Mətbuat şərhi 21 iyul 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 9—21 iyul 2017-ci il tarixlərində ADA Universiteti tərəfindən təşkil olunan XI Yay Enerji Məktəbinin bağlanış mərasimində çıxış edib
Çıxış zamanı Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın neft tarixindən və uğurlu enerji diplomatiyasından söz açmış, bu xüsusda Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri, Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu Cənub Qaz Dəhlizi və onun mühüm tərkib hissəsi olan TANAP/TAP layihələrini xüsusilə qeyd edib. Çıxış əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov iştirakçıların Xəzərin hüquqi statusu, Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələri, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi, ətraf mühitin qorunması sahəsində beynəlxalq proseslər və digər məsələlər barəsində suallarını cavablandırıb.
Tədbirin sonunda yay məktəbinin məzunlarına müvafiq sertifikatlar təqdim olunub.
XI Yay Enerji Məktəbinin bu ilki iştirakçıları sırasında Azərbaycan, Macarıstan, Kolumbiya, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, İspaniya, Meksika, Malayziya, Çexiya və İsraeldən olan nümayəndələr olub.

Press release 21 July 2017
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov addressed the closing ceremony of the 11th annual Baku Summer Energy School organized by ADA University on 9-21 July, 2017
During the speech Elmar Mammadyarov touched upon Azerbaijan’s oil history and successful energy diplomacy and particularly mentioned the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline and the Southern Gas Corridor and its important components TANAP / TAP projects which have been initiated by Azerbaijan
During the speech Minister Elmar Mammadyarov responded particpants' wide range of questions on legal status of the Caspian Sea, relations of Azerbaijan with European Union, the settlement process of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, global environmental action and other issues.
The event was followed by presentation of certificates to the graduates.
Among the participants of the XI Summer Energy School were representatives from Azerbaijan, Hungary, Colombia, the Russian Federation, the United States, Spain, Mexico, Malaysia, the Czech Republic and Israel.