Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 1941-45-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 77-ci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
9 may 2022-ci il tarixində 1941-45-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 77 ili tamam olur. Bu münasibətlə, bəşər tarixinin dəhşətli savaşlarından olan müharibədə qələbənin əldə olunmasında əvəzsiz xidmətləri olan, şücaət və qəhrəmanlıq göstərən bütün əsgərlərin, zabitlərin, adi vətəndaşların hər birinin xatirəsini dərin hörmətlə anırıq.
Bu qələbənin əldə edilməsinə Azərbaycan xalqının önəmli töhfəsi olub. Müharibədə Azərbaycanın 600 mindən çox oğul və qızları iştirak edib, onlardan yarıdan çoxu döyüş bölgələrində həlak olub və itkin düşüb. Müharibə illərində göstərdikləri igidliyə görə 123 Azərbaycan vətəndaşı Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülüb, 170 mindən çox əsgər və zabitimiz müxtəlif orden və medallarla təltif edilib. Xalqımızın qəhrəman övladları bir çox ölkələrin faşizm əsarətindən azad olunmasında yaxından iştirak ediblər.
Qələbəyə Azərbaycanın yanacaq təminatı ilə töhfəsi əvəzsiz olub. Müharibənin 1941-1945-ci illərində Sovet İttifaqında istehsal olunan neftin 70 faizindən çoxu, benzinin 80 faizi və mühərrik yağlarının 90 faizi Azərbaycanın payına düşüb. İkinci Dünya müharibəsində faşizm üzərində Qələbənin təmin edilməsində həlledici rol oynamış sovet ordusunun tank və təyyarələrinin tam əksəriyyəti Bakı neftçilərinin göndərdiyi yanacaqla hərəkətə gətirilib.
Azərbaycan xalqı arxa cəbhədə də misilsiz əmək hünərləri göstərib, ordunun ehtiyaclarını ödəmək üçün gecə-gündüz fədakarlıqla çalışıb. Xalqımız cəbhəyə 7 tondan çox donor qanı göndərib, döyüşən ordunun ərzaq və isti geyimlə təchizatında fəal mövqeyi ilə seçilib. Azərbaycan faşizm üzərində qələbə naminə bütün imkanlarını maksimum səfərbər edib.
Azərbaycan xalqı, 1941-45-ci illər İkinci Dünya müharibəsində qələbəni 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində əldə olunmuş böyük Zəfərin sevinc hissi ilə qeyd edir. Beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü bərpa edən Azərbaycan, beynəlxalq hüquq və ədalət uğrunda mübarizəni hər zaman dəstəkləyir.
Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda, habelə 1941-45-ci illər müharibəsində canından keçmiş bütün oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşayacaq.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 77th anniversary of the Victory in the 1941-45 World War II
May 9, 2022 marks the 77th Anniversary of the Victory in 1941-1945 World War II. On this occasion, we pay tribute to the memory of each of the soldiers, officers and ordinary citizens who have shown courage and heroism, having endured enormous difficulties in winning one of the most terrible wars in human history.
The Azerbaijani people made an important contribution to this victory. More than 600,000 Azerbaijani sons and daughters took part in the war, more than half of whom died and went missing in the war zones. For the courage shown during the war years, 123 citizens of Azerbaijan were awarded the title of Hero of the Soviet Union, and more than 170,000 soldiers and officers were awarded various orders and medals. The heroic sons of our people took an active part in the liberation of many countries from fascism.
Azerbaijan’s contribution to the Victory by supplying fuel was invaluable. During the war of 1941-1945, Azerbaijan accounted for more than 70 percent of the oil produced in the Soviet Union, 80 percent of gasoline and 90 percent of motor oils. The vast majority of tanks and planes of the Soviet army, which played a decisive role in ensuring the Victory over fascism in World War II, were set in motion on fuel sent to the front by Baku oil workers.
The people of Azerbaijan demonstrated unprecedented labor feats on the rear front, day and night selflessly working to meet the needs of the army. Our fellow citizens sent to the front more than 7 tons of donated blood, they were especially distinguished in providing the combat units with food and warm clothes. In the name of the Victory over fascism, Azerbaijan mobilized all its resources.
The people of Azerbaijan celebrate the victory in the 1941-45 World War II with the feeling of joy of the great Victory achieved as a result of the 44-day Patriotic War. Azerbaijan, which has restored its territorial integrity within its internationally recognized borders always supports struggle for international law and justice.
The memory of all our sons and daughters who died for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as during the war of 1941-1945 will live forever in the hearts of the Azerbaijani people.