Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2020
No:243/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti İdarəsinin Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə bağlı açıqlaması
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyası tərəfindən 28 May 2020-ci il tarixində qəbul etdiyi 74/275 saylı qətnaməyə uyğun olaraq 9 sentyabr tarixi Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü elan edilib
Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və onun Uşaqların Silahlı Münaqişələrə cəlb edilməsinə dair Əlavə Protokolun, habelə 1949-cu il Müharibə Qurbanlarının Müdafiəsi üzrə Cenevrə Konvensiyalarının tərəfdaşı olan Azərbaycan Respublikası qətiyyətlə və davamlı olaraq uşaq hüquqlarının səmərəli müdafisinin təmin edilməsinə və silahlı münaqişələrdən əziyyət çəkən uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş beynəlxalq səylərə dəstək verir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən silahlı təcavüzü Azərbaycanın təhsil infrastrukturuna ciddi ziyan vurub. Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində 1107 təhsil müəssisəsi və 855 uşaq bağçası tamamilə məhv edilib.
Etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bütün azərbaycanlılar, o cümlədən məktəblilər, tələbələr və müəllimlər Ermənistandakı doğma torpaqlarından və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən didərgin salındılar. On minlərlə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün düşmüş oğlan və qızlar, bu vəziyyətdən irəli gələn ciddi problemlərin təsiri altında təhsil hüquqlarını həyata keçirməyə davam edirlər.
Təmas xətti boyunca yaşayan bir çox məktəblilər, rəsmi atəşkəs rejiminə baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən heç bir fərq qoyulmadan atəşə məruz qalmaq təhlükəsi altında davamlı olaraq dərslərində iştirak edirlər. Belə ki, yalnız 2016-cı ilin aprelində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşə tutması nəticəsində Azərbaycanın Goranboy, Tərtər, Ağdam və Ağcabədi rayonlarında bir çox məktəb ciddi ziyan gördü, Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndində 220 məktəblinin təhsil aldığı orta məktəb də məhv edildi.
9 sentyabr tarixini Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi dünya ictimaiyyəti ilə birgə qeyd edərək, azərbaycanlı məktəblilərə qarşı törətdiyi müharibə cinayətlərinə görə Ermənistanın daşıdığı məsuliyyətini vurğulayırıq. Eyni zamanda, bu əlamətdar günün məqsədinin həyata keçirilməsi kontekstində, bütün günahkarların ədalət qarşısına çıxarılması vasitəsilə yuxarıda göstərilən cinayətlərin cəzasızlığına son qoyulmasının son dərəcə vacibliyini vurğulayırıq.
Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli dörd qətnaməsinin (822, 853, 874 və 884) tələblərini yerinə yetirməli, on minlərlə azərbaycanlının təhlükəsiz təhsil almaq hüquqlarının həyata keçirməsinə imkan yaratmalıdır. Azərbaycan bu xüsusda beynəlxalq birliyin dəstəyinə və həmrəyliyinə güvənir.

Press release 09 September 2020
No:243/20, Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of International Day to Protect Education from Attack
September 9 is the International Day to Protect Education from Attack in accordance with the Resolution 74/275 of the United Nations General Assembly adopted on May 28, 2020.
The Republic of Azerbaijan, being a party to the Convention on the Rights of the Child and its Optional Protocol on the Involvement of Children in Armed Conflict, as well as to the 1949 Geneva Conventions for the Protection of War Victims, has strongly and consistently supported international efforts aimed at ensuring effective protection for the rights of children and improving the situation of children affected by armed conflict.
The ongoing armed aggression of Armenia against Azerbaijan has inflicted serious damage upon the education infrastructure of Azerbaijan. 1107 educational facilities and 855 kindergartens in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan were totally destroyed.
As a result of ethnic cleansing policy, all Azerbaijanis, including schoolchildren, students and teachers have been expelled from their native lands in Armenia proper and the occupied territories of Azerbaijan. Tens of thousands Azerbaijani refugee and internally displaced boys and girls continue to realize their right to education under the shadow of serious challenges stemming from their continued displacement.
Many others along the line of confrontation attend their classes under the constant threat of being attacked by indiscriminate shelling of armed forces of Armenia, despite formal ceasefire. Thus, as a result of heavy indiscriminate shelling of armed forces of Armenia in April 2016 alone, many schools in the Goranboy, Tartar, Aghdam and Aghjabedi districts of Azerbaijan were seriously damaged, the secondary school of the Sarijaly village of the Aghdam district attended by 220 schoolchildren was destroyed.
While joining the international community in marking September 9 as the International Day to Protect Education from Attack, we underline Armenia’s responsibility for war crimes it has committed with regard to Azerbaijani schoolchildren. In the context of realization of the vision of this remarkable day, we underline the utmost necessity of ending the impunity for the above-mentioned crimes through bringing all perpetrators into justice.
Armenia must implement the demands of the four resolutions of the UN Security Council 1993 (822, 853, 874 and 884) to enable tens of thousands Azerbaijani children to realize their right to education in safety. Azerbaijan counts on support and solidarity of the international community, in this regard.