Ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün vətəndaşdan aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
• qan qrupu haqqında tibbi arayış (uşağın fərdi identifikasiya kartı təqdim edildikdə bu sənəd tələb olunmur);
• valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların övladlığa götürəninin, himayəçisinin və ya qəyyumunun hüquqlarını təsdiq edən sənəd.
15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa ümumvətəndaş pasportu verilərkən ərizə-anketi yalnız onun valideynləri, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların isə digər qanuni nümayəndələri imzalayırlar.
15 yaşdan 18 yaşadək olan vətəndaşın ərizə-anketini onun özü və ya qanuni nümayəndəsi verə bilər. Hər iki halda ərizə-anketdə 15 yaşdan 18 yaşadək olan vətəndaşın imzası olmalıdır.
"Ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan sənədlər qanunvericiliyə uyğun olaraq tam təqdim edildiyi təqdirdə Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən icraata qəbul edilməlidir."
Qanunvericiliklə müəyyən olunmuş məsuliyyət və məhdudiyyətlər
Pasport verilməsi haqqında ərizəyə/vəsatətə baxılmasında süründürməçiliyə yol verilməsindən və ya ərizəyə/vəsatətə baxılmaqda imtina edilməsindən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 332-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportunun verilməsindən əsassız imtina edilməsinə, verilməsi üçün qanunla nəzərdə tutulmayan əlavə sənədlərin tələb edilməsinə və ya onun verilməsində (dəyişdirilməsində) süründürməçiliyə yol verilməsinə, qanunsuz alınmasına və ya girov götürülməsinə görə səksən beş manatdan doxsan manatadək miqdarda cərimə edilir.
Pasport itdikdə vətəndaş pasport verən dövlət orqanlarına, belə hadisə xaricdə baş verərsə, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna dərhal məlumat verməlidir. Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı ilə birlikdə belə vətəndaşları qısa müddət ərzində şəxsin seçimindən asılı olaraq, Azərbaycan Respublikasına qayıtmaq hüququ verən aşağıda qeyd olunan sənədlərdən biri ilə təmin edirlər:
- Azərbaycan Respublikası vətəndaşının yeni ümumvətəndaş pasportunun;
- Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsi;
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşının ümumvətəndaş pasportu yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə, və ya belə pasport sahibi olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı vəfat etdikdə ümumvətəndaş pasportu Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə təhvil verilməlidir.

The following documents are required from a citizen for issuing ordinary passport:
- application form for issuing a national passport (application for issuing a national passport to a citizen who has reached the age of 18 and an application for issuing a national passport to a citizen who has not reached the age of 18);
- Identity card of a citizen (or birth certificate of a citizen who has not reached the age of 15 or a personal identification card);
- Document on payment of state fee;
- passport is issued within two business days, in cases of immediate treatment or death of a citizen of the Republic of Azerbaijan or accompanying person (s) or his close relative living abroad - documents referred to in item 3.3 of the Regulations;
When a passport is issued to a citizen who has not reached the age of 15:
- Medical certificate about blood group (this document is not required when the child's personal identification card is submitted);
- Document certifying the rights of the adoptive parent, guardian or custodian of children deprived of parental care.
When issuing a national passport to a citizen who has not reached the age of 15, the application form is signed by his/her parents and other legal representatives of children deprived of parental care.
A citizen's application form may be issued by a citizen or legal representative of a citizen between the ages of 15 and 18. In either case, the application must contain a signature of a citizen between the ages of 15 and 18.
"Documents required for the issuance of a national passport must be accepted for proceedings by diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan if submitted fully in accordance with the legislation."
Responsibility and restrictions established by the legislation
Citizens of the Republic of Azerbaijan may issue an administrative complaint and (or) appeal to the court for delay in consideration of application form or for refusal of its consideration.
In accordance with Article 332 of the Code on Administrative violations of the Republic of Azerbaijan the unjustified refusal of issue to citizens of identity cards, passports or identity card of a seaman, demand of documents for their release, which are not envisaged by legislation either admission of red tape at issue (replacement) of identity card or passport as well, as its illegal requisitioning or acceptance on security entails imposition of penalty in amount of 85-90 AZN.
Each citizen must safely keep the passport. In case of loss of the passport the citizen is obliged immediately to notify the state body that issued the passport about it, and if such loss occurred abroad — the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan. Diplomatic representations or consulates of the Republic of Azerbaijan jointly with respective executive power authority of the Republic of Azerbaijan shall provide such citizens with the document allowing to return to the Republic of Azerbaijan in the shortest possible time:
- New passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
- Certificate on return to the Republic of Azerbaijan;
The ordinary passport of citizen of the Republic of Azerbaijan should be handed over to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan if it is damaged or its validity expired and or the holder passed away.