Azərbaycan Respublikasının Hindistan Respublikasındakı səfirliyi Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin 100 illik yubileyini növbəti təntənəli tədbirlə, Hindistan gəncləri ilə qeyd etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən Azərbaycanın Hindistandakı səfirliyi tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 27 aprel 2018-ci ildə paytaxt Dehlidə növbəti tədbir təşkil edilib.
Tədbirdə Hindistanın müxtəlif ştatlarından gənclik hərəkatlarının rəhbərləri, Azərbaycan barədə araşdırmalar aparan gənc təhqiqatçılar, jurnalistlər, aparıcı QHT nümayəndələri, gənc iş adamları və tələbələr iştirak ediblər.
Müvəqqəti işlər vəkili Ceyhun Əliyev tədbirdə müsəlman Şərqində ilk demokratik, dünyəvi dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixindən, dövlət quruculuğu istiqamətindəki işindən, parlamentin qanunvericilik fəaliyyətindən, xarici siyasətindən danışıb, iki ölkənin müstəqillik mübarizəsindəki bənzərlikləri diqqətə çatdırıb.
Əliyev Xalq Cümhuriyyətinin ömrünün cəmi 23 ay sürdüyünü qeyd edərək bildirmişdir ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin demokratik, dünyəvi və multikultural dəyərlərə əsaslanaraq Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildə öz müstəqilliyini bərpa etmiş və müasir güclü dövlətə çevrilmişdir.
Müstəqilliyimizin qorunub saxlanılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin və idarəçilik qabiliyyətinin müstəsna rol oynadığını vurğulayan Azərbaycan nümayəndəsi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın sürətlə inkişaf edərək bu gün regionda aparıcı iqtisadi qüvvə olmasını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın iqtisadi imkanları, qonşu dövlətlər və dünya dövlətləri ilə əlaqələri, Qafqazda ümumi vəziyyət, o cümlədən Azərbaycanın Avrasiyada kəsb etdiyi beynəlxalq tranzit əhəmiyyəti izah edilmişdir.
Hindistanlı gənclər “Azərbaycan-Hindistan Gənclər Dialoqu 2018” və Azərbaycan-Hindistan əlaqələri barədə çıxışlar etmiş, onların ölkəmiz barədə sualları cavablandırılmış, iki ölkə gəncləri arasında əlaqələrin daha da inkişafı üçün gənclərin atacağı addımlar müzakirə edilmişdir.

100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic was celebrated with youth at the Embassy.
By the Order signed by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, the Centenary of Azerbaijan Democratic Republic (ADR) is being celebrated this year.
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of India held next celebration of the 100th Anniversary of ADR on April 27, 2018 in Delhi.
Youth of India from different states young researchers, journalists, representatives of NGOs, business people, activists and students attended the celebration.
Mr. Jeyhun Aliyev, Charge d’ Affaires of the Embassy briefed the audience about Democratic Republic of Azerbaijan (DRA) – the first democratic and secular state of the Middle East and its history, state-building process, legislative activities, foreign policy He highlighted similarities between independence struggle of both nations.
Charge d'Affaires informed that despite the DRA lasted 23 months, the Republic of Azerbaijan restored independence in 1991 based on democratic, secular and multicultural values of the DRA and became a modern, powerful state now.
Significant efforts by the National Leader Heydar Aliyev, vital importance of His far-sight policy and talented leadership in securing and strengthening independence and sovereignty of Azerbaijan was highlighted.
Leading economic position of Azerbaijan in the region and rapid development of the country by leadership of H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan was also underlined.
Charge d'Affaires informed the audience on economic opportunities of Azerbaijan, its relations with neighbor states and other countries, current situation in Caucasus, advantage of the geostrategic position of the country on the crossroads of international corridors, such as Nort-South and East-West projects.
Representatives of Indian youth expressed their opinion on relations between Azerbaijan and India within Azerbaijan-India Youth Dialog- 2018. The event lasted by interactive dialogue about Azerbaijan and discussing activities of youth on strengthening relations of youth of both countries in future.