Mətbuat şərhi 24 sentyabr 2021
No:314/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan rəsmilərinin Azərbaycan ərazilərində separatçılığı qızışdıran bəyanatlarına dair şərhi
Ermənistan Baş naziri və bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin 2 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində separatçılığın təşviq olunmasına xidmət edən bəyanatlarını qətiyyətlə pisləyirik.
Azərbaycanın tarixi və beynəlxalq hüquqi çərçivədə mövcud olan ərazilərinə qarşı əsassız iddialarından, tarixin saxtalaşdırılmasından əl çəkməyən, beynəlxalq hüquq prinsiplərini kobudcasına pozan, yürütdüyü təcavüz siyasət səbəbindən düşdüyü acınacaqlı vəziyyətdən nəticə çıxarmayan bir ölkənin heç bir çərçivəyə sığmayan bu davranışı yalnız xəstə təxəyyülün nəticəsidir.
Ermənistan rəsmiləri istədikləri qədər tarixi faktları və hüququ yanlış təqdim etməyə çalışa bilərlər, lakin bu, həqiqətləri dəyişməyəcək. Qarabağ Azərbaycanın tarixi ərazisidir, beynəlxalq tanınmış ərazilərinin ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Ermənistan hələ 1980-ci illərin sonlarından başlayaraq Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə açıq iddialar irəli sürmüş və təcavüzkar separatçılığı dəstəkləmişdir. Məlumdur ki, Azərbaycanın icazəsi olmadan Dağlıq Qarabağın birtərəfli qaydada ayrılması sovet qanunlarına zidd idi və bu, hələ o zaman ali konstitusiya səviyyəsində təsdiqlənmişdi.
Öz müqəddəratını müəyyən etmək hüququna istinad edən Ermənistan rəsmiləri, 1991-ci ilin 10 dekabrında Qarabağda separatçıların keçirdiyi “müstəqillik referendumunun” muxtar vilayətin hüquqi baxımdan tərkib hissəsini təşkil etdiyi Azərbaycanın razılığı olmadan və bu bölgənin azərbaycanlı əhalisinin iştirakı olmadan keçirildiyini söyləmirlər.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 30 ilə yaxın hərbi işğal altında saxlanıldığı, bir milyonadək azərbaycanlının fundamental hüquqlarının pozulduğu faktının üzərindən də erməni rəsmiləri susqunluqla keçirlər.
Bu və digər faktları, Ermənistanın əsassız və destruktiv mövqeyini, beynəlxalq təşkilatların qərarlarını uzun illər ərzində dəfələrlə rəsmi bəyanatlarımızda səsləndirdik. Onilliklər ərzində münaqişəni danışıqlar yolu ilə həll etmək üçün strateji səbir nümayiş etdirdik. Təcavüz siyasətindən əl çəkməyən Ermənistanın növbəti hərbi təxribatına cavab olaraq başlanılan 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində beynəlxalq ədaləti və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdik. Bundan sonra Azərbaycan ərazilərinə qarşı hər hansı iddialarla çıxış etmək və ərazilərimizdə aqressiv separatçı meylləri qızışdırmaq cəhdləri tərəfimizdən qətiyyətlə alınacaq və lazımı şəkildə cavablandırılacaqdır.
Bölgədə yaranmış yeni reallıqlar fonunda Ermənistanın sərgilədiyi destruktiv davranşın nəinki heç bir perspektivi yoxdur, əksinə bu mövqe Ermənistanı səfalətə sürükləyir.

Press release 24 September 2021
No:314/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statements of Armenian officials inciting separatism in the territories of Azerbaijan
We strongly condemn the statements of the Prime Minister and the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated September 2, 2021, which serve to incite separatism in the Karabakh region of Azerbaijan.
This unacceptable behavior of a country that does not denounce the unfounded claims on the historic territories of Azerbaijan within its internationally recognized borders, as well as the falsification of history, that grossly violates principles of the international law, and does not draw conclusions from the deplorable situation it found itself in as a result of its aggressive policy is only the result of a sick imagination.
Armenian officials may try to misrepresent as many historical facts and laws as they want, but this will not change the truth. Karabakh is the historical territory of Azerbaijan, an integral part of its internationally recognized territories.
Armenia has been openly claiming Azerbaijan's Nagorno-Karabakh Autonomous Region since the late 1980s and supporting aggressive separatism. It is known that Nagorno-Karabakh’s unilateral separation without Azerbaijan’s permission was contrary to Soviet law, and this was confirmed at the highest constitutional level at that time.
Referring to the right of self-determination, Armenian officials do not mention that "independence referendum" held by separatists in Karabakh on December 10, 1991, took place without the consent of Azerbaijan, of which the autonomous region was legally part and without the participation of the Azerbaijani population of this region.
Armenian officials are also silent about the fact that Karabakh region of Azerbaijan was held under military occupation by Armenia’s armed forces for almost 30 years and that fundamental rights of about one million Azerbaijanis were violated.
Over the years, we have repeatedly voiced these and other facts, the baseless and destructive position of Armenia, and the decisions of international organizations in our official statements. We have shown strategic patience for decades trying to resolve the conflict through negotiations. As a result of 44-day Patriotic War, which began in response to another military provocation of Armenia, we restored international justice and the territorial integrity of Azerbaijan. From now on, attempts to make any territorial claims against Azerbaijan and inflame aggressive separatist tendencies in our territories will be resolutely suppressed and an adequate response will be given to them.
The destructive behavior of Armenia in the light of new realities in the region not only has no prospects, but also leads Armenia to collapse.