-cü Dünya Enerji Konqresində İlham Əliyevin nitqi
Dünya Enerji Konqresinin Türkiyədə keçirilməsi çox əlamətdar hadisədir. Bu, Türkiyənin dünya enerji siyasətindəki rolunu göstərir və bu rol getdikcə artır. Türkiyə enerji təhlükəsizliyi məsələlərinin həllində çox önəmli addımlar atır. Türkiyənin inkişafı, sabitliyi nəinki Türkiyəni sevən ölkələrə, ona dost olan ölkələrə, bütün dünyaya lazımdır. Çünki Türkiyə bu gün dünyanın enerji siyasətinin müəyyən edilməsində çox önəmli rol oynayır.
Bu ilin iyulunda Türkiyə çətin bir sınaqdan şərəflə çıxdı. Türkiyə xalqı Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ətrafında sıx birləşərək, böyük qəhrəmanlıq göstərərək, çevriliş cəhdinin qarşısını aldı, dövlətçiliyi, Türkiyənin xoşbəxt bu gününü və gələcəyini qorudu. Biz Azərbaycanda sizinlə fəxr edirik.
Biz bir çox önəmli enerji layihələrimizi Türkiyə ilə bərabər icra edirik və bu enerji layihələri dünya üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Onu qeyd etməliyəm ki, dünyanın neft tarixi Bakıdan başlayır. XIX əsrin ortalarında dünyada ilk dəfə olaraq Bakıda sənaye üsulu ilə ilk neft çıxarıldı. Ondan yüz il sonra ilk dəfə dənizdə neft Azərbaycan neftçiləri tərəfindən çıxarılmışdır. Müstəqilliyimizin ilk illərində Azərbaycan ilk dəfə olaraq xarici neft şirkətlərini Xəzər dənizinə dəvət etmiş, “Əsrin kontraktı” imzalanmış, “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yataqları işə düşmüşdür. Bu yataqlar dünya miqyasında ən böyük neft qaynaqlarından biridir və beləliklə, ölkəmizin sürətli və uğurlu inkişafı başlamışdır.
Biz bu ay müstəqilliyimizin bərpasının 25-ci ildönümünü qeyd edəcəyik. Bizim müstəqil ölkəmizin inkişafında enerji sektoru xüsusi rol oynamışdır.
Azərbaycan açıq dənizlə dünya bazarlarına çıxışı olmayan ölkələrdən biridir. Buna görə mütləq boru xətləri çəkilməli idi. Bu gün bizim xam nefti dünya bazarlarına çıxarmaq üçün üç boru xəttimiz var – ikisi bizim neftimizi Qara dənizə, biri isə Aralıq dənizinə - Ceyhan limanına gətirir. İlk dəfə olaraq tarixdə biz Xəzər dənizini Aralıq dənizi ilə bağladıq və bu gün Azərbaycan nefti həm Türkiyəyə, Türkiyə ərazisindən isə dünya bazarlarına ixrac edilir. Bu, bizə çox böyük xeyir gətirir. Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru xəttini əziz qardaşım, hörmətli Prezident Ərdoğanla birlikdə 2006-cı ildə açdığımız andan bu günə qədər ötən 10 il ərzində Türkiyə ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində və digər sahələrdə əlaqələr daha da möhkəmlənib. 2007-ci ildən sonra isə Azərbaycan tarixdə ilk dəfə olaraq təbii qazı ixrac etməyə başlamışdır. Bakını Ərzurumla birləşdirən boru xətti çəkildi və beləliklə, biz Türkiyəyə təbii qazın ixracına başladıq.
Azərbaycanda təsdiq edilmiş təbii qaz ehtiyatları 2,6 trilyon kubmetrə bərabərdir. Dünyanın ən böyük qaz yataqlarından biri - “Şahdəniz” Azərbaycanda yerləşir. Bütün bunları nəzərə alaraq mütləq böyük qaz xətti çəkilməli idi və müxtəlif şirkətlər, müxtəlif ölkələr bu istiqamətdə öz səylərini göstərirdilər. Ancaq bu səylərin heç bir nəticəsi olmamışdır. Yenə də Türkiyə ilə Azərbaycan bu istiqamətdə də öz liderliyini göstərdi və 2012-ci ildə bu gözəl İstanbul şəhərimizdə əziz qardaşım Prezident Ərdoğanla birlikdə TANAP anlaşması imzalanmışdır.
TANAP anlaşması tarixi bir anlaşmadır. Bu, digər önəmli layihələrə təkan verdi. TANAP layihəsi “Cənub” qaz dəhlizinin tərkib hissəsidir. “Cənub” qaz dəhlizi bu gün dünya miqyasında ən böyük enerji layihələrindən biridir. “Cənub” qaz dəhlizinin sərmayə tutumu 45 milyard dollardır və dörd önəmli layihədən ibarətdir. Birincisi, TANAP-dır ki, bizim qazı Gürcüstan-Türkiyə-Yunanıstan sərhədinə çatdırır. Digəri Cənubi Qafqaz qaz kəməridir ki, Azərbaycan qazını Türkiyə sərhədinə gətirir. Üçüncüsü, Trans-Adriatik kəməridir və nəhayət dördüncüsü, “Şahdəniz” qaz yatağının ikinci fazasının işlənməsidir.
Bu gün “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi uğurla icra edilir. Azərbaycan və Türkiyə bu layihənin icrasında liderlik keyfiyyətlərini göstərirlər və bu, enerji təhlükəsizliyi üçün çox önəmli bir layihədir.
Enerji təhlükəsizliyi hər bir ölkənin milli təhlükəsizlik məsələsidir. Bu gün ölkələr çalışırlar ki, öz təbii resurslarını müxtəlif yollarla dünya bazarlarına çıxarsınlar. Ancaq təbii qaynaqlarla zəngin olmayan ölkələr isə çalışırlar ki, onlara resurslar müxtəlif yerlərdən gətirilsin. Azərbaycan bu istiqamətdə də önəmli addımlar atmışdır və həm nefti, həm qazı şaxələndirilmiş yollarla dünya bazarlarına çıxarır.
“Cənub” qaz dəhlizinin icrasında artıq 7 ölkə birləşib və gələcəkdə daha bir neçə ölkə bu önəmli layihəyə qoşula bilər. Bu istiqamətdə apardığımız işlər bizim ölkəmizi gücləndirir. Çünki qeyd etdiyim kimi, biz cəmi 25 ildir ki, müstəqil ölkə kimi yaşayırıq. İqtisadiyyatımızın böyük hissəsi ilk illərdə neftlə, qazla bağlı idi. Bu gün isə biz neftdən və qazdan əldə etdiyimiz mənfəəti iqtisadiyyatımızın digər sektorlarına yatırmaqla ölkəmizin inkişafını dayanıqlı edirik. Bizim iqtisadiyyatımızda neft və qaz hazırda cəmi 30 faiz təşkil edir.
Enerji təhlükəsizliyi məsələləri gələcəkdə də öz həllini tapmalıdır. Təbii qaynaqlarla zəngin olan ölkələr, tranzit ölkələr, istehlakçı ölkələr burada bir komanda kimi fəaliyyət göstərməlidir, heç bir əsassız rəqabətə yol verilməməlidir, sağlam rəqabət aparılmalıdır. Neft-qaz hasil edən və ixrac edən ölkələr arasında daha çox anlaşma olmalıdır. Azərbaycan hər zaman bunun tərəfdarı olmuşdur ki, burada biz xalqlarımızın, ölkələrimizin maraqlarını təmin edə bilək. Bizim enerji siyasətimiz imkan verdi ki, biz özümüz də xarici ölkələrə sərmayə qoyaq. Müstəqilliyimizin ilk illərində xarici yatırımdan asılı idik. Bu gün biz başqa ölkələrə böyük həcmdə yatırımlar edirik, o cümlədən qardaş Türkiyəyə bizim yatırdığımız və yatıracağımız sərmayə 20 milyard dollara bərabərdir. Bu, bizim iqtisadiyyatımızı, Türkiyə iqtisadiyyatını gücləndirir. Bu, bizim birliyimizi gücləndirir.
Bu gün dünya enerji və enerji təhlükəsizliyi məsələlərini müzakirə edəndə Türkiyəni və Azərbaycanı nəzərə almamaq mümkün deyil. Çünki həm təbii ehtiyatlar, böyük coğrafiya, şaxələndirilmiş nəqliyyat infrastrukturu artıq bizdə var. Biz bunu yaratmışıq və biz öz işimizi bütün ölkələrlə bərabərhüquqlu, qarşılıqlı mənfəət və maraqlar əsasında qururuq.
Bu gün biz çox sevinirik ki, Türkiyə uğurla, inamla irəliyə gedir. Türkiyə “Böyük 20”-lərin üzvüdür. Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrini bir faktla əsaslandırmaq üçün sadəcə olaraq onu deməliyəm ki, “Böyük 20”-lərin keçən il noyabr ayında Antalyadakı zirvə görüşündə Türkiyə bu kluba üzv olmayan bir ölkəni dəvət edə bilərdi və o, Azərbaycanı dəvət etdi. Buna görə bir daha sizə minnətdaram.
Mən dördüncü dəfədir ki, bu il Türkiyəyə səfər edirəm və əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğan da Azərbaycana səfərlər edir. Bizim dostluğumuz, birliyimiz, qardaşlığımız daimidir, əbədidir, sarsılmazdır. Sağ olun.

Speech by Ilham Aliyev at the 23rd World Energy Congress
The fact that the World Energy Congress is being held in Turkey is a significant event. It is evidence of the steadily increasing role of Turkey in the global energy policy. Turkey has taken very important steps in addressing the energy security issue. The development and stability of Turkey is necessary not only for those who love Turkey but also the friendly states, the whole world, because Turkey today is playing a very significant role in determining the world energy policy.
In July of this year, Turkey honorably overcame a difficult test. The Turkish people, having closely united around President Recep Tayyip Erdogan, showed great heroism, prevented a coup attempt, protected the statehood, a happy present and future of Turkey. We in Azerbaijan are proud of you.
Together with Turkey, we are implementing many energy projects that represent great importance for the planet. It should be noted that the history of world’s oil begins with Baku. It was in Baku that oil was industrially extracted for the first time in the world in the middle of the 19th century. One hundred years later, Azerbaijani oil-workers extracted first oil offshore. In the early years of independence, Azerbaijan invited foreign oil companies to the Caspian Sea for the first time, the Contract of the Century was signed and the development of the oil fields of Azeri, Chirag and Guneshli began. These oil fields are one of the largest sources of oil on a global scale. Thus, the dynamic and successful development of our country began.
This month we will celebrate the 25th anniversary of the restoration of our independence. The energy sector has played a special role in the development of our independent country. Azerbaijan is a country that does not have access to world markets through the open sea. Therefore, we had to build pipelines. Today we have three pipelines to deliver our crude oil to world markets – two take our oil to the Black Sea and one to the Mediterranean, to the port of Ceyhan. For the first time in history, we have linked the Caspian and Mediterranean seas, and today Azerbaijani oil is exported to Turkey and from Turkey to world markets. This brings us great benefits. In the 10 years that have passed since the day when, together with my dear brother, President Erdogan, opened the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline in 2006, the relations between Turkey and Azerbaijan in the energy sector and other areas have further strengthened. After 2007, Azerbaijan started to export natural gas for the first time in history. A pipeline linking Baku to Erzurum was built, and so we started gas exports to Turkey.
Proven natural gas reserves in Azerbaijan make up 2.6 trillion cubic meters. One of the world’s biggest gas fields, Shah Deniz, is in Azerbaijan. Given all this, we needed to build a major pipeline, and different companies and countries made effort in this direction. However, all those efforts remained futile. Turkey and Azerbaijan showed leadership in this matter again, and together with my dear brother, President Erdogan, we signed an agreement on TANAP in the beautiful city of Istanbul in 2012.
The agreement on TANAP is historic. It gave an impetus to other important projects. The TANAP project is part of the Southern Gas Corridor, one of the largest energy projects in the world. The investment capacity of the Southern Gas Corridor is $45 billion and covers four important projects. The first is TANAP, which will take our gas to Georgia, Turkey and the border of Greece. The second is the South Caucasus Pipeline, which takes the Azerbaijani gas to the Turkish border. The third is the Trans-Adriatic Pipeline and, finally, the fourth envisages the second phase of the development of Shah Deniz.
Today, the Southern Gas Corridor project is being successfully implemented. Azerbaijan and Turkey demonstrate leadership in the implementation of this project, which is very important for energy security.
Energy security is a matter of national security of any country. Countries these days are trying to take their natural resources to world markets in different ways, while those not rich in natural reserves seek the supply of resources from various sources. Azerbaijan has taken important steps in this direction, supplying both oil and gas to world markets through a diverse network of routes.
Seven countries have already joined their efforts to implement the Southern Gas Corridor. Several more may join this important project in the future. Work in this direction multiplies the power of our country, because, as I said, we have only been an independent country for 25 years. In the early years, much of our economy was associated with oil and gas. Today, by investing our oil and gas revenues in other sectors of the economy, we ensure sustainable development of our country. Oil and gas account for only 30 per cent of our economy.
Energy security issues should be resolved in the future too. Countries rich in natural resources, transit and consumer countries should act like one team. We can’t allow unreasonable competition. There must always be a sound competition. The countries producing and exporting oil and gas should have better mutual understanding. Azerbaijan has always supported this, so that we could ensure the interests of our countries and peoples. Our energy policy has enabled us to invest in foreign countries. In the first years of independence, we were dependent on foreign investment. Today, we are investing heavily in other countries. This includes the investments we have made and will make in brotherly Turkey, which account for 20 billion dollars. This strengthens our economy and the Turkish economy. This strengthens our unity.
Today, when the world is discussing energy issues and energy security problems, it is impossible not to reckon with Turkey and Azerbaijan, because we have natural resources, a vast geography and a diversified transport infrastructure. We have created all this and are building our work with all countries on an equal and mutually beneficial basis and interests.
We are very pleased that Turkey is successfully and confidently moving forward. Turkey is a member of G20. If we were to characterize Turkish-Azerbaijani relations by only one fact, I would say that Turkey could invite only one non-member country to the G20 summit in Antalya in November last year, and it invited Azerbaijan. I want to thank you again for that.
This is my fourth visit to Turkey this year. My dear brother Recep Tayyip Erdogan also visits Azerbaijan. Our friendship, unity and brotherhood are permanent, eternal and