Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın daxili işi olmadığını bildirir. Buna münasibətiniz necədir?
- Qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini bütün beynəlxalq ictimaiyyət tanıyır və dəstəkləyir. O ki qaldı sülh prosesinə, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həlli üçün beynəlxalq platformadır. Münaqişənin həlli əlaqədar beynəlxalq təşkilatların beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan çoxsaylı qərar və qətnamələri var.
Münaqişənin həlli ilə əlaqədar ən vacib sənədlər BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993) saylı qətnamələridir. Bu qətnamələrdə BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycana qarşı gücdən istifadə edilməsini və onun torpaqlarının işğal edilməsini pisləyib. Bu qətnamələrdə BMT TŞ Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətini bir daha ifadə edib və Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edib və işğal olunmuş ərazilərdən bütün işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib. Bu çağırış deyil, BMT TŞ-nın tələbidir.
- Rusiya xarici işlər naziri Dağlıq Qarabağın statusu məsələsinə də toxunur. Bu fikirlər barədə nə deyə bilərsiniz?
- Azərbaycan Respublikasının prezidenti “Sputnik” İnformasiya agentliyinə müsahibəsində bir daha status məsələsinə aydınlıq gətirdi. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsində kompromis ola bilməz, lakin yerli özünüidarə, Dağlıq Qarabağın özünüidarəsi məsələlərinə dair kompromis ola bilər. Əgər razılığa gəlsək, bu, gələcəkdə muxtar respublika ola bilər.
- Rusiya xarici işlər naziri aprel döyüşləri zamanı atəşkəsin əldə olunmasında Rusiyanın rolunu da qeyd edir.
- Aprel döyüşləri və ötən il dekabrın 29-da Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş vermiş insident bir daha göstərdi ki, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regionda gərginliyin əsas mənbəyidir. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri dövlət başçıları səviyyəsində status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu dəfələrlə bəyan ediblər. Ötən il aprelin 5-də Moskvada Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin baş qərargah rəisləri səviyyəsində atəşkəsin əldə olunması üçün Rusiyanın göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndiririk.
Amma aprel döyüşləri bir daha göstərdi ki, Rusiya ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr dövləti, həm də qonşu dövlət olaraq münaqişənin tezliklə həll edilməsi üçün səylərini daha da artırmalıdır. Tam şəkildə əminəm ki, əgər Rusiya bütün ciddiliyi ilə məşğul olarsa, status-kvo dəyişəcək, regionda sabitlik təmin ediləcək və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması təmin olunacaq.
- Lavrov Blogger Aleksandr Lapşinin azad olunması məsələsinə də toxunub. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
- Bu sırf hüquqi müstəvidə baxılan məsələdir. Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinə uyğun olaraq, Azərbaycan sərhədlərini qanunsuz olaraq keçmiş, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətsizlik nümayiş etdirmiş S.Lapşin barəsində cinayət işi açılıb. Onun barəsində “Interpol” xətti ilə beynəlxalq axtarış elan edilib. MDB çərçivəsində Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında 2002-ci il Kişinyov konvensiyası əsasında Belarusda saxlanılmış A. Lapşinin ekstradisiyası üçün müvafiq sənədlər təqdim olunub. Rusiyaya qarşı eyni hərəkətləri törətmiş və onun sərhədlərini qanunsuz keçmiş şəxsə münasibətdə də Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanları eyni addımları atardılar.

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov believes the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is not an internal affair of Azerbaijan. What do you think of it?
- I’d like to note that the whole international community recognizes and supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. With regard to the peace process, the negotiations mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs, is an international platform for the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on the norms and principles of international law. In connection with the settlement of the conflict, international organizations have adopted numerous decisions and resolutions based on the norms and principles of international law.
The most important documents on the resolution of conflict are four resolutions of the United Nations Security Council Resolutions - 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993), which condemn in a strong manner the use of force against Azerbaijan and the occupation of its territories. The resolutions also reaffirm the UN Security Council’s respect for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, reconfirm Nagorno-Karabakh an integral part of Azerbaijan and demand the immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
- The Russian foreign minister touched upon the issue of the status of Nagorno-Karabakh as well. What can you say about these views?
- In his latest interview to Sputnik news agency, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev once again clarified the issue of Nagorno-Karabakh’s status .The President stated that there can be no compromise on Azerbaijan’s territorial integrity, however, a compromise is possible on matters of local self-rule of Nagorno-Karabakh. If we agree, Nagorno-Karabakh can become an autonomous republic in the future.
- Sergey Lavrov also underlines Russia’s role in achieving a ceasefire during the April battles.
- The April battles and the armed incident that took place at the Armenia-Azerbaijan border on December 29, 2016 once again demonstrated that the presence of Armenian troops in the occupied Azerbaijani territories remains the main source of tension in the region. The OSCE Minsk Group co-chairs have repeatedly declared at the level of heads of state that the status quo is unacceptable and unsustainable. Azerbaijan commends Russia’s efforts to achieve a ceasefire during the Moscow meeting held on April 5 last year at the level of chiefs of the General Staff of the Armenia and Azerbaijan Armed Forces. However, the April escalation once again demonstrated that Russia, as an OSCE Minsk Group co-chair country and a neighboring country, should intensify its efforts for soonest resolution of the conflict. I remain fully assured that if Russia engages in this issue with all seriousness, the status quo will change, stability will be restored in the region and the withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories will be ensured.
- What can you say about the comments by the Russia foreign minister on the issue of releasing blogger Alexander Lapshin?
- This issue should be addressed only within the legal framework. In accordance with the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, a criminal case has been initiated against Lapshin, who illegally crossed the state border of Azerbaijan and demonstrated disrespect to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. Lapshin has been put on Interpol’s wanted list. All relevant documents have been submitted for the extradition of Lapshin, who was detained in Belarus in accordance with the Chisinau Convention of 2002 on the legal assistance and legal relations on civil, family and criminal cases. I believe Russia’s law-enforcement authorities would have taken similar steps in respect of a person who committed a similar action in relation to Russia and illegally crossed its state border.