Mətbuat şərhi 20 iyul 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibinin Fələstin və Əl-Qüds məsələləri üzrə köməkçisi Samir Bakr və İƏT-in BMT yanında Daimi nümayəndəsi Akşin Mehdiyevi qəbul edib
Samir Bakr Bakıda BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yerusəlim məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfrans”ın işini yüksək qiymətləndirdi və ev sahibliyinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür etdi
Nazir Elmar Məmmədyarov 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə İslam həmrəyliyi ili elan edildiyini və Azərbaycanın İƏT-lə əlaqələrin hərtərəfli inkişafına xüsusi önəm verdiyini qeyd edərək, İslam dünyası ölkələri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın irəlilədilməsində İƏT-in əvəzsiz platforma olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə, həmçinin, donor ölkə kimi Azərbaycanın İƏT-ə üzv olan ölkələrdə fəaliyyəti və təşkilatın işinə verdiyi töhfələr təqdir edildi.

Press release 20 July 2017
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Samir Bakr, OIC Assistant Secretary General for Palestine and Al-Quds Affairs and Akshin Mehdiyev, Permanent Representative of OIC to the UN
Samir Bakr highly appreciated the work of International Conference on the Question of Yerusalem jointly organized by the United Nations and Organization of İslamic Cooperation in Baku and expressed his gratitude to Azerbaijan for hosting this event.
Minister E.Mammadyarov recalling that 2017 was declared the Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev added that Azerbaijan attaches particular emphasis to the comprehensive development of relations with the OIC. In this regard, Minister Mammadyarov characterized the OIC as a unique platform for Azerbaijan in advancing bilateral and multilateral cooperation with Muslim World.
During the meeting, the actions of Azerbaijan as a potential donor country to support OIC's missions, as well as contributions rendered by Azerbaijan was highly commended.