Azərbaycan Respublikasının Nepala yeni təyin olunmuş qeyri-rezident səfiri Elçin Hüseynli etimadnaməsini bu ölkənin Prezidenti Ramçandra Paudelə təqdim edib.
Rəsmi təqdimetmə mərasimindən sonra səfiri qəbul edən Prezident Paudel təyinatı münasibətilə onu təbrik edib və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlarda uğurla həyata keçirilən qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. Hər iki ölkənin sülhpərvərlik və bitərəflik ideyalarına sadiq olduğunu, bu xüsusda Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinə Nepalın dəstək göstərdiyi qeyd edilib. O, ölkəsinin Azərbaycanla ikitərəfli əlaqələrinin daha da inkişafında maraqlı olduğunu bildirib.
Səfir E.Hüseynli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını Prezident Ramçandra Paudelə çatdırıb. Minnətdarlığını bildirən Nepalın dövlət başçısı öz növbəsində onun səmimi salamlarını həmkarına çatdırmağı xahiş edib.
Səfir gələn il diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcək Azərbaycan və Nepal arasında ikitərəfli müstəvidə son illərdə irəliləyişlərin baş verdiyini bildirib, bir çox sahələrdə əməkdaşlıq üçün mövcud potensialdan tam şəkildə istifadə olunacağına ümid ifadə edib.
Səfir Azərbaycanın həm ikitərəfli əsasda, həm də 2019-2023-cü illərdə sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Nepal və digər az inkişaf etmiş ölkələrə yardımlar göstərdiyini, onların üzləşdiyi təhdidləri önə çəkərək cavab tədbirləri üzrə konkret addımlar atdığını qeyd edib. O, bu yanaşmanın COP29-un ev sahibi kimi ölkəmiz tərəfindən davam etdirildiyini vurğulayıb.
Bu kontekstdə, səfir Nepal Prezidentinin Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin dəvəti əsasında COP29 çərçivəsində İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitində iştirak məqsədilə Bakıya səfər edəcəyinə, ölkəsinin Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyət və təşəbbüslərini dəstəkləyəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Cavab olaraq Prezident Paudel COP29-un ev sahibi kimi Azərbaycanın göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirərək, Nepalın İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitində təmsil olunacağını diqqətə çatdırıb.

Ambassador of Azerbaijan presented his credentials to the President of Nepal
Elchin Huseynli, Ambassador of Azerbaijan to Nepal, presented his credentials to President Ramchandra Paudel.
President Paudel congratulated Ambassador Huseynli on his appointment and wished him success in his diplomatic mission. The Nepalese leader praised the mutually beneficial cooperation between the two countries within international organizations, particularly highlighting Nepal’s support for Azerbaijan’s Chairmanship of the Non-Aligned Movement (NAM). He also expressed Nepal’s interest in further developing bilateral relations with Azerbaijan.
Ambassador Elchin Huseynli conveyed the greetings of Azerbaijani President Ilham Aliyev to President Paudel. The Nepalese leader thanked for the greetings and conveyed his own greetings to the Azerbaijani President.
The ambassador noted that the two countries would celebrate the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations next year and emphasized recent positive developments in bilateral ties. He expressed hope for fully utilizing the existing potential for cooperation across various domains.
The diplomat also highlighted Azerbaijan’s support for Nepal and other least developed countries, both bilaterally and during Azerbaijan’s NAM Chairmanship from 2019 to 2023, mentioning the concrete steps Azerbaijan has taken to address the challenges faced by these countries. He described Azerbaijan’s hosting of COP29 as a continuation of this approach.
Huseynli expressed hope that the President of Nepal would visit Baku to attend the World Leaders Climate Action Summit, held as part of COP29, at the invitation of the Azerbaijani President. He also emphasized Nepal’s support for Azerbaijan’s initiatives and efforts in climate action.
Lauding Azerbaijan’s efforts as the host of COP29, President Paudel confirmed Nepal’s participation in the upcoming World Leaders Climate Action Summit.