Hindistanda ölkəmizin Müstəqillik Günü və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi qeyd edilib
Azərbaycanın Hindistandakı səfirliyi 28 May – Müstəqillik Günü və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Dehlidə rəsmi qəbul təşkil edib.
Qəbulda Hindistan hökumətinin nümayəndələri, parlamentin deputatları, diplomatlar, işgüzar dairələrin, ictimaiyyətin və medianın nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra səfir Əşrəf Şıxəliyev ölkəmizdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin qeyd edildiyini və 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu diqqətə çatdıraraq, müasir Azərbaycanın tarixinin, inkişafının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirib. O, məhz dahi siyasətçi Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanın sabitlik və inkişaf yolu ilə getməyə başladığını vurğulayıb. Səfir qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin enerji strategiyası sayəsində enerji resurslarının iqtisadiyyata töhfəsi, onların dünya bazarına çıxarılması, eyni zamanda, dünyada fəaliyyət göstərən ən böyük neft şirkətlərinin Azərbaycana cəlb olunması nəticəsində ölkənin dayanıqlı inkişafının təməli qoyulub.
Azərbaycan-Hindistan münasibətlərindən danışan səfir ölkələr arasında iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdiyini, Azərbaycanda xeyli sayda Hindistan şirkətlərinin fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Pandemiyadan sonrakı dövrdə hindistanlı turistlərin ölkəmizə səfərlərinin kəskin surətdə artdığı və “Azərbaycan Hava Yolları”nın həyata keçirdiyi Bakı-Dehli birbaşa reysi nəticəsində qarşılıqlı səfərlərin daha da çoxalacağına ümidvar olduğunu qeyd edib. Bundan əlavə, Hindistan kino şirkətlərinin Azərbaycanda film çəkilişinə marağının artdığı məmnunluqla vurğulanıb.
Hindistan xarici işlər nazirinin müavini Sancay Verma azərbaycanlı həmkarı nazir müavini Elnur Məmmədov ilə cari ilin martında Dehlidə keçirilmiş görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, bu yaxınlarda Hindistanın Azərbaycana yeni səfirinin təyin olunduğunu deyib.
O, iki xalq arasında tarixən əlaqələrin mövcud olduğunu söyləyərək, Azərbaycanı Asiya və Avropa arasında yerləşən vacib ölkə kimi xarakterizə edib. İqtisadi əlaqələr haqqında danışan S.Verma ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin 2022-ci ildə 2 milyard dollara çatdığını və bu göstərici ilə Hindistanın Azərbaycanın 5-ci ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu, həmçinin Azərbaycanı ən çox ziyarət edən turistlər arasında hindistanlı turistlərin 4-cü yerdə qərarlaşdığını və bunun ölkə iqtisadiyyatının inkişafına, eləcə də qeyri-neft sektorunun böyüməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
S.Verma Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı təbriklərini çatdıraraq, Hindistanla-Azərbaycan arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Dehli şəhərindəki Şri Ram Bharatiya Kala Kendra İnstitutunda klassik hind rəqsi üzrə təhsil alan həmvətənlərimiz Türkan Sadıqzadə və Günay Bəndəliyeva Azərbaycanın milli rəqslərini ifa ediblər.
Tədbirin keçirildiyi binanın foyesində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar fotosərgi təşkil olunub, xalqımızın mədəniyyətini, Azərbaycanın tarixini, turizm potensialını və milli mətbəximizi əks etdirən filmlər nümayiş etdirilib.

Independence Day of Azerbaijan and the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev celebrated in India
The Embassy of Azerbaijan to India hosted the reception dedicated to the May 28 - Independence Day and the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
Representatives of the Indian government, members of parliament, diplomats, representatives of business circles and the media participated at the reception.
After the national anthems were played, Ambassador Ashraf Shikhaliyev noted that 2023 was declared "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan and 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was celebrated in our country.
The diplomat said that the history and development of modern Azerbaijan is connected with the name of National Leader Heydar Aliyev. He emphasized that after the return to power in 1993, Azerbaijan began to follow the path of stability and development. The ambassador noted that thanks to the energy strategy of National Leader Heydar Aliyev, the foundation of sustainable development of the country was laid as a result of the contribution of energy resources to the economy, their introduction to the world market, and at the same time, the attraction of the largest oil companies operating in the world to Azerbaijan.
Talking about Azerbaijan-India relations, the ambassador said that the economic relations between the countries are developing, and a large number of Indian companies are operating in Azerbaijan. He noted that in the post-pandemic period, the visits of Indian tourists to our country have increased sharply, and mutual visits will increase further as a result of the Baku-Delhi direct flight operated by Azerbaijan Airlines.
Secretary West Mr. Sanjay Verma, recalled with pleasure the meeting with his counterpart Deputy Foreign Minister Mr. Elnur Mammadov and said that a new ambassador of India was recently appointed to Azerbaijan.
S.Verma spoke about historical relations between the two nations and described Azerbaijan as an important country located between Asia and Europe. Speaking about economic relations, S.Verma said that the trade turnover between our countries reached 2 billion dollars in 2022, and with this indicator, India is the 5th largest trade partner of Azerbaijan. Additionally, he noted that among the tourists who visit Azerbaijan the most, Indian tourists are ranked 4th and pointed out that this contributes to the development of the country's economy, as well as the growth of the non-oil sector.
S.Verma conveyed his congratulations on the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev and emphasized that there is great potential for further development of relations between India and Azerbaijan.
At the event, Turkan Sadiqzadeh and Gunay Bandaliyeva, who studied classical Indian dance at the Sri Ram Bharatiya Kala Kendra Institute in Delhi, performed the national dances of Azerbaijan.
During the reception Embassy organized a photo exhibition dedicated to the National Leader Heydar Aliyev.