“Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportu Azərbaycan Respublikasının ərazisindən kənarda vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiq edən, habelə ona ölkədən getmək və ölkəyə gəlmək hüququnun həyata keçirilməsi üçün verilən vahid sənəddir.
Pasport hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşına Qanunla müəyyən edilmiş qaydada verilir və bütün ölkələrə getmək üçün etibarlıdır.
Pasport Azərbaycan Respublikasının mülkiyyətidir, onun vətəndaşdan alınması və ya girov götürülməsi Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulan hallar istisna olunmaqla qəti qadağandır.
Pasport itdikdə vətəndaş pasport verən dövlət orqanlarına, belə hadisə xaricdə baş verərsə, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna dərhal məlumat verməlidir. Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı ilə birlikdə belə vətəndaşları qısa müddət ərzində şəxsin seçimindən asılı olaraq, Azərbaycan Respublikasına qayıtmaq hüququ verən aşağıda qeyd olunan sənədlərdən biri ilə təmin edirlər:
- ya Azərbaycan Respublikası vətəndaşının yeni ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün tədbirlər həyata keçirilə bilər;
- ya da şəxsin təcili olaraq ölkəmizə geri qayıda bilməsi üçün Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsi verilə bilər.
Azərbaycan Respublikasının ümumvətəndaş pasportu Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin ümumvətəndaş pasportu verən yerli orqanları (bundan sonra – daxili işlər orqanı) tərəfindən “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu və “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi barədə Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydada verilir.
Qeyd olunan Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydalara uyğun olaraq, xarici ölkələrdə daimi və müvəqqəti yaşayan vətəndaşlara ümumvətəndaş pasportu daxili işlər orqanında fərdi olaraq hazırlanmaqla, vətəndaşın olduğu ölkədə akkreditə edilmiş Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu tərəfindən verilir. Bu halda ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin qəbul edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə göndərilməsi Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu tərəfindən həyata keçirilir.
Vətəndaşın əl-barmaq izlərinin götürülməsi, habelə Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO-nun) tələblərinə uyğun fotoşəklinin çəkilməsi pasportu verən orqanda həyata keçirilir. 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşlardan əl-barmaq izi götürülmür.
Ümumvətəndaş pasportu 1 yaşınadək uşaqlar üçün bir illik müddətə, 1 yaşından 3 yaşınadək uşaqlar üçün üç illik müddətə, 3 yaşından 18 yaşınadək uşaqlar üçün beş illik müddətə, 18 yaşına çatmış şəxslər üçün isə on illik müddətə verilir.
Diqqət! Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ümumvətəndaş pasportuna sahib olan vətəndaşlar xarici ölkələrə səfər etmək üçün viza əldə etmək məqsədilə (beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq vətəndaşların vizasız gediş-gəlişi haqqında razılaşma olan ölkələr istisna olmaqla) müvafiq xarici ölkənin Azərbaycan Respublikasında yerləşən (və ya akkreditə olunmuş) diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluğuna müraciət etməlidirlər.

According to the Article 3 of the law of the Republic of Azerbaijan “About Passports”, passport of citizen of the Republic of Azerbaijan is the only document that confirms the identity of the citizen out of the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as, realizes his/her right to exit from the country and entry into the country.
Passport is issued to citizens of the Republic of Azerbaijan in accordance with the law and is valid for all countries.
The passport is the property of the Republic of Azerbaijan, its withdrawal or pledge shall be strictly prohibited except in the cases stipulated by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
When a passport is lost, state authorities issuing it, if such event takes place abroad, the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan must immediately be informed. The diplomatic representations or consulates of the Republic of Azerbaijan together with the relevant executive authority of the Republic of Azerbaijan provide such citizens depending on the person's choice with one of the following documents entitled to return to the Republic of Azerbaijan in a short time:
- either measures can be taken to issue a new ordinary passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
- or a return certificate for immediate return of the person to the Republic of Azerbaijan can be issued.
The ordinary passport of the Republic of Azerbaijan shall be issued by the local authorities issuing the national passport of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the internal affairs body) in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "About Passports" and the Regulations on the application of the Law of the Republic of Azerbaijan "About Passports".
In accordance with the rules set out in the said Regulations, the ordinary passport individually prepared for the internal affairs bodies is issued by the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan accredited in foreign country in which the citizen has permanent and temporary residence. In this case, the documents required for issuance of ordinary passport and sending them to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan are carried out by the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan.
Taking of the fingerprints of a citizen, as well as photographs in accordance with the requirements of International Civil Aviation Organization (ICAO) is conducted in the passport issuing authority. Fingerprints are not taken from citizens who have not reached the age of 15.
The ordinary passport is issued for a one-year period for children under the age of 1, three years for children aged 1 to 3, five years for children under 18 years of age, and ten years for persons under the age of 18.
Attention! Citizens of the Republic of Azerbaijan holders of ordinary passport must apply to a diplomatic representation or consulate of foreign country located (or accredited) in the Republic of Azerbaijan in order to obtain a visa to travel to that foreign country (except for those countries which have an agreement on visa-free travel under international treaties).