Azərbaycan Respublikasının iqamətgahı Nyu-Dehli şəhərində olmaqla, eyni zamanda, Butan Krallığına təyin olunmuş səfiri Elçin Hüseynli etimadnaməsini Butan Kralı Ciqme Kxesar Namqyal Vanqçuka təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının iqamətgahı Nyu-Dehli şəhərində olmaqla, eyni zamanda, Butan Krallığına təyin olunmuş səfiri Elçin Hüseynli etimadnaməsini Butan Kralı Ciqme Kxesar Namqyal Vanqçuka təqdim edib.
Mərasimdən sonra baş tutan qəbul zamanı Butan Kralı səfiri təyinat münasibətilə təbrik edib və fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, ölkəsində həyata keçirilən islahatlar, biomüxtəlifliyin və ətraf mühitin mühafizəsi üzrə görülən işlər barədə məlumat verib.
Səfir Azərbaycanın bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini deyib. O, noyabrın 12-13-də Bakıda keçiriləcək İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitində iştirak məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Butan Kralına dəvət məktubunun ünvanlandığını diqqətə çatdırıb.
Butana səfəri çərçivəsində səfir E.Hüseynli, həmçinin ölkənin Baş naziri, xarici işlər və ticarət naziri, Milli Assambleyanın spikeri, Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin katibi ilə görüşüb.
Görüşlər zamanı Azərbaycan ilə Butan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, parlamentlərarası əlaqələr, təhsil, turizm, ətraf mühitin mühafizəsi, bərpaolunan enerji kimi sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsinə maraq ifadə olunub.
Həmsöhbətlərə 2019-2023-cü illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə COVID-19 pandemiyasına qarşı qlobal mübarizə üzrə ölkəmizin həyata keçirdiyi önəmli tədbirlər, 80-dən çox ölkəyə göstərdiyi humanitar və maliyyə yardımları, təşkilatın institusional inkişafı üzrə gördüyü işlər barədə məlumat verilib. Səfir COP29-a hazırlıq prosesindən danışaraq, bu əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirdə Butanın fəal şəkildə iştirak edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Həmsöhbətlər ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə təşəbbüslərini və hazırda iqlim dəyişikliyi üzrə qlobal səylərini alqışlayıblar. Azərbaycanın beynəlxalq təhsil proqramlarında Butan vətəndaşlarının iştirakı üçün yaradılan imkana görə minnətdarlıq ifadə ediblər.

Ambassador of Azerbaijan to the Kingdom of Bhutan H.E. Mr. Elchin Huseynli presented his credentials to the King of Bhutan His Majesty Jigme Khesar Namgyel Wangchuck
Ambassador of Azerbaijan to the Kingdom of Bhutan H.E. Mr. Elchin Huseynli presented his credentials to the King of Bhutan Jigme Khesar Namgyel Wangchuck.
The King of Bhutan congratulated ambassador on his appointment and wished him success in his endeavors. King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck highlighted reforms implemented in Bhutan and progress made by the country with respect to the protection of biodiversity and environment.
Ambassador Huseynli pointed out that Azerbaijan would host the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in November this year. He also noted that Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed a letter of invitation to the Bhutanese King to attend the World Climate Action Summit scheduled to take place in Baku on November 12-13 in Baku.
As part of the trip, the Azerbaijani diplomat also met with the Bhutanese officials, including the country’s prime minister, minister of foreign affairs and external trade, speaker of the National Assembly, and secretary of the Ministry of Energy and Natural Resources.
The meetings saw discussions on cooperation between Azerbaijan and Bhutan in bilateral and multilateral formats. The sides also expressed willingness to expand interparliamentary relations, as well as the cooperation in the fields of education, tourism, environmental protection and renewables.
Ambassador Huseynli provided insight into Azerbaijan’s initiatives during its Chairmanship of the Non-Aligned Movement (2019-2023) and the country’s preparations for COP29 Conference, expressing hope for Bhutan’s active participation at this prestigious event.