Mətbuat şərhi 07 oktyabr 2023
Nepalın paytaxtı Katmandu şəhərinə 3-7 oktyabr 2023-cü il tarixində baş tutmuş səfər ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı Səfirliyin press-relizi
Cari ilin 3-7 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı səfiri Əşrəf Şıxəliyev Nepalın paytaxtı Katmandu şəhərinə səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Nepalın yüksək səviyyəli rəsmiləri, o cümlədən Baş nazir Pushpa Kamal Dahal, Baş nazirin müavini və daxili işlər naziri Narayan Kaji Shreshtha, xarici işlər naziri Narayan Prakash Saud, Baş nazirin müşaviri Haribol Prasad Gajurel və İmmiqrasiya Bürosunun baş direktoru Rudra Singh Tamang ilə görüşlər keçirilmişdir.
Görüşlər zamanı Azərbaycan-Nepal ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Qarşı tərəfə Cənubi Qafqaz regionunda baş vermiş son hadisələr barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Qeyd edilmişdir ki, ölkəmizdə qanunsuz olaraq mövcud olmuş Ermənistanın diversiya qrupları tərəfindən basdırılmış mina partlayışları nəticəsində 19 sentyabr tarixində 2 mülki şəxs və 4 nəfər polis işçisi olmaqla 6 nəfər həlak olmuşdur. Azərbaycan beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun şəkildə özünün suveren ərazisində lokal antiterror tədbirləri həyata keçirmişdir. 24 saatdan az bir müddətdə davam etmiş tədbirlər nəticəsində Ermənistanın ölkəmizdə yerləşdirdiyi qanunsuz silahlı birləşmələr təslim olaraq ölkəmizi tərk etməyə məcbur olmuşlar.
Lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı yalnız qanunsuz hərbi birləşmələrin və hərbi infrastrukturun hədəfə alındığı, mülki əhali və obyektlərin vurulmadığı və bu faktın bölgəyə səfər etmiş BMT və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin nümayəndələri tərəfindən qeydə alındığı qarşı tərəfə bildirilmişdir. Əməliyyatdan dərhal sonra Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin cəmiyyətimizə reinteqrasiyası ilə bağlı təşəbbüslər irəli sürülmüş və Qarabağda yaşayan erməni icmasının nümayəndələri ilə Azərbaycanın mərkəzi hakimiyyətinin nümayəndəsi arasında görüşlər baş tutmuşdur. Bundan əlavə, Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin sosial və humanitar ehtiyaclarını qarşılamaq üçün Azərbaycan tərəfindən müvafiq yardımların göstərildiyi qeyd edilmişdir. Erməni sakinlərin Azərbaycan ərazisini tərk etməsinin onların könüllü və fərdi qərarı əsasında baş verdiyi, bunun üçün müvafiq şəraitin yaradıldığı və bu addımın hər hansı bir məcburi yerdəyişmə ilə heç bir əlaqəsi olmadığı diqqətə çatdırılmışdır.
Nepal ilə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunarkən mümkün sahələrdən biri ictimai xidmət, o cümlədən ASAN Xidmət təcrübəsinin bölüşməsi olmuşdur. Keçirilmiş görüşlər zamanı səfir Ə.Şıxəliyev ASAN Xidmət modeli barədə təqdimatlarla çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və ya qısaca ASAN Xidmət yaradıldığını bildirmişdir. Qeyd edilmişdir ki, bir çox dövlət və özəl qurumları özündə birləşdirən ASAN Xidmət mərkəzlərində vətəndaşlar üçün 400-dən çox müxtəlif xidmət göstərilir. Yaradıldıqdan cəmi üç ildən sonra, 2015-ci ildə ASAN Xidmət BMT-nin İctimai Xidmət üzrə nüfuzlu mükafatına layiq görülmüş və bundan sonra da qurum göstərilən xidmətlərin çeşidlərini genişləndirərək ASAN Viza, səyyar ASAN Xidmət, ABAD və sair mühüm təşəbbüsləri həyata keçirmişdir.
Qarşı tərəfə “ASAN Life” konsepsiyası üzərində bölgələrdə yaradılmış xidmət mərkəzləri barədə məlumat verilmiş və Nepalın dağlıq coğrafiyasını nəzərə alaraq ucqar yerlərdə səyyar ASAN Xidmət modelin üstünlükləri haqda bəhs edilmişdir. Dünya əhalisinin daim artdığını nəzərə alaraq yeni iş yerlərinin açılması baxımından ABAD-ın təqdim etdiyi insanların özünü məşğulluq konsepsiyası barədə qarşı tərəfə məlumat verilmişdir. Nepal iqtisadiyyatında turizm sahəsinin önəmli olduğunu nəzərə alaraq turist axının artımının təşviq edilməsi üçün ASAN Viza modeli faydası barədə təqdimat keçirilmişdir. Göstərilən xidmət səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə ASAN Xidmət mərkəzlərində vətəndaşların razılıq dərəcəsinin daim qeydə alındığı və hazırda razılıq dərəcəsinin 99% təşkil etdiyi vurğulanmışdır.
ASAN Xidmət haqqında ətraflı məlumat verən səfir qeyd etdi ki, Azərbaycanda rəqəmsal idarəçilik ilə bağlı həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində əhalinin güzəranı xeyli asanlaşmış, eləcə də iqtisadiyyatın inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verilmişdir.  Nepal Hökumətində bu təcrübəyə maraq olduğu halda Azərbaycan tərəfinin öz müsbət təcrübəsini dost Nepal ilə bölüşməyə hazır olduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılmşdır.

Press release 07 October 2023
Press release of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in India regarding the visit to Kathmandu, Nepal on October 3-7, 2023
On October 3-7 2023, H.E. Dr. Ashraf Shikhaliyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to India, visited Kathmandu, the capital of Nepal. During the visit, meetings were held with senior officials of Nepal, including Prime Minister Pushpa Kamal Dahal, Deputy Prime Minister and Home Minister Narayan Kaji Shreshtha, Foreign Minister Narayan Prakash Saud, Advisor to the Prime Minister Haribol Prasad Gajurel and Director General of the Immigration Bureau Rudra Singh Tamang.
During the meetings, issues on the agenda of Azerbaijan-Nepal bilateral and multilateral cooperation were disscused. Ambassador geve detailed information about recent events in the South Caucasus region. It was noted that on September 19, 2023 two civilians and four policemen were killed as a result of mine explosions buried by the Armenian sabotage groups, which were illegally stationed in the territories of Azerbaijan. Azerbaijan implemented local anti-terrorist measures in its sovereign territory in full compliance with international law, including international humanitarian law. As a result of measures that lasted for less than 24 hours, the illegal armed units deployed by Armenia in our country surrendered and all military operations were stoped.
During local anti-terrorist measures, only illegal military formations and military infrastructure were targeted, civilians and objects were not hit, and this fact was recorded by representatives of the UN and the International Committee of the Red Cross who visited the region. Immediately after the operation, initiatives related to the reintegration of Armenian residents living in the Karabakh region into our society were put forward, and meetings were held between representatives of the Armenian community living in Karabakh and representatives of the central government of Azerbaijan. In addition, it was noted that Azerbaijan provided appropriate assistance to meet the social and humanitarian needs of Armenian residents living in Karabakh. It was pointed out that the Armenian residents left the territory of Azerbaijan on the basis of their voluntary and individual decision, appropriate conditions were created for this, and this step had nothing to do with any forced displacement.
While discussing issues of bilateral cooperation with Nepal, one of the possible areas was public service, including the sharing of ASAN Service experience. During the meetings, Ambassador A.Shikhaliyev made presentations about the ASAN Service model and stated that the State Agency for Citizen Service and Social Innovations or ASAN Service under the President of the Republic of Azerbaijan was established in 2012 at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan. It was noted that more than 400 different services are provided for citizens in ASAN Service centers, which include many state and private institutions. Just three years after its establishment, in 2015, ASAN Service was awarded the prestigious UN Public Service Award, and after that, the institution expanded its range of services and implemented ASAN Visa, mobile ASAN Service, ABAD and other important initiatives.
The other party was informed about the service centers established in the regions based on the "ASAN Life" concept, and the advantages of the mobile ASAN Service model in remote places, taking into account the mountainous geography of Nepal, were discussed. Taking into account that the world's population is constantly increasing, the other side was informed about the concept of self-employment of people presented by ABAD in terms of opening new jobs. Taking into account the importance of the tourism sector in Nepal's economy, a presentation was made on the benefits of the ASAN Visa model to promote the growth of the tourist flow. In order to improve the level of service, it was emphasized that the level of satisfaction of citizens in ASAN Service centers is constantly recorded and currently the level of satisfaction is 99%.
Giving detailed information about the ASAN Service, Ambassador noted that as a result of the measures implemented in Azerbaijan related to digital management, the livelihood of the population has become much easier, as well as a significant contribution has been made to the development of the economy. It has been brought to the attention of the Nepali side that the Azerbaijani side is ready to share its positive experience with friendly Nepal.