İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 44-cü sessiyası çərçivəsində Azərbaycanla bağlı mühüm qətnamələr qəbul edilib
Kot dİvuar Respublikasının Abidcan şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 44-cü sessiyası çərçivəsində Azərbaycanla bağlı mühüm qətnamələr qəbul edilib.
10-11 iyul tarixlərində Kot dİvuarın Abidcan şəhərində İƏT-ə üzv ölkələrin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 44-cü sessiyası keçirilib. Ölkəmizi sözügedən tədbirdə Xarici İşlər Nazirinin xüsusi nümayəndəsi statusunda Oktay Qurbanov təmsil edib. Sessiyada O.Qurbanov nazir Elmar Məmmədyarovun adından çıxış edib.
Sessiyada Azərbaycan nümayəndəsinin çıxışı zamanı 2017-ci ilin dövlətimizin başçısı tərəfindən İslam həmrəyliyi ili elan edilməsi, ölkəmizdə İslam Həmrəylik Oyunlarının uğurla keçirilməsi kimi məsələlərə toxunulub. Həmçinin, İƏT üzv dövlətlərinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə İƏT Nazirlər Şurasının qətnamələrində də əks olunduğu kimi, qəti və ədalətli mövqeyinə görə təşəkkür ifadə edilib və 4 iyul tarixində Ermənistanın silahlı təxribatının nəticəsi olaraq iki nəfər mülki sakinin, 2 yaşlı qız və nənəsinin öldürülməsinin, digər qadının isə yaralanmasının beynəlxalq humanitar və insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına digər bir əyani sübut olduğu bəyan edilib. Bu kimi hüquqpozmalara görə cəzasızlığa son qoyulması üçün beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistana qarşı daha qəti və hədəfli tədbirlərin görülməsinin labüd olduğu vurğulanıb.
Sessiyada ölkəmizlə bağlı bir sıra mühüm qətnamələr, o cümlədən Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzünə və işğal olunmuş ərazilərimizdə dini-mədəni irsin dağıdılmasına dair qətnamələr qəbul edilib. Həmçinin, Xocalı soyqırımının 25 illiyi ilə əlaqədar İƏT və ona üzv dövlətlərin bu soyqırımın qurbanları ilə həmrəyliyini ifadə edən, habelə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2017-ci ili ölkəmizdə İslam Həmrəyliyi ili elan etməsini alqışlayan ayrıca qətnamələr qəbul edilib.
“Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü” başlıqlı qətnamədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilməsi tələb edilir və qətnamədə əks olunmuş tələblərin Ermənistan tərəfindən hələ də yerinə yetirilməməsinə dair narahatlıq ifadə olunur. Həmçinin, bütün dövlətlər Ermənistanın silah və hərbi təchizatlarla təmin edilməsinə və öz ərazilərindən bu kimi təchizatların ötürülməsi məqsədilə istifadə edilməsinə yol verməməyə çağırılır. Eyni zamanda, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindəki arxeoloji, mədəni və dini abidələrin dağıdılması, talan edilməsi və vandalizm aktları kəskin şəkildə pislənilir. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn ümumi qəbul edilmiş norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, həmçinin ATƏT-in sənədləri və qərarlarına uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməsi əsasında tez bir zamanda siyasi həllinin tapılmasına çağırış edilir. Sözügedən qətnamədə digər bir məqam üzv dövlətlərin BMT yanında daimi nümayəndələrinin BMT-nin Baş Assambleyasında səsvermə zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsinə tam dəstəyin verilməsi üzrə təlimatlandırma barəsində qərarın əks olunmasıdır. Qətnamədə həmçinin Azərbaycan hökuməti və xalqı tərəfindən ölkənin müdafiəsi üçün edilən səylərə həmrəylik və tam dəstək ifadə olunur.
“Xocalı qırğınının qurbanları ilə həmrəylik” başlıqlı qətnamədə 1992-ci ilin fevral ayında Azərbaycanın Xocalı şəhərində və digər işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən azərbaycanlı mülki əhali və hərbi şəxslərə qarşı törədilmiş kütləvi vəhşiliklər qəti şəkildə pislənilir və üzv dövlətlər münaqişə dövründə Azərbaycanın Xocalı şəhəri və işğal edilmiş digər ərazilərində törədilmiş cinayətlərin müharibə cinayətləri, insanlıq əleyhinə cinayətlər və soyqırımı kimi yerli və beynəlxalq səviyyədə tanınması istiqamətində lazımı səy göstərməyə səslənilir. Qətnamədə həmçinin “Xocalıya ədalət” Beynəlxalq təşviqat kampaniyasının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilir və üzv dövlətlər kampaniyanı dəstəkləməyə və onun fəaliyyətində yaxından iştirak etməyə dəvət edilir.
Qəbul edilmiş digər qətnamə “2017-ci ilin Azərbaycanda İslam Həmrəyliyi İli elan edilməsi” barəsindədir. Qətnamədə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ilin Azərbaycanda İslam Həmrəyliyi ili elan edilməsi alqışlanır, Azərbaycan Respublikası tərəfindən sivilizasiyalar arasında mədəniyyət və dinlərarası anlaşma və dialoqun təşviqi istiqamətində səylər təqdir edilir və 2017-ci ilin 12-22 may tarixlərində Bakıda IV İslam Həmrəylik Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkili və qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan xalqına və hökumətinə təşəkkür ifadə olunur. Sonda Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üzrə İslam Mədəniyyət Paytaxtı elan edilməsi alqışlanılır.
“Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində İslam tarixinə və mədəniyyətinə aid abidələrin dağıdılması” adı altında qəbul edilmiş sənəddə Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindəki tarixi, mədəni, arxeoloji, antropoloji və etnoqrafik abidələrin, maddi-mədəniyyət nümunələrinin İslam irsinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğu bildirilir və bu irsin dağıdılması kəskin tənqid edilir.
Bu kimi əməlləri ilə Ermənistan Respublikasının silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması haqqında konvensiya və onun əlavə protokollarını kobud şəkildə pozduğu qeyd olunur.

On July 10-11, the 44th session of the Council of Foreign Ministers of the OIC member states was held in Abidjan, Cote d'Ivoire. Oktay Gurbanov represented Azerbaijan at the event as Special Envoy of the Foreign Minister Elmar Mammadyarov. At the session O. Gurbanov delivered a speech on behalf of Minister Elmar Mammadyarov.
During his speech the Azerbaijani representative touched upon the issues such as declaration of 2017 as the Year of Islamic Solidarity by the Head of State and the successful holding of the Islamic Solidarity Games in our country. He also expressed appreciation for the firm and fair position on the Armenia-Azerbaijan conflict by the OIC Member States. It was also mentioned that most recently on July 4th, Armenia has conducted deliberate shelling of the Azerbaijani village of Alkhanly, as a result of which Azerbaijani civilians, including women and 2-years old girl were killed and it constitutes yet another serious violation of international humanitarian and human rights law by Armenia. Furthermore, more resolute and targeted measures by the international community are required to end impunity for such violations.
The session adopted a number of important resolutions on Azerbaijan, including resolutions on Armenia's agression against Azerbaijan and the destruction of religious and cultural heritage in the occupied territories. Also, separate resolutions on the 25th anniversary of the Khojaly genocide and solidarity with the victims of the genocide and Declaration of year of 2017 as the Year of Islamic Solidarity by President Ilham Aliyev were adopted.
The resolution entitled "The aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan" demands the implementation of the relevant UN Security Council resolutions and expresses concern that Armenia has not yet implemented demands contained therein. Also, all states are urged to refrain from providing any supplies of arms and military equipment to Armenia and not to allow the use of their territories for transit of such supplies. At the same time, acts of destruction, plundering and vandalism of archaeological, cultural and religious monuments in the occupied territories of Azerbaijan are sharply condemned. It also calls for the earliest settlement of the Armenian-Azerbaijan conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan, in accordance with the generally accepted norms and principles of international law, relevant UN Security Council resolutions, as well as OSCE documents and resolutions. Another important issue in the aforementioned resolution is that the Council of Foreign Ministers decides to instruct the Permanent Representatives of Member States to the United Nations in New York, while voting in the UN General Assembly, to give full support to the issue of territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. The resolution also reaffirms its total solidarity with and full support for the efforts undertaken by the Government and people of Azerbaijan to defend their country.
The resolution titled "Solidarity with the Victims of Khojaly Massacre of 1992" strongly condemns the mass atrocities against the Azerbaijani civilians and military personnel committed by the armed forces of the Republic of Armenia in the town of Khojaly, Republic of Azerbaijan, in February 1992, and other occupied territories of the Republic of Azerbaijan during the conflict. It also calls upon Member States to exert due efforts for recognition of the crimes perpetrated in the town of Khojaly and other occupied territories of the Republic of Azerbaijan during the conflict as war crimes, crimes against humanity and genocide at the national and international levels. The resolution also highlights the activity of the "Justice for Khojaly" International civil awareness campaign, and invites Member States to continue supporting the campaign and actively participate in its activities.
The other adopted resolution is about "Declaration of 2017 as a Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan". The resolution welcomes the declaration by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev, of the Year 2017 as a Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan and expresses its gratitude to the people and authorities of the Republic of Azerbaijan for the warm hospitality and excellent organization of the 4th Islamic Solidarity Games in Baku on 12-22 May 2017. It also welcomes the declaration of the city of Nakhchivan of the Republic of Azerbaijan as the Islamic Cultural Capital of 2018.
The document adopted under the name of "Destruction of monuments belonging to Islamic history and culture in the occupied territories of Azerbaijan as a result of Armenia's aggression against Azerbaijan" describes historical, cultural, archaeological, anthropological and ethnographic monuments and cultural and cultural samples of the occupied territories of Azerbaijan as an integral part of the Islamic heritage and strongly criticizes the destruction of that heritage.
It is noted that the Republic of Armenia by such actions has violated the Convention on the Protection of Cultural Property and its Additional Protocols during armed conflicts.