, and our positions there are getting stronger every day. We have even managed to create a watershed in this organization. Most deputies of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe already see that we were treated unfairly, were subjected to double standards, and the situation is quite normal today. Therefore, we have no problems with cooperation. We are open to cooperation. But cooperation is one thing, while integration is another. Those who do not know the difference between the two words should hear this again today and put an end to inappropriate speculation they have been engaged in for their own propaganda in order to please somebody.
Against the backdrop of such an international panorama, Azerbaijan is developing successfully. We host prestigious international events. The Fifth Baku International Humanitarian Forum has recently been completed. More than 400 well-known figures from nearly 80 countries participated in the forum. The forum praised the work we have been doing again, in particular related to multiculturalism. This year, our country also hosted other international events. Among them, I want to highlight the Seventh Global Forum of the UN Alliance of Civilizations. The fact that this forum was held in Azerbaijan was a great assessment of the international community for the work we have carried out in this area.
We have held major sporting events in Azerbaijan, organized the Formula-1 competition with an audience of 500 million people. The leaders of Formula-1 indicated that the best Formula-1 event was held in Azerbaijan. Azerbaijan held its first World Chess Olympiad, which was organized at the best level. This Olympiad brought together representatives from around the world – from nearly 200 countries.
Among the major international events, I want to emphasize the official visit of Pope Francis to Azerbaijan. It was a historic visit, as the Pope sent very open messages to the world from Baku. His valuable thoughts related to the state of multiculturalism in Azerbaijan reflect the truth and, at the same time, are a wonderful manifestation of the assessment of this work by the head of world Catholics.
This is what we are doing! Everything around us is on fire and ablaze. The risks are growing. We must and we do protect our happy life and happy future. Azerbaijan lives in peace, calm and security. People live in peace. Creative work is under way. Our cities are becoming ever more beautiful and landscaped. Everything is going very well.
This year we conducted a referendum, which is of great importance for our country. First of all, I must say that the referendum was conducted in a democratic, fair and completely transparent atmosphere. Over a hundred foreign observers monitored the referendum. Several international opinion agencies conducted an exit poll. Its results coincide with the official results. This is natural, because the referendum was held in a completely transparent and fair fashion. According to the latest data I have, the Central Electoral Commission has received a total of 20 or so complaints. We have more than 5,000 polling stations and there were only 20 complaints, maybe a little more. What does this mean? It means that the people of Azerbaijan support the results of the referendum. Their will is reflected in the results of the referendum.
The international organizations that conducted monitoring, in particular, representatives of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, gave a very high assessment to the referendum. This is very important, because European organizations usually criticize us. They have often criticized us groundlessly. However, even the organization that is accustomed to criticizing us could not find any faults. This is one of the results of the referendum. It shows that no matter what people may say or invent, Azerbaijan is on the path of democracy. We conduct free elections and a transparent referendum. We can serve as an example for many countries, in particular those that regard themselves the cradle of democracy. Let them come and study our experience.
The second main result of the referendum is that the absolute majority of the Azerbaijani people supported the proposed changes. In fact, it means great popular support for our policies. I personally perceive it that way, because the proposed changes were initiated by us and the people of Azerbaijan, the overwhelming majority said "yes" in the referendum. Of course, this gives us additional strength. It was another test for us, a test in a year of crisis.
Of course, I already know the atmosphere in our country, what issues people are concerned about and what their attitude to our common cause is. I know it perfectly well. The referendum results once again demonstrated this throughout the country, to all our people and the world. The people of Azerbaijan support our current policy, are committed to it and see that there is no alternative to this policy. An alternative policy could be a disaster. It may lead Azerbaijan to an abyss again, turn it into an arena of bloodshed. The Azerbaijani people have supported our policy and said "yes" in the referendum. I would like to express my gratitude to the Azerbaijani people again for the great confidence and support. I want to assure my dear people again that I will continue to follow this path, ensure the development of Azerbaijan, so that no outside force can divert us from this path.
We have strengthened our international standing this year. Many international organizations have supported Azerbaijan again. Among them, I want to emphasize two organizations. One is the Organization of Islamic Cooperation, which, at its summit this year, established a contact group on the Nagorno-Karabakh conflict. The contact group is already working. The summit expressed its support for the territorial integrity of Azerbaijan again. A recent the Summit of Non-Aligned Movement, the second biggest organization only to the UN, adopted another decision on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. This is our great diplomatic and political success.
We see these great trends in other organizations too. The European Parliament. The official statement recently voiced by the European Parliament demonstrates a fair position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The Azerbaijani public is well aware that Azerbaijan broke all ties with the European Parliament for one year and withdrew from Euronest. There are reasons for that and our people are aware. I simply want to say that it was not our fault. We are not to blame. We were subjected to an injustice. We were insulted. Words unacceptable in diplomacy were used in relation to us. We, of course, also had our say. The Azerbaijani Parliament issued a very sound and reasoned response, i.e. in line with the resolution of the European Parliament, at the same level. Our relations were frozen for one year, but the Azerbaijani people did not even feel that. I said at the time that it is good to have relations, but if they are not there, it will not affect our work in any way. What happened as a result? They came here to resume the relationship themselves. They were convinced that insults and pressure lead nowhere, even though they should have known long ago that this would not work. They came here to restore these relations. We also had some suggestions. These were received positively, and a joint statement was made in the end. The statement said that the European Parliament regrets that such actions were committed. It also pointed out that effort would be made to avoid the recurrence of such actions. We also demonstrated a constructive position, decided that this was acceptable and renewed the relations.
What do I mean? I do not want to praise ourselves. I never have done that although there are grounds for that. We are a country with dignity which has lived independently for 25 years. We will not allow anyone to insult us. We respond to every inappropriate action, we say your word, we are not ashamed of anyone, we demonstrate a principled position not only on issues that concern us but also in all matters. We have our own position on all the events happening in the world and, not afraid of anything, we express this position.
This year, more than 20 heads of state and government have paid official and working visits to Azerbaijan. I have paid 14 foreign visits. Before the end of this year, more visits by heads of state and government to Azerbaijan are expected. I will also pay several visits. So we have conducted a very active foreign policy, which asserts Azerbaijan as a model country in the world.
In April of this year, Azerbaijan won a great military victory. The April battles are a glorious page in our history. The Azerbaijani army has liberated parts of Agdara, Fizuli and Jabrail districts from occupation and raised the Azerbaijani flag on these lands. An area of more than 2,000 hectares has been cleared from occupiers, while a territory several times bigger has come under our control. We have gained full advantage of the line of contact and can destroy any enemy target today.
After the April fighting the mediators became slightly more active. You know that meetings were held in May and June, but it is already October. Armenia has employed its dirty tactics again and, relying on the support of the Armenian lobby, wants this issue to be removed from the world agenda. We must not allow that. This issue should be resolved quickly. But both you and the Azerbaijani people are well aware that the issue is not being solved not only because of Armenia. Armenia has great patrons. Some give it money, others provide weapons, others create a lobby, others advocate for it. This is why the issue remains unresolved. It is therefore necessary to clarify this issue. We are well aware that we are faced with double standards, and the unresolved status of this issue does not do any credit to the UN Security Council, as it has adopted four resolutions. These resolutions have not been executed for more than 20 years. Let them respect at least their own decisions. We can clearly see how Armenia violates international law.
We should become even stronger economically, politically and militarily, and we have this power. We simply want a peaceful solution to the issue and carry out a consistent policy in this direction.
You must have heard or read the latest statement from America. The people of Azerbaijan are aware of it. This statement is surprising, to say the least. To blame Azerbaijan for failing to resolve the conflict is at least unfair. On the other hand, how is this statement consistent with others?! After all, there is a thesis which has been repeatedly proclaimed by the Presidents of America, Russia and France: "The status quo is unacceptable." We welcome that. Nothing specific was done after these words, but the appearance of these words is a great success for us. With such a strong statement, to say that "both sides are to blame", that "parties are not ready" and that "this issue is more complicated the Palestinian-Israeli conflict" simply means support for the aggressive policy of Armenia. There can be no other explanation. Various statements are made now that these expressions were taken out of context and misunderstood. We understand everything – we live in an age of the Internet. Words said somewhere in the word immediately reverberate. We do not accept such statements. We believe that such expressions should be amended at the highest level and in the near future. Otherwise, the mediation mission may be in doubt. It was only a thesis expressed in an official manner. But there is so much talk behind closed doors! So much pressure is exerted on us for Azerbaijan to agree to the independence of Nagorno-Karabakh! We are not saying this because diplomacy has its own rules. However, the main reason of the campaign of slander and insult being waged against us by Western media and nongovernmental organizations, as well as the use of the "fifth column" which receives orders, is to force us to agree to the independence of Nagorno-Karabakh. This will never happen! As long as we are in power, and the referendum has shown that we will stay in power for a long time, Insha'Allah, Azerbaijan will never agree to this. Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan, and we must restore our territorial integrity.
This year, our athletes delighted us a lot. Our team won 18 medals in the Summer Olympics in Rio. For the number of medals, we are in 14th place globally, in 7th place in Europe, second among post-Soviet republics after Russia and first in the Muslim world. There is no need for commenting on these figures.
Let’s look at the economy. As I have already noted, the oil prices have dropped, causing a reduction of public investment. Less funds were invested in the construction sector, which to some extent led an economic downturn. But it is encouraging that our industry is growing. Our industrial capacity is growing, albeit only slightly – by 0.2 per cent. The non-oil sector of our economy is growing. Industrial growth is 3.6 per cent, which is good. Agriculture has increased by 2.4 per cent, and I am sure that it will continue to grow because the work we are doing in the field of agriculture will produce even better results in the near future.
Social projects have been implemented. We have built 29 schools, 485 schools have undergone renovation, while 33 health facilities have been built and refurbished. We have implemented major road projects, projects of rural roads. In some of our cities, we have implemented drinking water projects. We are implementing infrastructure projects and have created 154,000 jobs, including 121,000 permanent ones. In the first nine months, 36,000 jobs were closed. Of course, we constantly analyze the reasons for the jobs being closed. We have created 121,000 permanent jobs and closed 36,000. This is an excellent indicator. I think it is quite a special indicator for a year of crisis.
Work in other directions is going according to plan. The Southern Gas Corridor project is being successfully implemented. Azerbaijan is becoming a very important transportation center. The cargo containers sent from afar are already passing through the territory of Azerbaijan. In other words, by creating a powerful transport infrastructure, we will secure long-term political and economic interests of our country.
We will now talk about the work to be done before the end of this year. I think that results of 2016 are generally good. We have done a good job. 2016 has been the most difficult and challenging year for the country’s economy in recent years. But, as I said, we will stay on the path of development.