Mətbuat şərhi 28 avqust 2020
2020-ci ilin avqustun 23-də Azərbaycan və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının Goranboy rayonu istiqamətində təmas xəttində Ermənistan silahlı qüvvələrinin diversiya-kəşfiyyat qrupu təxribat törətməyə cəhd etmişdir. Azərbaycan silahlı qüvvələrinin bölmələri tərəfindən görülən qəti tədbirlər nəticəsində təxribatın qarşısı alınmış, təxribat qrupunun rəhbəri Ermənistan silahlı qüvvələrinin baş leytenantı Qurgen Alaverdyan zərərsizləşdirilmişdir.
İstintaqa cəlb edilmiş sözügedən şəxs Ermənistan silahlı qüvvələrinin rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətinə və hərbi infrastruktura zərər yetirmək tapşırığı əsasında bir qrup Ermənistan hərbçisi ilə birlikdə Azərbaycan ordusunun mövqelərinə basqın təşkil etmək niyyəti ilə hərəkət etdiklərini etiraf etmişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən cəbhə xəttinin müxtəlif hissələrində son günlər intensivləşən kəşfiyyat tədbirləri, o cümlədən pilotsuz uçuş aparatlarından istifadənin genişlənməsinin müşahidə edildiyi bir vaxtda, Qurqen Alaverdiyanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən kəşfiyyat-diversiya fəaliyyəti Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin cəbhə xəttində növbəti hərbi avantüra güddüyünü göstərir və hərbi vəziyyəti gərginləşdirmək niyyətinin göstəricisi kimi qəbul edilməlidir.
Ermənistanın bu mənfur niyyətinin ifşa olunmasından sonra keçirdiyi isteriya və panika vəziyyətində Azərbaycana qarşı əsassız və sərsəm ittihamlar səsləndirməsi beynəlxalq ictimaiyyətin və erməni cəmiyyətinin diqqətini öz hərbi avantürist siyasətinin uğursuzluqlarından yayındırmaq cəhdidir.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı beynəlxalq humanitar hüququn pozulması, “ermənifobiya” kimi əsassız ittihamlar ehtiva edən bəyanatlarını qətiyyətlə rədd edirik. Azərbaycan tərəfi əsir götürülən Qurqen Alaverdiyana münasibətdə humanitar hüququn tələblərinə uyğun olaraq davranmışdır.
Bu xüsusda, yada salmaq yerinə düşər ki, Azərbaycana qarşı beynəlxalq humanitar hüququn pozulmasına dair iddialar irəli sürən ölkə 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycan Respublikasına qarşı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən soyqırımı və etnik təmizləmə ilə müşaiyət olunmuş hərbi təcavüz aktı törədən Ermənistandır. Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü nəticəsində 20000 azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, 50000 şəxs əlil olmuş, bir milyona yaxın mülki şəxs öz doğma yaşayış yerlərindən zorla vəhşicəsinə qovulmuş, 5364 nəfər itkin düşmüş, əsir və girov götürülərək Ermənistan tərəfindən ağır işgəncə və alçaldıcı rəftara məruz qalmışdır. Bu şəxslərdən 4000-ə yaxın insanın taleyi hələ də məlum deyildir.
Ermənistan hal-hazırda soydaşlarımız, mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevi girovluqda saxlayaraq, onları işgəncəyə məruz qoymuş, qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum etmişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin zabitinin əsir götürülməsi kontekstində humanitar hüququ, o cümlədən Cenevrə konvensiyalarını yadına salan Ermənistan, bu ölkənin əvvəlki və hazırkı hakimiyyəti Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri olan ölkələr tərəfindən dəstəklənən hər iki tərəfdə olan əsir və girovların “hamının hamıya qarşı” prinsipi ilə dəyişdirilməsi təklifinə inadkarcasına etiraz etdiyini unutmamalıdır.
Azərbaycana qarşı sərsəm iddialar irəli sürən Ermənistan insanlığın ən adi dəyərlərini və beynəlxalq humanitar hüququn ən ümdə prinsiplərini heçə sayaraq, münaqişə gedişində həlak olmuş şəxslərin meyitlərini belə siyasi və maddi qazanc obyekti etməkdən çəkinməmiş, meyitlərə münasibətdə onların peşələrinə və ya hərbi rütbələrinə uyğun olaraq “qiymət cədvəli” tətbiq etmiş bir dövlət olaraq, humanizm, tolerantlıq və bu kimi ideyalardan danışmağa mənəvi haqqını çoxdan itirmişdir.
Ermənistanın əvvəlki hərbi-siyasi rəhbərliyinin Azərbaycana və onun mülki vətəndaşlarına qarşı törədilmiş ağır müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərə görə üzr istəməkdən açıq aydın boyun qaçıran hazırkı Ermənistan rəhbərliyinin humanizm və humanitar hüquqla bağlı Azərbaycana ittiham irəli sürməsi riyakarlığın ən son həddidir.
Azərbaycana qarşı sülhün təsisi üçün əlverişli mühitə zərbə vurmaqla bağlı ittiham irəli sürən Ermənistan cari ilin 12-16 iyul tarixlərində dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində cəhd etdiyi hücum, bunun ardınca cəbhə xəttində vəziyyəti gərginləşdirən, münaqişənin nizama salınması cəhdlərinə zərbə vuran təhrikçi və təxribat xarakterli bəyanat və hərəkətləri ilə yaranmış vəziyyətə görə məsuliyyəti öz boynundan atmağa hədəflənmiş uğursuz cəhd göstərir.
Dünya ictimaiyyəti, Tovuz istiqamətində vəziyyətin məqsədyönlü gərginləşməsində Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin birmənalı məsuliyyət daşıdığını anlayır və bu ölkənin hərbi əsir Qurqen Aleverdiyan ətrafında vəziyyətdən diqqəti yayındırmaq məqsədilə istifadə etmək cəhdi uğursuzluğa məhkumdur.
Azərbaycan tərəfi bir daha Ermənistan tərəfinin ölkəmizə qarşı humanitar hüququn pozulması və ermənifobiya ilə bağlı əsassız ittihamları qətiyyətlə rədd edir, beynəlxalq ictimaiyyəti bu ölkəni bölgədə onsuz da həssas olan vəziyyəti gərginləşdirmək cəhdlərindən çəkindirmək üçün əməli addımlar atmağa çağırır.

Press release 28 August 2020
No:231/20, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On August 23, 2020, a sabotage-reconnaissance group of the Armenian armed forces attempted to commit a provocation at the line of contact between the armed forces of Azerbaijan and Armenia in the direction of the Goranboy district of the Republic of Azerbaijan. As a result of decisive measures taken by the units of the Azerbaijani armed forces, the provocation was prevented, and the leader of the provocation group, Senior Lieutenant of the Armenian armed forces Gurgen Alaverdyan, was neutralized.
The said person involved in the investigation admitted that together with a group of Armenian servicemen instructed by the leadership of the Armenian armed forces to harm military personnel and infrastructure of the Azerbaijani armed forces, he intended to attack the positions of the Azerbaijani Army.
At a time when the Armenian armed forces are intensifying reconnaissance operations in various parts of the frontline, including the use of unmanned aerial vehicles, the reconnaissance and sabotage activities carried out under the leadership of Gurgen Alaverdiyan, show that the Armenian military-political leadership is pursuing another military venture on the frontline and it should be accepted as a sign of intention to aggravate the military situation.
Armenia's baseless and ridiculous accusations against Azerbaijan in a state of hysteria and panic after the revelation of its nefarious intention is an attempt to divert the attention of the international community, as well as Armenian society from the failures of its military venture policy.
We firmly reject the statements of the Armenian side against Azerbaijan, containing baseless accusations of violation of international humanitarian law and "Armenophobia". The Azerbaijani side treated the captured Gurgen Alaverdiyan in accordance with the requirements of humanitarian law.
In this regard, it should be recalled that the country that has made allegations that Azerbaijan violated international humanitarian law, is Armenia which has committed war crimes and crimes against humanity, as well as military aggression accompanied by genocide and ethnic cleansing against the Republic of Azerbaijan for almost 30 years. As a result of the Armenian aggression against the Republic of Azerbaijan, 20,000 Azerbaijanis were killed, 50,000 people were disabled, about one million civilians were forcibly expelled from their homes, 5,364 went missing, taken captured and taken hostage and subjected to severe torture and humiliation. The fate of about 4,000 of these people is still unknown.
Armenia is currently holding civilians Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev hostage, torturing them and illegally depriving them of their liberty.
Armenia which recalls humanitarian law, including the Geneva Conventions in the context of the capture of an officer of the Armenian armed forces, must not forget that previous and current government of Armenia stubbornly objects Azerbaijan's proposal supported by the international community, as well as the co-chairs of the OSCE Minsk Group to exchange the prisoners of war and hostages on both sides based on "all for all" principle.
Making absurd allegations against Azerbaijan, by ignoring the most ordinary values of humanity and the most important principles of international humanitarian law, Armenia did not even hesitate to make the corpses of those killed in the conflict the object of political and financial benefits, and as a state that applied a "price list" to corpses in accordance with their profession or military ranks, has long lost its moral right to speak of humanism, tolerance and similar ideas.
It is the ultimate hypocrisy for the current Armenian leadership, which openly refuses to apologize for the grave war crimes and crimes against humanity committed by the former Armenian military-political leadership against Azerbaijan and its civilians, to accuse Azerbaijan in respect of humanism and humanitarian law.
Accusing Azerbaijan of undermining the establishment of an environment conducive to peace, Armenia makes a failed attempt to absolve itself of responsibility for the situation with its attempted attack on the state border in the direction of Tovuz on July 12-16 followed by provocative statements and actions that aggravated the situation on the frontline and undermined efforts to resolve the conflict.
The world community understands that the military-political leadership of Armenia bears responsibility for the deliberate escalation of the situation in the direction of Tovuz, and the attempt of this country to use the situation around the prisoner of war Gurgen Aleverdiyan to divert the attention is doomed to failure.
The Azerbaijani side once again categorically rejects the unfounded accusations of Armenia against our country for violation of humanitarian law and Armenophobia and calls on the international community to take proactive steps to deter the country from its attempts to aggravate the already sensitive situation in the region.