Mətbuat şərhi 05 aprel 2018
No:076/18,Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Hindistanın xarici işlər naziri xanım Suşma Svarajın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi
Ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirən Hindistan xarici işlər naziri Qoşulmama hərəkatı çərçivəsindəxarici işlər nazirlərinin aralıq nazirlər konfransının yüksək səviyyədə təşkilinə görəAzərbaycan tərəfinə minnətdarlığını bildirdi. Xanım Suşma Svaraj Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanıçox faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi.
Nazirlər Qoşulmama Hərəkatının beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında oynadığı mühüm rolu vurğuladılar.
Tərəflər iki ölkə arasında siyasi və iqtisadiəlaqələrinin möhkəmləndirilməsində yüksək səviyyəli görüşlərin vacibliyini vurğuladılar və enerji, investisiya qoyuluşu, film sənayesi, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, turizm, əczaçılıq və digər sahələrdəəməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu bildirdilər. İqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində Hökumətlərarası birgə komissiyanın rolu qeyd olundu.
Söhbət zamanı tərəflər Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat marşrutları barədə fikir mübadiləsi apardılar. Cənub Asiya regionunu Şərqi və Şimali Avropa regionları ilə birləşdirən bu nəqliyyat dəhlizlərinin region ölkələri arasında yük daşımalarının və insanlararası təmasların artmasına təkan verəcəyini vurğuladılar.
Qonaq Hindistanın Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin inkişafı üzrə Azərbaycanın və digər tərəfdaş ölkələrin səylərini dəstəklədiyini bildirdi. O, Baku-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizinin işə düşməsi ilə bağlı Azərbaycanı təbrik etdi.
Görüşdə tərəflər parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə də toxundular.
Elm-təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən nazirlər diplomatik təhsil müəssisələri arasında tələbə-müəllim mübadiləsi məsələsini nəzərdən keçirdilər.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə əlaqədar müvafiq qətnamələrinin Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına dair tələblərini yerinə yetirmədiyini və Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamaqda davam etdiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşün sonunda nazirlər “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Hindistan Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, rəsmi və xidməti pasportlara malik şəxslərin viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş”i imzaladılar. "Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin ADA Universiteti və Hindistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Xarici Xidmət İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu" nazir müavini, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev və Hindistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin katibi (Qərb) xanım Ruçi Qranaşyam tərəfindən imzalandı.

Press release 05 April 2018
No:076/18,Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Minister of External Affairs of India Ms. Sushma Swaraj
Minister Sushma Swaraj expressed her satisfaction over visiting Azerbaijan and thanked the Azerbaijani side for high-level organization of the Mid-Term Ministerial Conference of the Non- Aligned Movement. She noted her meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
The Ministers emphasized the importance of the Non-Aligned Movement role in maintenance of international peace and security.
The sides stressed the importance of high level meetings in strengthening political and economic ties between the two countries and underlined that there is a huge potential for cooperation in energy, investment, informationtechnologies, film industry, agriculture, tourism, pharmacy and other spheres. The role of the Intergovernmental Joint Commission in the development of economic and commerce relations had been specifically highlighted.
At the meeting, the sides exchanged their views on the North-South and South-West transport routes. The interlocutors stressed that these transport corridors, linking the South Asian region with the Eastern and Northern European regions will contribute to increasing the freight traffic and inter-human contacts across the region.
Indian Minister stated that India supports the efforts of Azerbaijan and other partner countries for development of North-South corridor. She also congratulated Azerbaijan for commissioning of Baku-Tbilisi-Kars railway.
The sides also touched upon the development of inter-parliamentary relations, expanding the legal framework and cooperation within the international organizations.
Stressing the importance of cooperation in the field of science, the Ministers discussed academic exchange programs between the diplomatic education institutions of two countries.
Speaking about the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Elmar Mammadyarov said that Armenia does not implement the demands of the UN Security Council resolutions on the conflict to withdraw its troops from the occupied lands of Azerbaijan and continues the occupation of Azerbaijan's territories.
At the meeting the Ministers signed “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of India on exemption from visa requirement for holders of diplomatic, official and service passports”. “Memorandum of Understanding between ADA University, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Foreign Service Institute, Ministry of External Affairs, Republic of India” was signed by Deputy FM, rector of ADA University Hafiz Pashayev and Ms. Ruchi Ghanashyam, Secretary (West) of the Ministry of External Affairs Republic of India