Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar icraat iki halda aparılır:
- şəxsin Azərbaycan vətəndaşlığını təsdiq edən sənədlərə malik olmadığı
- vətəndaşlığı təsdiq edən sənədləri qanunsuz əldə etməsinə əsaslı şübhələr olduqda.
Sənədlərin təqdim edilməsi ilə bağlı xəbərdarlıqlar
- Vətəndaşlığın müəyyən edilməsi üçün sənədlər ərizəçinin iştirakı ilə qəbul olunur.
- Vətəndaşlığı müəyyən edilən şəxs özü barədə sənədləri şəxsən imzalayır, qanuni nümayəndələr tərəfindən imzalandıqda iştirak edir.
- Sorğunun baxıldığı müddətdə şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün zəruri olan sübutlar aşkar edilmədikdə, şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyəti tanınmır.
- Səfirliyə sənədlərin əsli təqdim olunur, sənədlərin əsli olmadıqda yalnız Azərbaycan Respublikasında notariat tərəfindən təsdiq edilmiş surətləri qəbul ediləcək və dəqiqləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının müvafiq orqanlarına sorğu göndəriləcəkdir.
Diqqət: Azərbaycan vətəndaşlığını təsdiq edən sənədləri olmayan yaxud sənədlərin qanunsuz əldə edilməsi şubhəsi olan ərizəçi, aşağıdakı hallarda xarici ölkənin vətəndaşı olmaması barədə sənəd təqdim etməlidir:
- Xaricdə doğulmuş və doğulması Azərbaycan Respublikasının dövlət qeydiyyatına alınmamışsa,
- Başqa dövlətlərdə yaşamışsa,
- Valideynlərindən biri başqa dövlətin vətəndaşıdırsa.
Vətəndaşliğin müəyyən olunması üçün
Səfirliyə təqdim olunan sənədlər
- Səfirlikdə imzalanan və Səfirliyə ünvanlanmış ərizə;
- Səfirlikdə imzalanan ərizə-anket (əlavə olunur);
- Səfirlikdə imzalanan sənədlərin sorğu əsasında alınması üçün ərizə-anket;
- Səfirlikdə imzalanan tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd rəngli fotoşəkil (3x4, ağ fonda);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədlər (pasport, şəxsiyyət vəsiqəsi və ya digər sənədlər);
- doğum haqqında şəhadətnamə;
- 18 yaşına çatmayanlar üçün valideynlərinin yaxud qanuni nümayəndələrinin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlər, qanuni nümayəndəlik hüququnu təsdiq edən sənəd;
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşaq övladlığa götürülmüşdürsə, bu barədə sənəd;
- 01.01.1988 - 01.01.1992 illər arasında Azərbaycan Respublikası ərazisində məskunlaşmış qaçqın olduqda bu barədə sənəd;
- 07.10.1998-ci ilədək:
- Azərbaycan Respublikası yaxud Azərbaycan SSR vətəndaşı olduqda, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyindən verilən Azərbaycanda yaşayış yeri üzrə qeydiyyat barədə sənəd (yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alındığı və çıxarıldığı tarixlər göstərilməklə);
- Azərbaycan Respublikası cəzaçəkmə müəssisəsində cəza çəkən şəxs olduqda Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən verilən sənəd (cəzaçəkmə müddəti göstərilməklə);
- Azərbaycan Respublikasında hərbi qulluqda olan hərbi qulluqçu olduqda Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli orqanlarından verilən sənəd (hərbi xidmət dövrü göstərilməklə).
Aşağıdakı hallarda 14-18 yaş arası uşaqların Səfirlikdə imzaladıqları razılıq ərizələri:
- ər-arvadın hər ikisi Azərbaycan vətəndaşı, övladlığa götürülən əcnəbi yaxud vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda,
- ər-arvadın biri Azərbaycan vətəndaşı, digəri vətəndaşlığı olmayan şəxs, övladlığa götürülən əcnəbi yaxud vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda,
- hər iki valideyn vətəndaşlığını dəyişdirib Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etdikdə,
- uşağın valideynlərindən biri məlumdursa və həmin valideyn Azərbaycan vətəndaşlığını əldə etdikdə,
- uşaq Azərbaycanda yaşayırsa, valideynlərindən biri Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmiş, digəri vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda.
Dövlət rüsumunun ($25) ödənildiyi barədə qəbz;
Qeyd 1. 18 yaşına çatmayan yaxud qəyyumluq altında olanların yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı olmadıqda, yaşayış yeri üzrə qeydiyyat yeri kimi qanuni nümayəndələrin yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı qəbul edilir;
Qeyd 2. Valideynlərini itirmiş yaxud himayəsindən məhrum olmuş uşaqların yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı kimi aşağıdakılar qəbul edilir:
¨ Yaşadıqları müəssisələr,
¨ Qanuni nümayəndələrinin yaşayış yeri,
¨ Övladlığa götürən şəxsin yaşayış yeri.
Sənədlərin sorğu üçün göndərilməsi
Səfirliyə təqdim olunan sənədlər vətəndaşlığın müəyyənləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinə göndərilir. Müraciətə baxılma müddəti həmin vaxtdan başlayır və təqdim edilən sənədlərdən asılı olaraq 2 ayadək müddətə baxılır.

There are two reasons for determination of the citizenship status of the applicant:
• If applicant is suspected to have obtained fraudulent documents for his/her citizenship of Azerbaijan.
Important
1. Presence of the applicant during the submission of the documents is compulsory.
2. Applicants must sign the documents in person on the spot at the Embassy or documents to be signed by their duly authorised legal representatives in his/her presence.
3. If during the checking of the documents the citizenship of Azerbaijan could not be confirmed, the citizenship will not be recognised.
4. Original of the documents are to be submitted, in their absence confirmed copies by Azerbaijani Notary are to be sent subsequently to the respective authorities in Azerbaijan for verification.
Notice: In the following cases when the applicant has no documents to prove his/her Azerbaijani citizenship or his/her submitted documents are suspicious, he/she has to submit a document to prove the non-availability of foreign citizenship:
Born abroad and has no birth certificate issued by Azerbaijani authorities,
Resided in foreign countries,
One of the parents is a citizen of a foreign country.
Required documents for determination of citizenship
-        an application letter to the Embassy
-        an application form for determination of citizenship (click here);
-        an application form for the document request from the Republic of Azerbaijan (click here);
-        a biography;
-        2 photos (3x4 size, white background);
-        ID of applicant (passport, citizen ID or other documents);
-        birth certificate;
-        for applicants under 18 years, ID cards of their parents or ID cards of legal representatives with official documents proving their rights;
-        for adopted child which is foreigner or stateless persons, official documents proving adoption duly;
-        for refugees settled in Republic of Azerbaijan between 01.01.1988 - 01.01.1992,  official documents proving residence duly;
-        for citizens of Republic of Azerbaijan or Azerbaijan SSR until 07.10.1998, registration documents by Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan proving residence in country (with indication of the date of entry and exit from the residence place);
-        for prisoners in the territory of the Republic of Azerbaijan until 07.10.1998, a document by the Penitentiary Service of Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan (with the indication of the term of confinement);
-        for persons in the military service in the territory of the Republic of Azerbaijan until 07.10.1998, a document by the local authorities of the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan (with the indication of the term of military service);
-        In following cases, a permit application by the child between ages of 14-18 signed on the spot at the Embassy:
• If both adoptive parents are Azerbaijani citizen, by foreigner or stateless adoptee,
• If one of the adoptive parents is Azerbaijani citizen, while the other one is stateless person, by foreigner or stateless adoptee,
• If both parents have changed their citizenship and obtained Azerbaijani citizenship,
• If only one of the parents is obvious and he/she has obtained Azerbaijani citizenship,
• If one of the parents has obtained Azerbaijani citizenship, while the other one is stateless person, by the child living in Azerbaijan.
-        payment receipt of consular fee $25;
Notice 1. If applicants under 18 or under the guardianship are without the registration at the place of residence, registration place of their legal representatives to be mentioned respectively.
Notice 2. As the registration place of children who are orphans or deprived of parental care, followings are taken into consideration respectively:
¨      the residing places or hostels,
¨      residence of legal representatives
¨      residence of the adopter.
Document Request from Republic of Azerbaijan
Request for the citizenship document is to be sent through Embassy to be send to the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan.
Processing will take up to two months.
The applicant will be informed in written once the Document Request is received from the State Migration Service.