Azərbaycan Respublikası aclıq təhlükəsi ilə üzləşən 4 ölkəyə yardım göstərib
Azərbaycan Respublikası tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AİDA) vasitəsilə Somali, Yəmən, Cənubi Sudan və Nigeriyanın şimal-şərq hissəsində cari ildə yaranmış humanitar böhran ilə bağlı qida çatışmazlığından əziyyət çəkən insanlara BMT-nin xətti ilə 50.000 ABŞ dolları məbləğində yardım göstərilib.
Azərbaycan tərəfindən edilən bu yardım BMT Baş katibi Antonio Quterreşin müraciəti əsasında həyata keçirilib. BMT-nin Baş katibi tərəfindən daxil olmuş müraciətdə aclıq təhlükəsi ilə üzləşən 20 milyondan çox insana, xüsusilə azyaşlı uşaqlara və qadınlara dəstək göstərilməsi və bu humanitar böhranın aradan qaldırılması üçün qeyd olunan dövlətlərlə əlaqələndirilmiş şəkildə vaxtında və ünvanlı humanitar fəaliyyətin zəruri olduğu bildirilib və yardımın edilməsi xahiş olunub.
Davamlı iqtisadi artım Azərbaycana öz milli inkişaf strategiyasına diqqəti yönəltməklə yanaşı, beynəlxalq inkişafı da fəal şəkildə dəstəkləməyə imkan verib. Azərbaycan Heydər Əliyev Fondu, AİDA və digər qurumlar vasitəsilə beynəlxalq humanitar yardım və davamlı inkişaf layihələrini dəstəkləyir.
2017-2019-cu illər üçün Azərbaycanın BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasına üzv seçilməsi davamlı inkişafa dair aparılan müzakirələrdə daha fəal rol oynamaq və beynəlxalq səviyyədə inkişafa töhfə vermək üçün əlavə imkanlar yaradır.

The Republic of Azerbaijan provided aid to four countries stricken by famine threat
The Republic of Azerbaijan through Azerbaijan International Development Agency (AIDA) of the Ministry of Foreign Affairs provided financial aid in the amount of 50,000 USD via the United Nations for the people in Somalia, Yemen, South Sudan and north-eastern Nigeria stricken by famine threat as the result of humanitarian crisis unfolding this year.
The aid was provided by Azerbaijan upon the call of UN Secretary-General Antonio Guterres. The UN Secretary-General expressed the need to support more than 20 million people facing famine threat, especially children and women, and to take urgent and targeted humanitarian actions with regard to these states in order to address humanitarian crisis.
Sustainable economic growth has enabled Azerbaijan to focus on its national development strategy and actively support international development. Azerbaijan supports the international humanitarian aid and sustainable development projects through the Heydar Aliyev Foundation, AIDA and other organizations.
Election of Azerbaijan to the UN Economic and Social Council for the years of 2017-2019 provides additional opportunities to play a more active role in discussions on sustainable development and contribute to international development efforts.