Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1918-ci il Azərbaycanlıların Soyqırımının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T IAzərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1918-ci il Azərbaycanlıların Soyqırımının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
Azərbaycanlılara qarşı ermənilər tərəfindən 1918-ci il mart-aprel aylarında törədilmiş soyqırımından 100 il ötür. Xalqımızın məruz qaldığı qanlı faciələr sırasında bu soyqırımı özünün ağır və dəhşətli nəticələri ilə seçilir.
Erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin məqsədi soydaşlarımızı öz tarixi torpaqlarından didərgin salmaq və bu ərazilərdə mifik “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq, tarixi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Naxçıvana, Zəngəzura, İrəvan quberniyasına və digər bölgələrə İran və Türkiyədən minlərlə erməni ailəsi köçürülmüşdür.
Həmin siyasətin qanlı tərkib hissələrindən biri də 1918-ci ildə azərbaycanlıların soyqırımı olmuşdur.
1918-ci ilin mart ayından etibarən silahlı daşnak-bolşevik dəstələri, erməni millətçiləri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhali yalnız milli və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi qəddarlıqla qırğına məruz qalmış, insanlar diri-diri yandırılmış, nadir tarixi və mədəniyyət abidələri, xəstəxanalar, məktəblər, məscidlər və qəbiristanlıqlar dağıdılmışdır.
31 mart və 1-2 aprel 1918-ci il tarixlərində Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan digər şəhər və qəzalarda törədilən qırğınlar kütləvi şəkil almış, erməni dəstələri 30 mindən çox dinc sakini amansızcasına qətlə yetirmişlər. Bu zaman bir çox qədim binalar, o cümlədən dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binası, ziyarətgahlar top atəşinə tutularaq dağıdılmış, Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə almışdır.
Daha sonra Şamaxı, Quba, Kürdəmir və Salyan qəzalarında, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, İrəvan, Şirvan, Lənkəran və digər bölgələrdə xüsusi qəddarlıqla soydaşlarımıza qarşı soyqırımı və talanlar həyata keçirilmişdir.
Bu hadisələr zamanı Şamaxının 70-dən çox kəndi tamamilə məhv edilmiş, 7000 nəfər öldürülmüşdür. Tarixi mənbələrdə göstərildiyi kimi, Şamaxıya hələ mart ayının ortalarında 2000 erməni əsgərinin və 60 maşına yüklənmiş silah-sursatın göndərilməsi buradakı qırğına əvvəlcədən hazırlıq görülməsinin sübutudur. Quba qəzasında 122 kənd, Lənkəran qəzasında 40-a yaxın kənd dağıdılmış və yandırılmış, çoxsaylı evlər talan edilmiş, yüzlərlə günahsız insan, o cümlədən qadın və uşaqlar qətlə yetirilmişdir.
Aradan uzun illər keçsə də, o qanlı hadisələr unudulmayıb və xalqımızın qan yaddaşında silinməz izlər qoyub.
Bu il 100 illiyini qeyd etdiyimiz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaratmış, komissiyanın üzə çıxardığı həqiqətlərin xalqın yaddaşında hifz edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir sıra tədbirlər görülmüşdür. Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra bu proses dayandırılmış, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alınmışdır.
Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra tarixi keçmişimizi daha yaxşı öyrənmək imkanı əldə edilmiş, uzun illər gizli qalan həqiqətlər tədricən üzə çıxmış, beləliklə təhrif edilmiş hadisələr daha aydın görünməkdədir. Xalqımıza qarşı zaman-zaman törədilmiş və heç vaxt beynəlxalq hüquqi-siyasi qiymətini almamış soyqırımı hadisələri də bu qəbildəndir.
31 mart qanlı hadisələrindən yalnız 80 il sonra – 26 mart 1998-ci il tarixdə Prezident Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə siyasi qiymət verilmiş, 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilmiş və hər il ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunur.
Ötən illər ərzində aparılmış araşdırmalar nəticəsində çoxsaylı yeni faktlar və sənədlər toplanmış, 1918-ci ilin mart-aprel aylarında və sonrakı dövrlərdə erməni millətçilərinin həyata keçirdikləri qanlı aksiyaların coğrafiyasının daha geniş və faciə qurbanlarının sayının qat-qat çox olduğu sübut edilmişdir.
Son dövrdə Qubada 1918-ci il hadisələri zamanı ermənilərin törətdikləri kütləvi insan qətllərini aşkarlayan faktlar üzə çıxarılmışdır. Tapılmış saysız-hesabsız insan sümükləri  və digər maddi sübutlar bu qırğınlar zamanı erməni qatillərinin vandalizmini təsdiqləyən əyani dəlillərdir. Bu ərazidə kütləvi surətdə insanların qətlə yetirilməsinin sübutu kimi və onların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Quba soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılmış və ölkəmizin əhalisi, həmçinin xarici qonaqlar tərəfindən bu tarixi abidə ziyarət olunur.
Xüsusi qeyd olunmalıdır ki, erməni-bolşevik silahlı dəstələrinin 100 il əvvəl azərbaycanlılara qarşı törətdikləri bəşəri cinayətlər barədə həqiqətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətinə daha dolğun çatdırılması məqsədilə 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, müvafiq tədbirlər planı təsdiq edilmiş və həyata keçirilir.
BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsində göstərilir ki, genosid insan qruplarının yaşamaq hüququnu pozmaqla yanaşı, insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdəndir.
Genosid cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyada təsbit olunmuşdur.
Konvensiyaya görə, qabaqcadan düşünülmüş qaydada, hər hansı milli, etnik, irqi, yaxud dini qrupun kütləvi şəkildə tam və ya qismən məhv edilməsi niyyəti ilə törədilmiş cinayət əməlləri genosid aktıdır.
Bu sənəddə göstərilən əməllərdən hər biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş, odur ki, bu hadisələr hüquqi baxımdan soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir.
Tarix göstərmişdir ki, erməni millətçiləri sonralar da öz çirkin niyyətlərindən əl çəkməmiş, dinc soydaşlarımızı qəddarlıqla kütləvi qırğına məruz qoyaraq, cinayətlərini ört-basdır etmək məqsədilə hadisələri saxtalaşdırmağa əl atmışlar.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı növbəti etnik təmizləmə, təcavüz siyasəti nəticəsində Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağı və ətraf yeddi rayonu zəbt etmiş, beləliklə torpaqlarımızın 20 faizi işğala məruz qalmış, 20 min azərbaycanlının həyatına son qoyulmuş, bir milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur. Bu işğal zamanı da erməni millətçiləri və terrorçuları Azərbaycanın Xocalı şəhərində, Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban kəndlərində və digər yaşayış məntəqələrində də soyqırımlar törətmişlər.
Zəbt olunmuş Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonun Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu beynəlxalq hüquq, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum 822, 853, 874 və 884 saylı Qətnamələri, BMT Baş Məclisinin “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsi, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsi və 1690 saylı tövsiyəsi, Avropa Parlamentinin Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü il tarixli qətnaməsi bir daha sübut edir. Lakin Ermənistan beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş qərarlara saymazyana münasibət göstərir, onları yerinə yetirmir, qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək, atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozur, regionda sülhün bərqərar olmasına maneçilik törədir.
Azərbaycan tərəfi bu təcavüzə son qoyulmasına, sülhün bərqərar olunmasına mütəmadi olaraq səylər göstərir. Ölkə Prezidenti İlham Əliyev münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq həll edilməsinin, respublikamızın ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasının, zəbt edilmiş Azərbaycan torpaqlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının zəruriliyini  dəfələrlə nüfuzlu beynəlxalq qurumların, o cümlədən BMT Baş Məclisinin tribunalarından bəyan etmişdir.
Son dövrlər dünya ictimaiyyəti Azərbaycanın haqlı mövqeyini getdikcə daha çox dəstəkləyir, problemin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində dinc vasitələrlə həll edilməsində maraq göstərir. Qeyd olunmalıdır ki, ABŞ-ın Nyu-York ştatının Senatı və Nyu-Cersi ştatının Baş Assambleyası 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı gününü tanıyan qətnamələr qəbul etmişlər. Yeri gəlmişkən, artıq 15 dövlətin parlamentləri ermənilər tərəfindən 26 fevral 1992-ci il tarixdə törədilmiş Xocalı soyqırımını beynəlxalq hüquq normaları baxımından tanımış, habelə ABŞ-ın 22 ştatının qanunverici orqanlarında müvafiq qətnamələr qəbul olunmuşdur.
100 il əvvəl törədilmiş həmin faciə zamanı qətlə yetirilənlərin, şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edərək, yuxarıda göstərilənləri, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini rəhbər tutaraq, 31 mart - Azərbaycanlıların soyqırımını hər bir dövlət və səlahiyyətli beynəlxalq qurum tərəfindən genosid aktı kimi ədalət naminə tanımağa, haqlı mövqeyimizi dəstəkləməyə, bu istiqamətdə həmrəyliyə və səyləri artırmağa çağırıram.
İnsanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətlərə genosid aktı kimi beynəlxalq miqyasda hüquqi-siyasi qiymət verilməli, soyqırımları törətmiş Ermənistana qarşı sanksiyalar tətbiq olunmalı və beynəlxalq sənədlərin tələblərinə riayət edilməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın pozulmuş hüquqları bərpa olunmalı, əsir və girovlar azad edilməli, onlar öz doğma yurdlarına qayıtmalı, həmçinin günahsız, dinc insanları qətlə yetirən cinayətkarlar tezliklə ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verməli və cəzalandırılmalıdırlar.
16 mart 2018-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-ə, YUNESKO-ya, Avropa İttifaqına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

THE STATEMENT of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) on the 100th anniversary of 1918 Genocide of the Azerbaijanis
100 years have passed since the genocide committed by the Armenians against the Azerbaijanis in March and April 1918. Among the bloody tragedies faced by our people, these acts of genocide are distinguished for the grave and terrible consequences.
The purpose of ethnic cleansing, genocide and deportation policy of the Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijanis lasted over two centuries was to banish them from their historical lands and to create a mythical “Great Armenia” state on these territories. As a part of this policy, genocide of the Azerbaijanis in 1918 can be shown as an obvious example. From the beginning of XIX century, thousands of Armenian families were moved from Iran and Turkey onto historical territories of Azerbaijan such as Karabakh, Nakhchivan, Zengezur, also Iravan and other provinces.
Since March of 1918, thousands of the Azerbaijani civilians have been killed, burned alive only on the ground of their nationality and religion. Rare historical monuments, also schools, hospitals, mosques were ruined by the armed dashnak-bolshevik troops, the Armenian nationalists.
The massacres committed in Baku, also other cities and districts of Baku province on March 31 and on April 1-2, 1918, gained mass scale, the Armenian troops murdered 30 000 civilians mercilessly. During that period many historic buildings, including Ismailliyya, which is one of the pearls of the world architecture, worship places were scattered shelling; the minarets of Juma and Tazapir mosques were severely damaged.
Later on, the acts of the genocide and plunder were committed against the Azerbaijanis with special cruelty mainly in Shamakhi, Guba, Kurdamir, Salyan, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan,  Irevan, Shirvan, Lankaran and other provinces.
During these events more than 70 villages of Shamakhi were totally destroyed, 7,000 persons were annihilated. According to the historical sources, sending of 2000 Armenian armed forces and 60 trucks of ammunition to Shamakhi in the middle of March is an evidence of preparation to this massacre in advance. In Guba province 122 villages, in Lankaran province 40 villages were burned and destroyed, numerous houses were plundered and hundreds of innocent people were killed.
Though the years passed, those bloody events were not forgotten and they left indelible impress in memory of our people.
The government of the Democratic Republic of Azerbaijan, the 100th anniversary of which is celebrated this year, has created the Emergency Investigation Commission to investigate the grave crimes committed by the Armenians and has taken a number of measures for keeping the truth revealed by the commission in the memory of the people and delivering it to the world community. However, after the collapse of the first Democratic Republic of Azerbaijan, this process was interrupted; the investigation of what happened and the corresponding political and legal assessment of these events were cancelled.
After the restoration of the independence of the Republic of Azerbaijan, the opportunity to learn more about our past has been gained, the truth hidden for many years has been gradually revealed, and thus, distorted events happened became more evident, including the genocides, committed against our people from time to time that has never received international legal-political assessment.
On March 26, 1998, only 80 years after those bloody events, the Decree signed by President Heydar Aliyev “On the Genocide of the Azerbaijani people” provided political assessment to those tragic events; 31 March was declared the “The Day of Genocide of the Azerbaijanis” and every year is commemorated in our country at the state level.
As a result of recent studies, numerous new facts and documents have been collected, it has been proven that the geography of the bloody acts of the Armenian nationalists in 1918 and later was far more extensive and the number of victims of tragedy was much higher.
The facts revealed during last years ascertained mass slaughters of 1918 committed by the Armenian separatists in Guba province. Innumerable human bones and other material evidences found are obvious proofs of their vandalism during these slaughters. Guba Genocide Memorial Complex was created as evidence and in memory of savagely murder of people in this region. This historical monument is visited by the country citizens and foreign guests.
It should be noted that according to the Decree signed by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, on “The 100th Anniversary of the 1918 Genocide of the Azerbaijanis” in order to convey the truth about the crimes committed by the Armenian-Bolshevik armed troops against the Azerbaijanis 100 years ago, relevant Plan of Actions was approved and is being implemented.
The UN General Assembly Resolution No. 96 (I) dated December 11, 1946, states that genocide, besides violating the right of people to life, is one of the gravest crimes.
Elements of the crime of genocide were determined by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the UN General Assembly Resolution No. 260 (III) dated December 9, 1948.
According to the Convention, genocide is a criminal act planned in advance with intent to destroy, in whole or in part, national, ethnic, religious or racial groups of population.
Each of the criminal acts reflected in this Convention were committed by the Armenians against the Azerbaijanis, thus these events should be assessed as genocide from the legal perspective.
The history showed that the Armenian nationalists did not give up their notorious intentions, massacred civilians mercilessly and in order to curtain their crimes falsified the historical facts in favour of their interests.
As a result of the next ethnic cleansing and aggression policy started since 1988, Armenia occupied Nagorno-Karabakh, as well as seven surrounding rayons, which are an integral part of the lands of Azerbaijan, thus 20 percent of the country territories were occupied, one million of the Azerbaijanis became refugees and IDPs, their rights were grossly violated. During the years of occupation, the Armenian nationalists and terrorists committed genocides in Khojaly city, Karkichahan, Malibeyli, Gushchular, Garadagly, Agdaban villages and in other settlements of Azerbaijan.
The international law, as well as UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884 from 1993, the UNGA Resolution titled “The Situation in the occupied territories of Azerbaijan” of March 14, 2008, Resolution 1416 from 2005 and Recommendation 1690 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, European Parliament's Resolution on Nagorno-Karabakh from October 23, 2013, re-affirm once again that Nagorno-Karabakh and adjacent seven rayons are an integral part of Azerbaijan territories. However, the Armenian side ignores the decisions adopted by the respected international organizations, doesn’t fulfil them, regularly violates the ceasefire regime and creates obstacles to the peace in the region demonstrating unconstructive position as always.
The genocide policy of Armenia continues up to now that results in the killing of civilians, including children.
The Azerbaijani side always tries for peaceful solution to the conflict. From the tribunes of the influential international organizations, including the UN General Assembly. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, has repeatedly stated the necessity of resolution of the conflict in accordance with the norms and principles of the international law, with the restoration of the territorial integrity of our country, withdrawal of occupying troops from the Azerbaijani lands.
Nowadays the world community provides more support for the just position of Azerbaijan and is interested in a peaceful settlement of this conflict within the international legal norms. This should be noted that the US New York State Senate and New Jersey State General Assembly passed Resolutions recognizing 31 March as a Day of Genocide of the Azerbaijanis. In addition, the Parliaments of 15 states recognized Khojaly Genocide committed by the Armenians on 26 February 1992 from the perspective of international legal norms and twenty two states of the USA have passed the similar Resolutions.
Paying tribute to the memory of martyrs and those who were killed during that tragedies and guiding with the above mentioned, as well as with norms and principles of the international law, I urge to all states and international organizations to recognize the massacres of the Azerbaijanis in 1918 as a genocide in the name of restoration of peace and justice, to support our just position, to consolidate and increase efforts in this regard.
These severe crimes against humanity should be legally and politically assessed at the international level as genocide acts, sanctions should be applied against Armenia that committed those acts, Armenia should fulfil the requirements of the international acts on this conflict, the territorial integrity of Azerbaijan and the violated rights of refugees and IDPs should be restored, captives and hostages - liberated and return to their homes. Also the criminals who killed innocent civilians and committed genocide should be prosecuted before the tribunal and punished.
(Ombudsman)
of the Republic of Azerbaijan
16.03.2018
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, UN High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, Council of Europe, OSCE, International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation  and Ombudsman Association of members States of this Organization, European Network of Ombudsmen for Children, International Peace Bureau, ombudsmen of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan abroad, as well as the foreign embassies in Azerbaijan and organizations of the Azerbaijani Diaspora.