Elmar Məmmədyarov Hamburqda Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə GUAM təşkilatının xarici işlər nazirlərinin 28-ci iclasına sədrlik edib
Elmar Məmmədyarov Hamburqda Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə GUAM təşkilatının xarici işlər nazirlərinin 28-ci iclasına sədrlik edib.
Azərbaycan Respublikası rotasiya qaydası əsasında GUAM təşkilatında sədrliyi həyata keçirir.
İclasda GUAM çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, habelə müxtəlif sahələrdə layihələrin həyata keçirilməsi, parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, üzv dövlətlər arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi yolları müzakirə edilib. Nazirlər idman-gənclər sahəsində İşçi qrupunun yaradılmasına dair razılığa gəliblər.
Tərəflər GUAM-ın beynəlxalq təşkilatlar və tərəfdaş ölkələrlə əməkdaşlığının genişləndirilməsinin zəruriliyinə toxunublar və bu istiqamətdə səylərin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov chaired the 28th GUAM Organization for Democracy and Economic Development Ministerial meeting in Hamburg
Foreign Minister Elmar Mammadyarov chaired the 28th GUAM Organization for Democracy and Economic Development Ministerial meeting in Hamburg.
The Republic of Azerbaijan has assumed the chairmanship of GUAM organization on a rotational basis.
At the meeting, they discussed the ways of the development of cooperation, as well as realization of projects in various fields, improving inter-parliamentary relations, and strengthening economic-trade relations between Member States. The ministers agreed to set up a Working Group in the field of youth and sport.
The sides also touched upon the necessity of expanding the cooperation with international organizations and partner countries.