Mətbuat şərhi 16 avqust 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən 41-ci Ümumdünya Skaut Konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər edən BMT-nin sabiq Baş katibi Ban ki Munla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Koreya Respublikası arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi, iki ölkə arasında gündəlikdə olan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ban ki Munun ölkəmizə səfərini yüksək qiymətləndirdi və belə görüşlərin ikitərəfli münasibətlərə əhəmiyyətli töhfə verdiyini bildirdi. Nazir Ban ki Munun BMT-nin Baş katibi kimi fəaliyyəti dövründə ölkəmizlə təşkilat arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində oynadığı rolu təqdir etdi.
Görüşdə bu il Azərbaycanla Koreya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd edildiyi və bu məqsədlə hər iki ölkədə müxtəlif tədbirlərin keçirildiyi vurğulandı.
Ban ki Mun iki ölkə arasında əlaqələri genişləndirmək üçün böyük potensialın olduğunu, bu xüsusda neft, qaz, nəqliyyat, yüksək texnologiyalar və turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və birbaşa uçuşların həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.
Ban ki Mun Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində cari vəziyyətlə maraqlandı. Nazir Elmar Məmmədyarov danışıqlar prosesinin hazırkı durumu və statusu barəsində qonağı məlumatlandırdı və münaqişənin BMT TŞ-nın müvafiq qətnamələrində də əks olunduğu kimi, yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin regional sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhdid olan bu münaqişənin həlli üçün Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu vurğuladı. Nazir Koreya hökumətinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində hər zaman Azərbaycanın ədalətli mövqeyini və münaqişənin məhz Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllini dəstəklədiyinə görə təşəkkür etdi.
Ban ki Mun 41-ci Ümumdünya Skaut Konfransın təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür etdi və belə tədbirlərin dünyada gənclər arasında ideya və ünsiyyət mübadiləsinin həyata keçirilməsinə töhfə verdiyini qeyd etdi.
Görüşdə Koreya yarımadasındakı vəziyyət, dünyadakı münaqişələrin həllində BMT-nin rolunun artırılması kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 16 August 2017
Minister Elmar Mammadyarov met with the former Secretary General of the United Nations Ban Ki-moon, who attends 41st World Scout Conference in Baku
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current level of the relations between the Republic of Azerbaijan and Republic of Korea and exchanged views on the agenda of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated Ban Ki-moon’s visit to our country and said that such visits make substantial contribution to the promotion of bilateral relations. Minister also commended the role of Ban Ki-moon during his tenure as the UN Secretary-General in the development of cooperation between Azerbaijan and the UN.
During the meeting, it was noted that this year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries and features various public events arranged in both countries to this end.
Ban Ki-moon mentioned that there is broad potential for expanding ties and development of cooperation in the field of oil, gas, transport, high-technologies and tourism as well as realization of direct flights between the two countries.
Ban Ki-moon inquired on the current status of the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Elmar Mammadyarov informed the guest about the current situation and status of the negotiation process on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stated that, as endorsed in the relevant UN Security Council resolutions, the conflict must be resolved solely in accordance with the norms and principles of international law, particularly within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan. He also reiterated that Armenia’s troops must be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan for the settlement of the conflict, which constitute a serious threat to the regional peace and security. Minister Elmar Mammadyarov emphasized that the support by the Government of Korea for the just position of Azerbaijan on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and firm stance on resolution of the conflict on the basis of the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan is highly appreciated.
Ban Ki-moon expressed his gratitude to Azerbaijani side for hosting the 41st World Scout Conference and stressed that such events contribute to the exchange of ideas and establishment of communication among the youth community of the world.
At the meeting, the situation in Korean Peninsula, increasing the role of the UN in the settlement of conflicts in the world was also discussed.