Mətbuat şərhi 09 oktyabr 2017
Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Tbilisidə keçirilən GUAM üzv dövlətləri Xarici İşlər Nazirləri Şurasının GUAM-ın təsis edilməsinin 20 illiyinə həsr olunmuş iclasında çıxış edib
Çıxışında Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın GUAM-ın fəal üzv dövləti olaraq təşkilatın inkişafına və üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə əsaslı töhfə verdiyini qeyd edərək təşkilat çərçivəsində uğurlu fəaliyyətin qarşılıqlı inam və dəstək üzərində qurulduğunu dedi.
Elmar Məmmədyarov 20 il öncə GUAM-ın regionda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin möhkəmləndirilməsi və üzv dövlətlər arasında iqtisadi inkişaf və əlaqələndirmənin təşviq edilməsi məqsədilə yaradıldığını deyərək GUAM-ın üzv dövlətlər və onların tərəfdaşları arasında çoxtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün xüsusi regional platformanı təmin etdiyini diqqətə çatdırdı.
GUAM üzv dövlətləri ərazisində olan həlli uzadılmış münaqişələrə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov bu münaqişələrin suverenlik, ərazi bütövlüyü və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həll edilməli olduğunu vurğuladı.
GUAM daxilində strateji səviyyədə münasibətlərin iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi və ticarət və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli mühiti təşviq etdiyini deyən Elmar Məmmədyarov Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin GUAM regionu daxilində və onun ətrafında yerləşən ölkələr üçün tranzit körpüsü rolunu oynayacağını qeyd etdi. Bu xüsusda, Avropa və Asiyanı birləşdirən GUAM Nəqliyyat Dəhlizinin təşviqinin vacibliyinə diqqətə çəkdi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın GUAM daxilində müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu qeyd etdi və üzv ölkələr arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi üçün birgə səylərin daha da artırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Nazir bildirdi ki, son 20 ildə GUAM üzv ölkələri tərəfdaşlıq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan yaxın əməkdaşlıq əlaqələri qurmağa nail olublar və üzv ölkələr arasında inamın və həmrəyliyin artması təşkilatın işini daha da müvəffəqiyyətli edəcək.

Press release 09 October 2017
: Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov delivered a speech at the Meeting of GUAM Member States Council of Ministers for Foreign Affairs taking place in Tbilisi on the occasion of the 20th anniversary of the establishment of GUAM
Noting that Azerbaijan, as an active Member State of GUAM, made a major contribution to the development of the Organization and deepening of cooperation between Member States, Elmar Mammadyarov added that successful activity within the framework of the organization was established on the basis mutual trust and support.
Mentioning that GUAM was established 20 years ago with a view of promoting the peace, security and stability in the region and also enhancing economic development and interconnectivity among the Member States Elmar Mammadyarov noted that GUAM provides a unique regional platform to strengthen a wide range of cooperation among Member States and their Partners.
Touching upon protracted conflicts in the territories of GUAM Member States, Elmar Mammadyarov emphasized that these conflicts must be resolved on the basis of the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states.
Noting that strategic level relations within the GUAM promotes strengthening of economic partnerships and development of cooperation in the spheres of trade and transport, Elmar Mammadyarov added that Baku-Tbilisi-Kars railway will play a transit-bridge role for the countries within the GUAM region and beyond. In this regard, the Minister drew attention to the importance of promotion of GUAM Transport Corridor which connects Europe and Asia.
Elmar Mammadyarov emphasized that Azerbaijan is satisfied with cooperation in different spheres within the GUAM and stated the importance of increasing common efforts to develop economic-trade relations among the Member States.
The Minister noted that during the last 20 years GUAM Member States has achieved to establish a close cooperation based on partnership and mutual trust, and the strengthening of trust and solidarity will make the work of Organization more successful.