Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə görüşüb
Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Stefan Viskonti, İqor Popov, Riçard Hoqland və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin xüsusi nümayəndəsi Anji Kaspşik ilə görüşüb.
Görüşdə mövcud status kvonun qeyri-davamlı və qəbuledilməz olduğu qeyd olunaraq substantiv danışıqlar yolu ilə onun dəyişdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün hal-hazırda danışıqlar masasında olan təkliflərə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi.
Nazir diqqəti Ermənistanın təmas xəttində törətdiyi son təxribatlara çəkərək Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə bu kimi təxribatlar və vəziyyəti gərginləşdirmək yolu ilə danışıqlar prosesini pozmaq siyasətini yürütdüyünü qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi qeyri-qanuni əməlləri, o cümlədən məskunlaşdırma, maddi-mədəniyyət abidələrinin talan və məhv edilməsi, qanunsuz uçuşların təşkil edilməsi, iqtisadi fəaliyyətin aparılması kimi məsələlərə toxundu. O əlavə etdi ki, Ermənistanın işğal olunmuş ərazilərdə həyata keçirdiyi bu kimi qeyri-qanuni əməlləri münaqişənin həlli üzrə danışıqlara ciddi maneə olur.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Minsk Group Co-chairs
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Minsk Group Co-chairs, Stéphane Visconti, Igor Popov, Richard Hoagland and OSCE’s Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk
The importance of changing the current status-quo, which is unsustainable and unacceptable, via substantive negotiations was emphasized at the meeting.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that based on the proposals on the table, the withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan is a crucial element for achieving progress in conflict settlement process.
Elmar Mammadyarov drew attention to the latest provocations by Armenia on the front line, and noted that Armenia, by escalating the situation in the front in a deliberate manner, pursues the goal of undermining the conflict resolution process via such provocations and escalation of situation.
Elmar Mammadyarov also mentioned the illegal activities, including establishment of settlements, destruction of cultural heritage, organization of illegal flights and other illegal economic actions conducted by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan. He added that such illegal activities by Armenia cause serious impediment to the conflict negotiation process.