Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO Qətiyyətli Dəstək Missiyasına töhfə verən ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin iclasında çıxışı
Brüssel şəhəri, 7 Dekabr 2016-cı il
Həmkarlar və dostlar,
Azərbaycan NATO-nun etibarlı tərəfdaşı və qardaş Əfqanıstan xalqının dostu kimi 2016-cı ildən sonra da sülhməramlı hərbi birləşmə, çoxşaxəli nəqliyyat, təlim və maliyyə yardımını təmin etməklə Qətiyyətli Dəstək Missiyasına öz əhəmiyyətli töhfəsini verməyə davam etmək işinə sadiq qalacaqdır. Mənim ölkəm bir neçə dəfə Əfqanıstan Milli Ordusunun (ƏMO) Etimad Fonduna əhəmiyyətli miqdarda ianə etmişdir. Götürdüyümüz öhdəliklərə uyğun olaraq bu fonda maliyyə dəstəyini davam etdirəcəyik. Bundan əlavə, Qətiyyətli Dəstək Missiyası başa çatdıqdan sonra gücləndirilmiş Davamlı Tərəfdaşlıq vasitəsi ilə töhfə verməyi nəzərdə tuturuq.
Eyni zamanda, Azərbaycan ikitərəfli əməkdaşlıq, habelə müvafiq çoxtərəfli və regional formatlar vasitəsilə Əfqanıstanla uzunmüddətli siyasi tərəfdaşlıq və praktik əməkdaşlığa sadiqdir. Bu ilin sentyabr ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fərmanı ilə əsasən təhlükəsizlik sahəsində Əfqanıstana yardımı nəzərdə tutan ikitərəfli saziş təsdiq edilmiş və hazırda fəal şəkildə həyata keçirilməkdədir. Bundan başqa, Qətiyyətli Dəstək Missiyasının arzuedilən nəticələrinə uyğun olaraq ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində əfqan müdavimlərinə Azərbaycan Respublikasının hərbi təhsil müəssisələrində təlim keçməyə hazırıq.
Qeyd etmək istərdim ki, bir neçə gün öncə mənim ölkəm Asiyanın Ürəyi – İstanbul Prosesinin 2017-ci il üzrə həmsədrliyini öz üzərinə götürmüşdür. Bu işdə biz bütün maraqlı tərəflər, xüsusən NATO ilə beynəlxalq ictimaiyyətin Əfqanıstana hərtərəfli və ardıcıl dəstəyinin asanlaşdırılması məqsədilə sıx koordinasiya və məsləhətləşmə şəraitində çalışacağıq.
Biz regional və qlobal iqtisadiyyata inteqrasiya istiqamətində Əfqanıstanın islahatlar kursunu dəstəkləyirik. Yeni İpək Yolunun mühüm tərkib hissəsi olan Azərbaycan Əfqanıstanın davamlı gələcəyini dəstəkləmək məqsədilə bu ölkə və Avropanı birləşdirəcək. Əfqanıstan və ondan kənarda davamlı sülh və inkişafı təmin etməyə kömək edən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Azərbaycandakı yeni Ələt dəniz limanı Asiyanı Avropaya daha da bağlayacaqdır.
Sonda NATO-nun Aparıcı Mülki Nümayəndəsi statusunda fədakar və səmərəli fəaliyyətinə görə Səfir Aramaza təşəkkür etmək istərdim. Almaniyadan olan Səfir Zimmermana gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etmək istərdim.

Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the NATO RS Ministerial
Brussels, December 7, 2016
Secretary General,
Colleagues and friends,
Azerbaijan, as a reliable partner of the Alliance and friend of brotherly Afghanistan, is committed to continue its significant contribution to the Resolute Support Mission beyond 2016 by providing troops, multimodal transit, training and financial assistance. My country has several times made substantial donations to the Afghan National Army (ANA) Trust Fund. We will continue to support this Fund in line with the pledges we made. Furthermore, after conclusion of the Resolute Support Mission, my country envisages the contribution through the enhanced Enduring Partnership.
Moreover, Azerbaijan remains committed to a long-term political partnership and a practical cooperation with Afghanistan through bilateral cooperation and the relevant multilateral and regional formats. In September of this year, President Aliyev has approved Azerbaijan-Afghanistan agreement on multimillion assistance mostly in security areas which is being actively implemented now. In addition, in line with the desired outcomes of the Resolute Support Mission, Azerbaijan is ready to train Afghan cadets in military educational institutions of the Republic of Azerbaijan in the framework of the bilateral cooperation.
I also would like to inform that just three days ago my country assumed the co-chairmanship of the Heart of Asia – Istanbul process for 2017. In this function, we will seek close coordination and consultations with all stake-holders, most notably with NATO, with a view to facilitating comprehensive and coherent support by the international community to Afghanistan.
Furthermore, we support Afghanistan on its path of reforms towards integrating into regional and global economy. As being a critical piece of the New Silk Road, Azerbaijan will connect Afghanistan and Europe to support Afghanistan’s sustainable future. Baku-Tbilisi-Kars railroad and a new seaport Alat in Azerbaijan will further link Asia to Europe, subsequently helping to bring lasting peace and development to Afghanistan and beyond.
Last but not least I would like to thank Ambassador Aramaz for his very dedicated and fruitful work as NATO’s Senior Civilian Representative. I also wish success to Ambassador Zimmermann of Germany in all his endeavors.