No:219/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və “Azərkosmos” ASC-nin birgə mətbuat açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində işğalçı Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyəti, o cümlədən məskunlaşdırma siyasəti davam etdirilir. Azərkosmos ASC-nin “Azersky” peyki vasitəsilə aparılmış monitorinqlər nəticəsində ölkəmizin işğal altındakı Kəlbəcər rayonunun ərazisində qeyri-qanuni yaşayış məskəninin salınması faktı öz təsdiqini tapıb.
2019-cu ilin sonlarından etibarən salınmağa başlamış bu yaşayış məskəni hazırda 15 evdən ibarətdir. İnşaat işlərinin sürəti və gedişi bu yaşayış məskəninin daha da genişlənəcəyini deməyə əsas verir. Belə ki, 2020-ci ilin yanvar ayında bu yaşayış məskənində 6 ev, martda 10 ev, apreldə 14 ev hazır vəziyyətə gətirilmişdirsə, avqust ayında bu rəqəm artıq 15-ə çatıb. Məlumat üçün bildiririk ki, düşmənin bu cür süni məskunlaşdırma siyasətinin tərkib hissəsi olaraq son illər işğal altında olan rayonlarda, o cümlədən Cəbrayılda “Aracamux”, Laçında “Ariavan” adlı yaşayış kompleksi, Zəngilanda, Qubadlının Xanlıq kəndində yeni yaşayış məntəqələrində evlərin tikilməsi ilə bağlı qeyri-qanuni fəaliyyət həyata keçirilib.
Peyk təsvirlərinin analizində göründüyü kimi, yeni yaşayış məntəqələrinin salınması faktı Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfinin beynəlxalq humanitar hüquq, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarına, insan hüquqları normalarına zidd olaraq qeyri-qanuni fəaliyyətini davam etdirdiyini sübut edir.
Bu qanunsuz fəaliyyət Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının işğalının davam etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi, ərazilərimizin ilhaq edilməsi və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə və mülklərinə geri qayıtmasının qarşısının alınmasına yönəlib.
Xatırladırıq ki, beynəlxalq hüquq ilə yanaşı, Azərbaycan qanunvericiliyini kobud şəkildə pozaraq ölkəmizin işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qanunsuz fəaliyyəti həyata keçirən Ermənistan, onun fiziki və hüquqi şəxsləri, eləcə də işğal olunmuş ərazilərimizdə qeyri-qanuni fəaliyyətdə iştirak edən bütün digər şəxslər və şirkətlər inzibati və hüquqi məsuliyyət daşıyırlar.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının azərbaycanlı sakinlərinin öz evlərinə geri qayıtmaq hüququ təmin ediləcək və təcavüzkar Ermənistan bütün qeyri-qanuni əməllərinin hüquqi cavabını verəcəkdir.

No:219/20, Joint press release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and “Azercosmos” OJSC
Illegal activities by Armenia, including its settlement policy, continue in the territories of the Republic of Azerbaijan occupied by the Republic of Armenia. As a result of monitoring carried out by Azercosmos via the «Azersky» satellite, the fact of illegal settlement in the occupied Kalbajar region of our country has been confirmed.
The residential complex, which began to be built in late 2019, now consists of 15 houses. The speed and the continuation of construction work make clear that this settlement will be further expanded. Thus, if in January 2020, 6 houses were completed, in March - 10 houses, in April - 14 houses, and in August this figure reached 15. As part of such an artificial settlement policy of Armenia, in recent years the illegal actions were taken in connection with the construction of new settlements in the occupied territories of Azerbaijan, including the residential complex "Aracamux" in Jabrayil and "Ariavan" in Lachin region, as well as in Zangilan and Khanlig village of Gubadli region.
As can be seen from the analysis of satellite images, the fact of the construction of new settlements in the occupied territories of Azerbaijan proves that Armenia continues its illegal activities in violation of international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, as well as the human rights norms.
This illegal activity is aimed at continuing and strengthening the occupation of the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan, the annexation of our territories and the prevention of the return of Azerbaijani IDPs to their homes and properties.
We recall that Armenia, its individuals and legal entities carrying out illegal activities in the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions of our country in gross violation of the international law, and the legislation of Azerbaijan, as well as all other individuals and companies participating in illegal activities in the occupied territories, bear administrative and legal responsibility.
The right of the Azerbaijani population of Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan to return to their homes will be ensured, and the aggressor state Armenia will be held accountable for all its illegal actions.