Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə Hindistanda veloyürüş təşkil olunub
Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi çərçivəsində Azərbaycanın Hindistandakı Səfirliyi, Hindistanın Velosipedçilər Konfederasiyası ilə əməkdaşlıqda mayın 7-də veloyürüş təşkil edib.
Veloyürüş iştirakçılarını salamlayan Azərbaycanın Hindistandakı səfiri Əşrəf Şıxəliyev müasir Azərbaycanın tarixinin, inkişafının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdıraraq, məhz dahi siyasətçinin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycanın sabitlik və inkişaf yolu ilə getməyə başladığını deyib. Səfir qeyd edib ki, Ümummilli Liderin uzaqgörən və müdrik siyasəti dövlət quruculuğu və Azərbaycanın dünyada tanıdılması, ölkəmizin bugünkü iqtisadi qüdrətinin əldə edilməsində misilsiz rol oynayıb. Ulu Öndərin enerji strategiyası sayəsində enerji resurslarının iqtisadiyyata töhfəsi, onların dünya bazarına çıxarılması, eyni zamanda nüfuzlu neft şirkətlərinin Azərbaycana cəlb olunması ilə ölkənin dayanıqlı inkişafının təməli qoyulub.
Azərbaycan səfirliyinin qarşısında başlayan və 250-dən çox velosipedçinin iştirak etdiyi veloyürüş paytaxt Dehlinin rəmzi sayılan “İndia Gate”in önündə başa çatıb. Tədbir çərçivəsində səfirliyin həyətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunan fotosərgi də təşkil edilib.

Bicycle march dedicated to the memory of Heydar Aliyev the National Leader of Azerbaijan
Within the framework of the celebration of the "Year of Heydar Aliyev" on May 7, 2023 the Embassy of the Republic of Azerbaijan to India, in cooperation with the Confederation of Cyclists' of India organized a bicycle march dedicated to the dear memory of the National Leader of Azerbaijan – Heydar Aliyev.
At the opening of the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to India Dr. Ashraf Shikhaliyev welcomed the participants of the bicycle march and noted that, this year Azerbaijan celebrates 100th Anniversary of National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev. Therefore 2023 has been declared the "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan. The ambassador also stated that after National Leader Heydar Aliyev returned to power in 1993, the era of stability and prosperity has begun in Azerbaijan. The visionary and wise domestic and foreign policy of the National Leader, including state building and the promotion of Azerbaijan in the world, had unparalleled contributions towards the achievement of today's economic power of our country.
The bicycle march with the participation of about 250 cyclists started at 6:30 in the morning in front of the Embassy of Azerbaijan in New Delhi and ended in front of India Gate around 7:30.