Mətbuat şərhi 28 iyul 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Hindistanın xarici işlər nazirinin müavini xanım Sujata Mehtanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib və iki ölkə arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Hindistanın xarici işlər nazirinin müavini xanım Sujata Mehtanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, kənd təsərrüfatı, yüksək texnologiyalar, əczaçılıq, elm-təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Azərbaycan və Hindistan arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, hökumətlərarası müştərək komissiya və XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti vurğulandı. Söhbət zamanı, Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin həyata keçirilməsi və bu layihələrin regionlarası əməkdaşlığa töhfəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdə həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, humanitar, mədəniyyət və təhsil sahəsində əlaqələrin təşviqi, qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin təşkil olunması, universitetlərarası müəllim-tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsi kimi məsələlər müzakirə olundu.
Səfər əsnasında Azərbaycan və Hindistan arasında XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin növbəti mərhələsi keçirildi. Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan Respublikasını xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Hindistanı isə xarici işlər nazirinin müavini xanım Sujata Mehta təmsil etdi.
Xələf Xələfov Azərbaycan ilə Hindistan arasında ikitərəfli əsasda və bir sıra beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığın mövcudluğunu qeyd edərək, siyasi məsləhətləşmələrin növbəti mərhələsinin ikitərəfli münasibətlərin və siyasi dialoqun daha da güclənməsinə xidmət etdiyini bildirdi.
X.Xələfov ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, enerji, mədəni-təhsil, kənd təsərrüfatı, kommunikasiya texnologiyaları və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdi.
Parlament diplomatiyasının inkişafının əhəmiyyətinə toxunan X.Xələfov hər iki ölkənin parlamentariləri arasında təmasların artırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Nazir müavini nəqliyyat və energetika sahəsində əməkdaşlıq haqqında danışaraq, regionda iriqmiyaslı layihələrin həyata keçirilməsində Azərbaycanın rolunu qeyd etdi. O, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsinin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırdı. X.Xələfov həmçinin Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin tezliklə istifadəyə verilməsi barədə məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi haqqında danışan X.Xələfov sözügedən münaqişənin regionda sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaratdığını bildirdi. O, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, münaqişənin həllinin yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində mümkün olduğunu bildirdi.
Xanım Sujata Mehta ölkəsinin Azərbaycan ilə bütün sahələrdə, xüsusilə iqtisadi və enerji sahələrində sıx əməkdaşlıq etmək niyyətini ifadə edərək, iki ölkə arasında siyasi dialoqun davamlı olmasında Hindistanın da maraqlı olduğunu nəzərə çatdırdı. O, enerji sahəsində əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək, Hindistan şirkətlərinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığa maraq göstərdiklərini diqqətə çatdırdı. Xüsusilə, kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə “İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin yaradılması”nın mümkünlüyünü diqqətə çatdırdı. Həmçinin, o, alternativ enerji və əczaçılıq kimi sahələrdə də əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Xanım diplomat ölkəsinin Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizini dəstəklədiyini və bu layihənin sürətləndirilməsi və həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycanın gördüyü işləri alqışladığını diqqətə çatdırdı.
Sujata Mehta Hindistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyini tam şəkildə dəstəklədiyini ifadə edərək, ölkəsinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ATƏT-in Minsk Qrupunun vasitəçiliyi ilə dinc yolla həllinə tərəfdar olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanın regionda sülh, sabitlik və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında verdiyi töhfələrin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini xüsusilə qeyd etdi.

Press release 28 July 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Ms. Sujata Mehta, Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of India and the next round of political consultations was held between Azerbaijan and India
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Ms. Sujata Mehta, Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of India.
At the meeting the sides discussed the cooperation issues in the political, economic, agriculture, high technologies, pharmaceutical, education and humanitarian fields. They stressed the importance of mutual high-level visits, intergovernmental joint commission and mechanism of political consultations between the foreign ministries in the development of relations between Azerbaijan and India. During the talks the sides exchanged their views on the implementation of “North-South”, “East-West” transport corridors and the contribution of these projects to the interregional cooperation.
During the meeting they also discussed the issues such as expansion of legal-treaty framework, cooperation within international organizations, promotion of relations in the humanitarian, cultural and educational fields, organization of mutual cultural days, and student and teaching staff exchange programs between universities.
Within the visit, the next round of political consultations between the Foreign Ministries of Azerbaijan and India was held. In the consultations the Republic of Azerbaijan was represented by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov and India by Secretary (West) Ms. Sujata Mehta respectively.
Noting that an effective cooperation on the bilateral basis, as well as in the framework of international and regional organizations exists between Azerbaijan and India, Khalaf Khalafov highlighted that the next round of political consultations serves for further strengthening the bilateral relationship and political dialogue.
K.Khalafov pointed the favorable opportunities for further advancing the bilateral relations in the political, economy, energy, culture, education, agriculture, communication technologies and other fields between the two countries.
Touching upon the importance of furthering the parliamentary diplomacy, K.Khalafov stressed the necessity of increasing ties between the parliamentarians of Azerbaijan and India.
Talking about the cooperation in the areas of transport and energy, Deputy Foreign Minister noted the role of Azerbaijan in the implementation of large-scale projects in the region. He emphasized that the implementation of “North-South” transport corridor will contribute to the development of economic-trade relations. K.Khalafov also informed about the “East-West” transport corridor and the Baku-Tbilisi-Kars railway.
Briefing about the Armenia-Azerbaijan conflict, K.Khalafov said that the conflict poses a serious threat to regional peace and security. He reiterated that the conflict can only be settled on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized border of Azerbaijan in accordance with the relevant resolutions of UN Security Council on the conflict.
Expressing her country’s intention of close cooperation with Azerbaijan in all fields, particularly in the spheres of economy and energy, Ms. Sujata Mehta noted that India is also interested in the sustainable political dialogue between the two countries. Underlining the importance of cooperation in the field of energy, she expressed the Indian companies’ interest for the cooperation with Azerbaijan. In order to expand the cooperation particularly in the field of communication technologies, she noted the possibility of establishing “the Center of Information Technologies”. Also, Ms. Sujata Mehta highlighted the importance of broadening the cooperation in the areas of alternative energy and pharmaceuticals.
Ms. Secretary talked about her country's support for the “North-South” transport corridor and stressed that they commend the efforts of Azerbaijani side in accelerating the implementation of this project.
Ms. Sujata stated that India fully supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and stands for the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan conflict through the mediation of the OSCE Minsk Group. She emphasized that the contribution of Azerbaijan to ensuring peace, stability and energy security in the region is highly appreciated by India.