Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı Səfirliyi tərəfindən 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə paytaxt Nyu Dehlidə rəsmi qəbul təşkil edilmişdir
24 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı Səfirliyi tərəfindən 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə paytaxt Nyu Dehlidə yerləşən Tac Mahal otelində rəsmi qəbul təşkil edilmişdir. Qəbulda diplomatik korpusun rəhbərləri, işgüzar dairələr, ictimaiyyət və KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı səfiri Əşrəf Şıxəliyev tədbirə qatılmış qonaqları salamlayaraq cari ildə Azərbaycanla Hindistan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümünün qeyd olunduğunu söylədi. Səfir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış Sərəncama uyğun olaraq cari ilin ölkəmizdə Şuşa ili kimi elan edildiyini qeyd etmiş və bu şəhərin Azərbaycan mədəniyyətində oynadığı vacib roldan danışmışdır. Səfir eyni zamanda, Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk ölkələrinin mədəni paytaxtı elan edildiyini və Şuşada bir çox mədəni tədbirlərin təşkil olunduğu barədə məlumat vermişdir.
Azərbaycan-Hindistan münasibətlərindən danışan səfir ölkələr arasında iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdiyini, ölkəmizdə xeyli sayda Hindistan şirkətlərinin fəaliyyət göstərdiyini söyləmişdir. Pandemiyadan öncəki dövrdə hindistanlı turistlərin ölkəmizə səfərlərinin kəskin surətdə artdığı və bu yaxınlarda Bakı və Dehli arasında açılacaq birbaşa hava əlaqəsi nəticəsində qarşılıqlı səfərlərin daha da çoxalacağına ümidvar olduğunu qeyd etdi. Bundan əlavə, səfir Hindistan kino şirkətləri tərəfindən Azərbaycanda film çəkilişinə marağın artdığını məmnunluqla vurğulamışdır.
Bundan sonra Hindistanda klassik Hind rəqsi üzrə təhsil alan həmvətənimiz Türkan Sadıqzadə səhnəyə çıxaraq Azərbaycanın milli rəqslərini ifa etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan musiqilərinin sədaları altında ölkəmizin mədəniyyəti, tarixi, turizm məkanları və milli mətbəximizi əks etdirən filmlər nümayiş etdirilmişdir. Ziyafətlə davam etmiş qəbulda qonaqlara müxtəlif təamlar təqdim olunmuşdur.
Səfirlik tərəfindən Müstəqillik Günü münasibətilə təşkil olunmuş ziyafətdə Şuşa şəhərini təbliğ edən fotosərgi keçirilmişdir. Sərgidə Şuşa şəhərinə dair yüksək keyfiyyətdə hazırlanmış fotoşəkilli stendlər qonaqların hüzuruna təqdim edilmişdir. Bundan əlavə, tədbirə qatılmış qonaqlara Şuşa şəhərinin simvolu olan Xarıbülbül çiçəyi formasında hazırlanmış döş nişanları hədiyyə verilmişdir. Həmçinin, ziyafət zamanı Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə, işğaldan azad olunmuş ərazilərə dair kitab və jurnallar sərgilənmişdir.

Embassy of the Republic of Azerbaijan to India hosted an official reception on the occasion of May 28 - Independence Day
On May 24, 2022, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to India organized an official reception at the Taj Mahal Hotel in New Delhi on the occasion of May 28 - Independence Day. The reception was attended by heads of the diplomatic corps, business circles, the public and the media.
Welcoming the guests, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to India Dr. Ashraf Shikhaliyev said that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and India. The ambassador noted that in accordance with the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the current year was declared as the Year of Shusha in Azerbaijan and spoke about the important role of this city in Azerbaijani culture. The ambassador also said that Shusha was declared the cultural capital of Turkic countries in 2023, and many cultural events were organized in Shusha.
Speaking about the Azerbaijani-Indian relations, the ambassador said that economic relations between the two countries are developing and a large number of Indian companies operates in Azerbaijan. He noted that in the pre-pandemic period, the number of Indian tourists visiting our country increased sharply, and expressed hope that mutual visits will increase as a result of the forthcoming direct flight between Baku and Delhi. In addition, the ambassador noted with satisfaction the growing interest of Indian film companies in filming in Azerbaijan.
After that the national dances of Azerbaijan was performed.
During reception a photo exhibition promoting the city of Shusha was held and photos about Shusha were presented to the guests at the exhibition. In addition, the guests who attended the event were presented with badges made in the form of Kharibulbul flower, the symbol of Shusha. Also, books and magazines on the history and culture of Azerbaijan, the liberated territories were exhibited during the reception.