Mətbuat şərhi 22 iyul 2020
Bu ilin 21 iyul tarixində Los Ancelesdə yaşayan radikal erməni daşnakları Azərbaycanın Los Ancelesdəki Baş Konsulluğunun binası qarşısında aqressiv və təxribatçı şüarlarla etiraz aksiyası keçiriblər.
Erməni radikal qüvvələrinin aksiyasına cavab olaraq Kaliforniyada yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri sayca onlardan dəfələrlə çox olan erməni təxribatçılarının qarşısına çıxıb və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və etnik təmizləmə siyasətini ifşa edən şüarlar səsləndiriblər.
Radikal erməni daşnakları dinc azərbaycanlı nümayişçilərə qarşı zorakılıq və aqressiya nümayiş etdirib, hətta təhlükəsizliyi təmin etməyə cavabdeh olan Los Anceles polisi belə onların bu vandalizminin qarşısını almağa müvəffəq olmayıb. Azərbaycanlı nümayişçilərə hücum edən erməni radikal nümayəndələri biri qadın olmaqla 7 nəfərə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər yetiriblər.
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, hazırda dünyanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən ABŞ və Avropanın bir sıra ölkələrində dinc azərbaycanlı nümayişçilərə qarşı radikal erməni qüvvələri tərəfindən zorakılıq və vandalizmin tətbiq edilməsi cəhdlərini müşahidə edirik. Fundamental dəyərlərə, o cümlədən azad şəkildə fikrini ifadə etmək hüququna zidd olan və ümumiyyətlə, sivil davranışa sığmayan bu kimi təxribatçı hərəkətlər Ermənistan Respublikasının və bu ölkə rəhbərliyinin yürütdüyü təcavüzkar siyasətin radikal erməni qüvvələri tərəfindən həyata keçirilməsinin bariz nümunəsidir.
ABŞ-ın Los Anceles şəhərində, eləcə də Avropa ölkələrində, o cümlədən bu ilin 22 iyul tarixində Brüssel şəhərində azərbaycanlı nümayişçilərə qarşı erməni radikal ünsürləri tərəfindən zorakılıq və vəhşiliyin nümayiş etdirilməsinə görə erməni cinayətkarları hüquqi məsuliyyətə cəlb olunmalı, həmçinin bu ölkələrdəki azərbaycanlı icmaların təhlükəsizliyinin təmin olunmasında aidiyyəti ölkələrin hüquq mühafizə orqanları məsuliyyət daşımalıdırlar.
Qeyd etmək istərdik ki, Los Anceles şəhərində erməni radikallarının törətdiyi barbarlıq əməlləri ilə əlaqədar ABŞ-ın ölkəmizdəki səfiri XİN-ə çağırılıb.

Press release 22 July 2020
No:188/20, Comment by Leyla Abdullayeva, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On July 21 of the current year, radical Armenian Dashnaks living in Los Angeles staged a protest action with aggressive and provocative slogans in front of the General Consulate of the Republic of Azerbaijan in Los Angeles.
In response to the action of Armenian radical groups, members of the Azerbaijani community in California marched out towards the numerous Armenian provocateurs, who exceeded them in numbers and raised the slogans exposing Armenia's aggression against Azerbaijan and its policy of ethnic cleansing.
Radical Armenian Dashnaks have demonstrated violence and aggression against peaceful Azerbaijani protesters, and even Los Angeles police, who were responsible to provide security, has failed to prevent their vandalism. Armenian radicals attacked Azerbaijani protesters, injuring seven people, including a woman.
It is unfortunate to note that we are currently witnessing attempts by radical Armenian groups to use violence and vandalism against peaceful Azerbaijani protesters in various parts of the world, including the United States and a number of European countries. Such provocative actions, which contradict fundamental values, including the right of freedom of expression, and generally incompatible with the civil behavior, are a clear example of the implementation by the radical Armenian groups of the aggressive policy pursued by the Republic of Armenia and its leadership.
Armenian criminals should bear legal responsibility for the demonstration of violence and atrocities against Azerbaijani demonstrators in the city of Los Angeles, USA, as well as in European countries, including for the aggression against Azerbaijani demonstrators on July 22, 2020, in the city of Brussels, and moreover, the law enforcement agencies of the respective countries should be responsible for ensuring the security of the Azerbaijani communities in these countries.
We would like to note that the US Ambassador to Azerbaijan has been summoned to the Ministry of Foreign Affairs over the barbaric acts committed by Armenian radicals in Los Angeles.