Bir ölkədə rəsmiləşdirilən sənəd apostil yaxud konsul leqallaşdırmasından sonra digər ölkədə qüvvəyə malik olur.
Apostil
- Apostil müqaviləsi
“Xarici Rəsmi Sənədlərin leqallaşdırılması tələbini ləğv edən” 5 oktyabr 1961-ci il tarixli Haaqa Konvensiyasına üzv ölkələrin səlahiyyətli orqanları sənədlərə Apostil vurmaqla onları Konvensiyanın iştirakçısı olan bütün dövlətlər üçün leqallaşdırırlar.
2005-ci ildə Konvensiyaya üzv olan Azərbaycan və Hindistan Apostili tətbiq edirlər. Səfirliyin akkreditə olunduğu Banqladeş, Butan, Maldiv, Nepal və Şri Lankada apostil qəbul olunmur. Bu ölkələrdə və Azərbaycanda istifadə olunan sənədlər leqallaşdırılmalıdır.
- Azərbaycanda Apostil
Azərbaycanda:
-məhkəmələr, prokurorluq və ədliyyə orqanları tərəfindən verilən,
-notariat qaydasında təsdiq olunan,
-vətəndaşlıq vəziyyətinin dövlət qeydiyyatına dair
sənədlərə Ədliyyə Nazirliyi yaxud "ASAN xidmət" mərkəzləri tərəfindən, digər sənəndlərə Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən apostil vurulur .
Səfirlikdə sənədlərə apostil vurulmur.
Azərbaycanda verilən sənədlərin leqallaşdırması
1. Azərbaycanda təsdiq üçün:
- sənədin surəti təqdim edildikdə notariat tərəfindən təsdiq olunur,
- sənədin tərcüməsi təqdim edildikdə tərcüməçinin imzasının həqiqiliyi notariat tərəfindən təsdiq edilir,
- notariusun imzasının və möhürün həqiqiliyi Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir və Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinə təqdim edilir.
Sənədin növbəti təsdiq üçün iki yol vardır:
- müvafiq ölkənin Azərbaycandakı səfirliyində yaxud konsulluğunda təsdiq,
- Azərbaycanın həmin ölkədəki səfirliyində yaxud konsulluğunda təsdiq.
Hər iki halda sənəd müvafiq ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir, bundan sonra leqallaşdırılmış hesab olunur.
Diqqət!
Aşağıdakı sənədlərin əsilləri və surətləri Azərbaycanın dövlət orqanları tərəfindən leqallaşdırılmır:
-Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının şəxsiyyət vəsiqəsi,
-partiya mənsubiyyətinə aid sənədlər,
-həmkarlar itifaqlarının biletləri,
-əmək kitabçaları,
-hərbi biletlər,
-xasiyyətnamələr,
-məhkum olunma barədə sənədlər,
-Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə zidd olan sənədlər,
-məzmununa görə Azərbaycan Respublikasının mənafeyinə yaxud vətəndaşlarının şərəf və ləyaqətinə xələl gətirən sənədlər.
2. Azərbaycanın Hindistandakı Səfirliyində sənədlərin leqallaşdırılması:
Səfirlikdə sənədlərin leqallaşdırılması üçün müraciət edənlər aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər:
-müraciət edən şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd və surəti,
-səlahiyyətli nümayəndə tərəfindən təqdim edildikdə notariat qaydasında təsdiq olunmuş etibarnamə,
-$10 dövlət rüsumunun ödənildiyi barədə qəbz.
Sənədlər sayından asılı olaraq 3-5 iş günü ərzində leqallaşdırılır.
Azərbaycan Respublikasında tərtib edilmiş, lakin XİN-nin Konsulluq İdarəsində leqallaşdırılmamış sənədlər həqiqiliyinin müəyyənləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasına göndəriləcək, müsbət cavab alındığı təqdirdə leqallaşdırılacaqdır.
Səfirlikdə leqallaşdırılan sənəd:
- Hindistanda istifadə olunduqda bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq, Pasport, Viza İdarəsi tərəfindən,
- üçüncü ölkələrdə istifadə edildikdə həmin ölkələrin Hindistandakı səfirlikləri, konsulluqları tərəfindən təsdiq edildikdən sonra həmin ölkənin XİN-i tərəfindən təsdiq edilir.
Bu qaydada Azərbaycanda verilmiş sənədlərin leqallaşdırılması başa çatır.
Xarici sənədlərin leqallaşdırılması
Hindistanda verilən sənədlər leqallaşdırılması yaxud apostil üçün ilk növbədə sənədin əldə edildiyi ştatdakı səlahiyyətli orqanlar tərəfindən təsdiq edilməlidir.
- şəxsi sənədlərin üçün müvafiq ştatların Baş İdarələri,
- təhsil sənədləri üçün Təhsil Departamentləri,
- ticarət sənədləri üçün Ticarət Palataları səlahiyyətlidir.
Sənədlər növbəti olaraq Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq, Pasport və Viza İdarəsi (CPV Division) tərəfindən təsdiq edilməlidir.
CPV sənədləri ancaq səlahiyyətli agentlikləri vasitəsilə qəbul edir. Sənəd surəti və ərizəçinin pasportunun surəti ilə birlikdə təqdim edilir. Ətraflı məlumat buradan əldə oluna bilər (http://mea.gov.in/apostille.htm).
Hindistanda Apostil vurulan sənəd Azərbaycanda qüvvədədir, leqallaşdırılan sənəd Səfirlikdə təsdiq olunmalıdır.
Digər ölkələrdə verilən sənədlərin Səfirlikdə təsdiq edilməsi üçün həmin ölkələrin Xarici İşlər Nazirlikləri və Hindistandakı səfirlikləri tərəfindən təsdiq edilməlidir:
Banqladeş (http://mofa.gov.bd/service/power-attorney), Butan (https://www.citizenservices.gov.bt/judiciary-services), Maldiv (http://www.foreign.gov.mv/v2/en/consular-service/documents-attestation-service/), Nepal (https://www.mofa.gov.np/the-ministry/departments/), Şri Lanka (http://www.mfa.gov.lk/index.php/en/consular-services/authentication-of-documents-)
Diqqət! Leqallaşdırılmaq üçün verilmiş sənədlərdə tərtib edildiyi ölkənin qanunlarına uyğunluq yaxud imzalarda şübhə yaranarsa, aydınlaşdırılması üçün həmin ölkənin müvafiq orqanlarına müraciət ediləcəkdir. Belə olan hallarda leqallaşdırma üçün artıq müddət tələb olunur.
Azərbaycanın Hindistandakı səfirliyində leqallaşdırılmış sənəd növbəti təsdiq üçün Azərbaycan XİN-in Konsulluq İdarəsinə təqdim edilməlidir. Konsulluq İdarəsinin təsdiqindən sonra sənəd Azərbaycanda qüvvədə olur.

A document issued in a country can get authenticity in another country after its' authentication by apostille or attestation by consular legalization.
Apostille
1.Apostille Convention
The documents apostilled by relevant authorities of member states of Hague Convention dated October 5, 1961 on “Abolishing the Requirement of Legalization for Foreign Public Documents” enter into force in all member states of the Convention.
In 2005 both Azerbaijan and India acceded to the Convention and introduced the practice. Apostille is not recognized in Bangladesh, Bhutan, Maldives, Nepal and Sri Lanka where the Embassy concurrently accredited . Documents for the use in these countries and Azerbaijan are to be legalized.
2.Apostille in Azerbaijan
By the rules of Azerbaijan documents:
- emanated from courts, public prosecutors and justice authorities,
- certified in Notary,
- on State Civil Acts Registration are to be apostilled by the Ministry of Justice or “ASAN Service” centers. Other documents are apostilled at the Ministry of Foreign Affairs.
Legalization of documents issued in Azerbaijan
1. Attestation in Azerbaijan
• if it is a copy of the original document, copies to be attested by notary,
• if it is a translated document, signature of the translator is to be attested by notary
• if it is a notarized document, verification of the Notary signature and stamp by the Ministry of Justice of Azerbaijan is required. After all documents are to be submitted to the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs.
There are two ways to legalize the documents:
- attestation by the diplomatic or consular missions of the third country in Azerbaijan,
- attestation by the diplomatic or consular missions of Azerbaijan abroad.
In both cases the document is to be attested by concerned country's Ministry of Foreign Affairs and then, becomes legalized.
Warning!
Originals and copies of following documents are never legalized by authorities of Azerbaijan:
-        identity card of citizens,
-        documents on the membership of a political party,
-        trade-union membership cards,
-        employment record books,
-        army service document,
-        testimonials,
-        documents on conviction,
-        documents contradicting the legislation of Azerbaijan,
-        documents against the interests of the Republic of Azerbaijan or disrespectful to its' citizens.
2. Legalization of documents at the Embassy of Azerbaijan to India:
Following documents are required for legalization:
- original and a copy of ID of the applicant,
- if appealed through authorized agent, notarized authority letter,
- payment receipt of state fee $10.
Legalization takes 3-5 working days depending on the number of documents.
Documents issued in Azerbaijan but not legalized by Consular Department of Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan are sent to Azerbaijan for verification and then authenticated.
The document authenticated by the Embassy should:
• be legalized by Consular, Passport and Visa Division of Ministry of External Affairs.
• be legalized by respective country's embassy or consulates in India to forward for authentication by the Ministry of Foreign Affairs of that country.
Legaliation of documents of foreign countries
All documents requiring attestation or apostille are first to be verified by the designated authorities of the concerned State/Union Territory:
- for personal documents, Home/General Administration Department of the concerned State Government/Union Territory,
- for educational documents, Education Department of the concerned State Government/Union Territory,
- for commercial documents the respective Chambers of Commerce are the designated authorities.
Next verification is to be done by the CPV Division of MEA of India. (http://mea.gov.in/apostille.htm)
The documents apostilled by CPV is in accepted in Azerbaijan, but authenticated document to be attested by the Embassy.
The documents issued in other states to be attested by the Ministry of Foreign Affairs of the concerned country, verified by its' embassy or consulate in India and then to be submitted to the Embassy of Azerbaijan:
Bangladesh (http://mofa.gov.bd/service/power-attorney)
Bhutan (https://www.citizenservices.gov.bt/judiciary-services)
Maldives (http://www.foreign.gov.mv/v2/en/consular-service/documents-attestation-service/)
Nepal (https://www.mofa.gov.np/the-ministry/departments/)
Sri Lanka (http://www.mfa.gov.lk/index.php/en/consular-services/authentication-of-documents-)
Notice: Documents with dubious signatures or contradicting the legislation of the issued country will be forwarded to the authorities of concerned country for clarification. In such cases, legalization will need more time.